Jak zrobić kompostownik w ogrodzie?

Jak zrobić kompostownik w ogrodzie?

Kompostownik ogrodowy pozwala na uzyskanie dobrej jakości, naturalnego nawozu, który pomoże odpowiednio pielęgnować rośliny, a jednocześnie będzie w pełni bezpieczny. Przydomowy kompostownik to również ekologiczny sposób na wykorzystanie resztek roślin. Jak samodzielnie wytwarzać kompost? Co można wrzucić do kompostownika i jak wygląda jego budowa?

Dlaczego warto mieć kompostownik ogrodowy?

Kompostownik ogrodowy daje w pełni naturalny i bezpieczny nawóz wysokiej jakości, który odpowiednio przygotowany i wzbogacony (np. mączką bazaltową), dostarczy roślinom wszystkich składników pokarmowych. Kompostownik jest świetną alternatywą dla obornika i można go w łatwy sposób założyć samodzielnie.

To również miejsce, w którym wykorzystamy resztki roślin (np. gałęzi i pędów po przycinaniu czy trawy po koszeniu) i organiczne odpady z kuchni.

Co można kompostować:

  • skoszoną trawę,
  • organiczne odpady kuchenne - obierki z owoców i warzyw, resztki potraw,
  • chwasty bez nasion,
  • obite owoce,
  • liście i gałęzie (w przypadku dużych gałęzi należy je rozdrobnić),
  • torebki z herbaty, szary papier (czysty, bez druku),
  • popiół drzewny.

Czego nie można kompostować:

  • mięsa i kości,
  • owoców i warzyw z objawami chorób,
  • bardzo tłustych resztek pożywienia,
  • skórek z cytrusów,
  • chwastów z nasionami,
  • roślin z kłączami,
  • dużych gałęzi,
  • drukowanego, białego papieru i tektury. 
Kompost ogrodowy
Kompost jest ekologicznym nawozem dla roślin, fot. IlonaF / pixabay.com.

Jak zrobić kompostownik?

Na dno kompostownika należy wrzucić kilka rozdrobnionych gałęzi, które wspomogą odpowiednią cyrkulację powietrza. Następnie ułożyć na nich warstwę torfu lub ziemi ogrodowej.

Kolejnym etapem jest dorzucenie dojrzałego kompostu albo zastosowanie specjalnego preparatu ze szczepami bakterii. Poszczególne partie kompostu nie powinny mieć więcej niż ok. 20 cm grubości.

Na tak przygotowane podłoże można dokładać resztki roślin z prac pielęgnacyjnych oraz resztki pożywienia z kuchni. 

Co kilka tygodni mieszajmy kompost, by zapewnić odpowiednie przewietrzenie. Kompost nie powinien być też zbyt suchy, dlatego w razie potrzeby należy go zwilżyć - dotyczy to przede wszystkim kompostowników zamkniętych, które nie mają dostępu do deszczówki.

Wyrzucanie resztek jedzenia do kompostownika
Do kompostownika możemy dorzucać resztki pożywienia z kuchni, fot. hopsalka / stock.adobe.com.

Metody kompostowania

Podstawową metodą na uzyskanie kompostu jest kompostowanie pasywne na zimno. Proces zachodzi w naturalnym, powolnym tempie bez większej kontroli ze strony ogrodnika. Nie ma możliwości eliminacji patogenów chorobotwórczych. Minusem może być nieprzyjemny zapach, dochodzący z kompostownika.

Dużą popularnością cieszy się również kompostowanie aktywne na gorąco, które jest szybsze, eliminuje niekorzystne mikroorganizmy i nie wydziela nieprzyjemnego zapachu. Niezbędne jest monitorowanie warunków panujących w kompostowniku, a szczególnie temperatury i wilgotności. Czasem będzie konieczna zmiana składu lub proporcji użytych składników.

Dobranie wielkości kompostownika

Wybierając kompostownik, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość, którą należy dopasować do ilości dostępnego miejsca, ale i do potrzeb. Nie ma sensu kupować wielkiego pojemnika, jeśli będzie on stał w połowie pusty, a nawozu nie będzie gdzie wykorzystać.

Z kolei, chcąc uzyskać dużą ilość kompostu, ale mając ograniczoną ilość miejsca, warto wybrać węższy i wysoki pojemnik.

Gdzie ustawić kompostownik ogrodowy?

Kompostownik najlepiej ustawić w mało widocznym miejscu, aby nie psuł kompozycji ogrodowej i nie przeszkadzał w codziennym wypoczynku. Z punktu praktycznego, najlepiej, aby było to miejsce osłonięte od wiatru i cieniste lub półcieniste. Dzięki temu kompost nie będzie nadmiernie przesychał, co hamuje procesy biologiczne.

Kompostownik nie powinien być ustawiony na podmokłych miejscach, gdyż nadmierna wilgoć sprzyja gniciu.

Jaki kompostownik wybrać?

Na rynku dostępny jest duży wybór kompostowników. Wyróżniamy kompostowniki otwarte, zamknięte i rotacyjne (obrotowe).

  • Kompostowniki otwarte - najpopularniejsze i najtańsze kompostowniki, które nie są wyposażone w pokrywę.
  • Kompostowniki zamknięte - to kompostowniki wyposażone w pokrywę, dzięki której ograniczone zostaną ewentualne nieprzyjemne zapachy. Pomagają również zachować porządek w ogrodzie i wyglądają estetycznie.
  • Kompostowniki obrotowe - mają konstrukcję, która umożliwia ich obracanie, aby wygodnie przemieszać kompost, pobudzając przemianę materii i zapobiegając rozwojowi patogenów oraz rozpoczęciu procesów gnilnych. Są wygodne w użyciu, ale wymagają większej ilości miejsca.
Kompostownik ogrodowy zamknięty
Kompostownik zamknięty, fot. kogamomama / stock.adobe.com.

Z czego zrobić kompostownik?

Kompostownik można zrobić z drewna, plastiku, siatki, metalu lub palet. Trzeba jednak pamiętać, aby zabezpieczyć konstrukcję od środka, np. czarną folią. Budowa kompostownika nie jest trudna, zwłaszcza, że nie powinien mieć dna. Wystarczy zbić ze sobą kilka desek, tworząc skrzynkę i kompostownik gotowy.

Opracowanie: Martyna Nowak-Ciupa

fot. otwierająca: Manfred Antranias Zimmer / pixabay.com

 

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz