Kiedy rozpocząć pierwsze wiosenne zabiegi pielęgnacyjne na trawie z rolki?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Kiedy rozpocząć pierwsze wiosenne zabiegi pielęgnacyjne na trawie z rolki?

W ubiegłym sezonie założyłem trawnik z rolki, który całkiem nieźle się przyjął. Zastanawiam się, kiedy rozpocząć pierwsze wiosenne zabiegi pielęgnacyjne i w jakiej kolejności je wykonywać?

aktualizacja: 2022-08-02 09:25:04

Odpowiedź eksperta: Pierwszym zalecanym zabiegiem tuż po zimie jest wałowanie trawy. Warto przyjrzeć się trawnikowi z bliska i zwrócić uwagę na ewentualne uwypuklenia jego powierzchni. Zgromadzona bowiem pod powierzchnią ziemi woda często uszkadza darń podczas zimy. Proces zamarzania i odmarzania powoduje podnoszenie kęp trawy i tym samym odrywanie ich korzeni.

Aby zapobiec usychaniu trawy na wiosnę, konieczne jest jej zwałowanie, które dociśnie kępy do podłoża. Zupełnie martwe miejsca trzeba uzupełnić dosiewką. Nasiona wysiewa się na spulchnioną grabkami ziemię, a następnie przykrywa warstwą substratu humusowego i wałuje. Nie można zapomnieć o częstym podlewaniu kiełkujących ziarenek.

Następną prostą czynnością jest grabienie suchych liści i trawy z trawnika.

W przypadku młodych trawników wertykulacja (pionowe cięcie darni) nie jest niezbędna, aczkolwiek może się Pan już śmiało zaopatrzyć w narzędzia. Specjalne noże rozcinają zbitą darń i umożliwiają dostęp tlenu do korzeni, co powoduje lepsze krzewienie się kęp trawy.

Kiedy wykona się wszystkie opisane wyżej czynności i trawa ma przynajmniej 5 cm, można przystąpić do pierwszego koszenia. Czasami na skutek długo utrzymującej się pokrywy śnieżnej, wczesną wiosną wytwarza się tzw. pleśń śniegowa. Ten biały nalot grzybni szczególnie widać podczas dużej wilgotności. Ustawiając kosiarkę na najmniejszą wysokość koszenia, można całkowicie pozbyć się pleśni.

Aby mieć zdrowy, zielony trawnik, nie można zapomnieć o nawożeniu. Częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu uzależniona jest od typu nawozu, jaki będzie stosowany.

Pierwszą opcją jest jednokrotne zasilenie nawozem typu osmocote, którego składniki powoli uwalniane są do gleby podczas całego sezonu wegetacyjnego (granulki tego preparatu rozrzuca się na powierzchni trawnika pod koniec marca).

Druga opcja to zastosowanie nawozów studniowych, które działają przez około stu dni. Stosuje się je dwa razy podczas sezonu (po rozpoczęciu wegetacji i drugi raz - po trzech miesiącach). Ostatnią metodą jest użycie cztero- lub pięciokrotnie w sezonie popularnych nawozów granulowanych.

Podlewanie rozpoczynamy w zależności od nasłonecznienia i związanej z tym wilgotności. Trawnik należy podlewać rano lub wieczorem.

Redakcja BD
fot. otwierająca: www.sorted.waw.pl

Zdaniem naszych Czytelników

Gość saf

18 Sep 2015, 15:18

Nawozy są ważne, gleby zazwyczaj są słabej jakości i bez nich trawa nie da rady.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Twój grill marzeń z cegieł klinkierowych: Prosty przewodnik w 6 krokach!
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!