Instalacje c.o.

Instalacje c.o.
Nie wszystko, co stare, jest dobre. Jeśli mieszkamy w domu ze starą instalacją c.o., warto jak najszybciej ją zmodernizować. Będzie taniej i bezpieczniej.

Instalacje c.o.
 (fot. Vaillant)
Każdy, kto ma w domu starą instalację typu otwartego lub nawet zamkniętego, ale ze starym kotłem o niskiej sprawności, żeliwnymi, skorodowanymi rurami i bez automatyki, powinien pomyśleć o jej modernizacji.

 

Zapewni sobie nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie, lecz sprawi też, że łatwiej będzie ogrzewaniem sterować i mniej kłopotliwa stanie się obsługa kotła.

 

Instalacje grzewcze typu otwartego działają jeszcze w wielu domach. Powszechnie stosowano je do końca lat 80. ubiegłego wieku, można je jednak spotkać także w nowszych budynkach.

 

Zasada działania instalacji typu otwartego polega na wykorzystaniu ruchu wody pod wpływem różnicy temperatury: ogrzana jest lżejsza, więc płynie rurami w górę, chłodniejsza odpływa z powrotem w dół do kotła; tu jest ogrzewana i cykl się zamyka.

 

Ponieważ ogrzana woda ma większą objętość, jej nadmiar gromadzi się w otwartym naczyniu wzbiorczym. Stały kontakt wody instalacyjnej z atmosferą powoduje przyspieszoną korozję elementów instalacji. Duża bezwładność systemu – woda długo się nagrzewa i długo stygnie – powoduje, że nie można zastosować automatyki.

 

Do tego stare kotły mają zawsze niewielką sprawność i dużo gorsze zabezpieczenia niż obecnie stosowane urządzenia. Takie przestarzałe ogrzewanie jest zatem nie tylko nieekonomiczne ze względu na nieefektywne zużycie paliwa, ale jest też niebezpieczne i niewygodne w eksploatacji.

 

Modernizować warto też nieco lepsze od otwartych instalacje typu zamkniętego (tj. z zamkniętym naczyniem wzbiorczym), zwłaszcza jeśli taka instalacja jest stara i bez automatyki, a zasilający ją kocioł ma niską sprawność.

 

Dobrym pretekstem do wymiany instalacji c.o. na nowoczesną jest kapitalny remont domu. Stare, zniszczone grzejniki, brzydkie, widoczne na ścianach rury nie będą pasować do nowoczesnego wnętrza, zresztą wykonywane przy tej okazji ocieplenie ścian i dachu oraz wymiana okien znacznie zmniejszą zapotrzebowanie na ciepło potrzebne do ogrzewania. A stary kocioł ma zazwyczaj dużą moc, która po modernizacji nie będzie wykorzystywana. Nie dość, że i tak kocioł ma niską sprawność, to jego praca w unowocześnionym, racjonalnie ocieplonym domu stałaby się jeszcze mniej ekonomiczna.

 

Ceny paliw rosną i dopingują każdego, kto ma jeszcze wątpliwości, do ocieplania budynków i wymiany instalacji c.o. lub przynajmniej zmiany kotła na nowocześniejszy. Kiedyś paliwa i energia były tanie. Nikt nie dbał o to, żeby ogrzewanie było ekonomiczne: wentylacja grawitacyjna wywiewała zimą z domów ogrzane powietrze, a przez nieszczelne okna wiało zimnem, mnóstwo ciepła przenikało też na zewnątrz przez kiepsko ocieplone ściany.

 

Teraz ceny paliw są wysokie, a będą jeszcze wyższe, dlatego tak racjonalne jest szukanie oszczędności. Dlaczego jeszcze warto unowocześnić instalację? Bo można wówczas zastosować automatykę, która nie tylko dodatkowo zmniejszy ilość zużytego paliwa, ale sprawi, że mniej czasu będziemy tracić na obsługę kotła.

 

Skoro już wiemy, że warto, przyjrzyjmy się, jakie są etapy modernizacji.

Wymieniamy stary kocioł na nowy

Od tego zaczyna się każda modernizacja. Nowoczesne kotły mają sprawność przeciętnie o 20% większą od produkowanych dwadzieścia lat temu, a zatem największe korzyści może przynieść właśnie wymiana kotła na nowy, zwłaszcza że z nowoczesnym urządzeniem może współpracować automatyka, a ono samo będzie bezpieczniejsze w użytkowaniu i łatwiejsze w obsłudze.

 

Najpierw musimy wybrać rodzaj paliwa. Możemy nadal korzystać z tego samego co kiedyś, ale warto uwzględnić realia: wzrosła dostępność nietypowych paliw stałych, takich jak pelety, ale zwiększyła się także cena oleju opałowego i gazu płynnego.

 

Kotły na gaz ziemny. Gaz ziemny jest bez wątpienia najbardziej pożądanym paliwem, bo choć jako źródło energii jest droższy niż większość paliw stałych, zapewnia praktycznie bezobsługową pracę kotła. Kocioł na gaz ziemny nie wymaga też kotłowni ani modernizowania komina: są takie typy kotłów, które można zamontować w prawie każdym miejscu w domu.

 

Kotły na gaz płynny i olej. Gdy przy domu nie ma sieci gazowej, a nie chcemy lub nie możemy zastosować kotła na paliwo stałe, pozostają nam do wyboru kotły na gaz płynny i olej opałowy. Każdy wybór ma zalety i wady. Ceny tych paliw są zmienne, więc trudno przewidzieć, który z nich będzie tańszy w eksploatacji. O wyborze często decydują więc inne względy, takie jak miejsce na zbiornik paliwa lub miejsce na kocioł.

 

Kocioł na gaz płynny. Musi stać w pomieszczeniu, które ma podłogę powyżej poziomu terenu. Gaz płynny jest bowiem cięższy od powietrza i gromadzi się przy podłodze, a więc w razie wycieku z pomieszczenia znajdującego się poniżej gruntu stwarzałby zagrożenie wybuchem lub pożarem. Jeżeli zatem jedynym miejscem na kocioł jest piwnica, na pewno nie może to być kocioł na gaz płynny.

 

Zbiornik na gaz płynny montuje się na zewnątrz budynku – na powierzchni terenu lub zakopany pod ziemią (pod warunkiem że na działce nie ma wysokiego poziomu wód gruntowych). Kocioł na olej opałowy. Kocioł taki musi stać w wydzielonym pomieszczeniu. Najczęściej ustawia się go w piwnicy lub w pomieszczeniu znacznie oddalonym od części użytkowej domu, gdyż pracy palnika towarzyszy hałas, który może być dokuczliwy zwłaszcza w nocy, kiedy w domu jest cicho. Oddalenie to jest też wskazane z tego powodu, że w domu z takim kotłem – nawet najnowocześniejszym, osoby wrażliwe mogą wyczuwać zapach oleju.

 

Pomieszczenie kotłowni musi spełniać określone wymagania: jego wysokość nie może być mniejsza niż 2,2 m, a kubatura nie mniejsza niż 8 m3. Kotły olejowe o mocy do 30 kW mogą być instalowane w pomieszczeniach nieprzeznaczonych na stały pobyt ludzi. Powyżej tej mocy muszą być instalowane w wydzielonych pomieszczeniach.

 

Monika Czeczotek

Pełny artykuł w PDF: Instalacje c.o.

Pozostałe artykuły z tego numeru
Księga Wieczysta
Budowa domu to bez wątpienia niełatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć szeregu przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości uregulowań prawnych, rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych, których autorami będą notariusze.
Księga Wieczysta
Rozsądna alternatywa
Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko urządzeniem proekologicznym i oszczędnym. Okazuje się, że może być również doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim montażu efektywnego i niedrogiego w eksploatacji źródła ciepła. Chociażby takich, których zaskoczyła zima.
Rozsądna alternatywa
Internet
W jaki sposób wyposażyć dom w dostęp do Internetu, by korzystanie z zasobów sieci było niezawodne i tanie? Przyjrzyjmy się, jakie możliwości mamy do wyboru?
Internet
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.
Instalacje inteligentne
Domofony i wideodomofony
Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.
Domofony i wideodomofony
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Stare instalacje, kanalizacyjna i wodociągowa, mogą przysparzać kłopotów. Z czasem też po prostu przestaje się sprawdzać dawny ich układ. Modernizacja domu to okazja do ich kompleksowej wymiany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Wymiana drzwi
Nie wystarczy kupić piękne nowe drzwi wejściowe, by były szczelne, mocne, ciepłe i zabezpieczały dom przed intruzami, muszą być też fachowo zamontowane. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.
Wymiana drzwi
Wymiana okien
Podczas remontu domu, ale przed jego ociepleniem, warto wymienić starą stolarkę. Przez nieszczelne okna ucieka bowiem najwięcej ciepła.
Wymiana okien
Adaptacja poddasza
Jeśli w domu zaczyna brakować miejsca, adaptacja strychu wydaje się oczywistym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Czy będzie to łatwe, czy trudne? To się okaże po sprawdzeniu nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i dachu.
Adaptacja poddasza
Dom w malwy malowany
W malwy to może niekoniecznie, bo nie każdy malwy lubi, ale chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów na uatrakcyjnienie surowych zazwyczaj, i gładkich, zewnętrznych ścian naszych domów. Kiedy już przekwitną ostatnie kwiaty, zaczynamy odczuwać niedosyt barw, może więc przy okazji remontu elewacji zadbać o to, żeby dookoła nas zrobiło się weselej...
Dom w malwy malowany
Drzewa w ogrodzie
Drzewa wymagają starannego doboru. Posadzone trzeba czasem przycinać i usuwać z nich chore czy uszkodzone gałęzie. Jesienią zasypują ogród liśćmi, szyszkami i nasionami... Mimo to warto je mieć, bo to one tworzą szkielet ogrodu na pustej działce.
Drzewa w ogrodzie
Basen w ogrodzie
Zima się zbliża, a my o basenach? Tak, bo koniec roku to dobry czas na przeanalizowanie wydatków, związanych z budową własnej pływalni.
Basen w ogrodzie
Wymiana bramy garażowej
Czas wymienić starą bramę garażową. Nowa powinna być oczywiście bardziej funkcjonalna, ale... co to znaczy? Czy ma być uchylna, czy może segmentowa albo rolowana? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? A może przy okazji dokupić nowe drzwi do domu w takiej samej stylistyce?
Wymiana bramy garażowej
Naprawa podłogi
Skrzypiącą – słychać. Niepokoimy się, gdy się ugina. Nierówna jest brzydka i trudno na niej dobrze ustawić meble. A co się dzieje pod podłogą?
Naprawa podłogi
Instalacja elektryczna
Czy naprawdę dopiero tak groźne – jak pożar czy porażenie – sytuacje mają nam uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niesprawną instalacją? Warto przecież dokonać remontu, zanim wydarzy się tragedia!
Instalacja elektryczna
Komin
Remont lub modernizacja komina są niezbędne nie tylko wtedy, gdy ujawnią się jakieś jego uszkodzenia. Czasem zmusza nas do tego wymiana kotła grzewczego, zamontowanie w domu nowego urządzenia – na przykład gazowego podgrzewacza wody, a nawet przebudowa wnętrza domu.
Komin
Dachy i rynny
Naprawiać czy wymienić? Gdy samodzielnie oceniamy stan dachu i rynien, stawiamy zazwyczaj na naprawę. Fachowiec zwykle próbuje przekonywać do większych przeróbek. To nasz dom, a więc my decydujemy...
Dachy i rynny
Ściany zewnętrzne
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Ściany zewnętrzne
Termomodernizacja
Termomodernizacja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, a zatem obniża koszty eksploatacji domu, sprawia więc, że dom staje się energooszczędny. Taka inwestycja zwraca się czasem dopiero po latach, ale jej pozytywne skutki odczuwalne są natychmiast, zwłaszcza jeśli impulsem do modernizacji było odnowienie zniszczonej fasady.
Termomodernizacja
Taras
Taras to ta część domu, która sprawia najwięcej kłopotów. Pęknięcia, przecieki czy odpadająca posadzka to problemy, które szczególnie po zimie stają się najbardziej widoczne. Jak temu zaradzić?
Taras
Ściany wewnętrzne
Remontowane ściany można pokryć gładzią, pomalować, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować panele ścienne. Do każdego sposobu wykończenia powierzchnie ścian trzeba odpowiednio przygotować.
Ściany wewnętrzne
Ogrodzenia
Co zrobić, gdy beton z podmurówki kruszy się, kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu, czy warto odnawiać skorodowaną siatkę, jak zaradzić odpadającym daszkom i czapom, jak niedużo wydać na ogrodzenie – odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Ogrodzenia
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Najnowsze wydanie