Internet

Internet
W jaki sposób wyposażyć dom w dostęp do Internetu, by korzystanie z zasobów sieci było niezawodne i tanie? Przyjrzyjmy się, jakie możliwości mamy do wyboru?
Internet
(fot. D-Link)

Remont lub przebudowa domu to również okazja do tego, aby podłączyć domowe komputery do Internetu lub jeśli w domu działa już sieć, zmodernizować ją. Dzięki bezprzewodowym technologiom można zrezygnować z kabli plączących się pod nogami i upychanych pod biurkiem...

Krok 1: podłączamy dom do Internetu

Minęły już dawno czasy, gdy Internet był dobrem luksusowym. Obecnie wśród ofert szybkiego dostępu do Internetu przebierać mogą również właściciele domów jednorodzinnych położonych z dala od miasta.

 

Jest to możliwe dzięki upowszechnieniu bezprzewodowych metod dostępu, oferujących połączenie za pośrednictwem sieci WiFi lub sieci telefonii komórkowej (tutaj dostępnych jest kilka technologii: GPRS, EDGE, UMTS i HSDPA).

Sieci WiFi

Jest to w gruncie rzeczy ta sama technologia, która sprawia, że nasze laptopy nawiązują połączenie radiowe z Internetem, kiedy jesteśmy w hotelu czy w kawiarni, gdzie funkcjonuje bezprzewodowa sieć lokalna (zwana WLAN,).

 

Różnice pomiędzy siecią w kawiarni, a tą na małym osiedlu tkwią przede wszystkim w mocy zastosowanych anten i rozmieszczeniu punktów dostępowych, czyli nadajników.

 

O ile jednak w hotelu czy kawiarni jeden nadajnik rozmiarów pudełka czekoladek jest w stanie bez problemu obsłużyć jedno duże pomieszczenie, o tyle do przesyłania danych na odległość kilkudziesięciu lub kilkuset metrów stosowane są mocniejsze anteny zewnętrzne, podpięte do punktów dostępowych (nadajników).

 

Dostarczaniem Internetu w ten sposób zajmują się zwykle małe lokalne firmy, obejmujące zasięgiem całe osiedla domów jednorodzinnych lub nawet fragmenty miejscowości. Ułatwia to niska zabudowa, w przeciwieństwie do centrum miasta lub blokowisk, gdzie liczne wysokie budynki ograniczają zasięg fal radiowych.

Sieci telefonii komórkowej

Chociaż ryczałtowy dostęp do Internetu za pośrednictwem komórki polscy operatorzy komórkowi oferują od dobrych kilku lat, to dopiero od niedawna korzystanie z tej usługi stało się komfortowe. A wszystko za sprawą rozwijającej się technologii.

 

Na pewno każdy czytał lub słyszał w reklamach nowych modeli telefonów o takich technologiach przesyłu danych, jak EDGE czy UMTS.

 

EDGE. Siecią obsługującą starszą technologię EDGE pokryta jest obecnie prawie cała powierzchnia kraju. Starsza nie znaczy wcale gorsza, ponieważ EDGE zapewnia ściąganie danych z prędkością do 236,8 kb/s. W praktyce jednak prędkość ta często przekracza tylko 100 kb/s, lecz i tak jest to standard, jakim cieszyli się posiadacze tradycyjnych stałych łączy jeszcze 3–4 lata temu.

 

UMTS. To najnowszy standard telefonii trzeciej generacji. Umożliwia ściąganie danych z prędkością dochodzącą do 7,2 Mb/s (dotyczy telefonów działających w technologii HSDPA), co w pełni wystarcza do oglądania na żywo filmów, telewizji i prowadzenia wideokonferencji. Jest to jednak wciąż nowe rozwiązanie, dostępne obecnie jedynie w obrębie największych polskich miast.

 

Dla porównania, stosowana jeszcze w pierwszej połowie tej dekady technologia GPRS umożliwiała przesyłanie danych z prędkością dorównującą starym modemom analogowym, czyli w praktyce 30–80 kb/s. Taka prędkość wystarcza do w miarę komfortowego, przeglądania stron www, ale nie nadaje się do ściągania plików czy korzystania z multimediów.

 

Mogłoby się wydawać, że wobec szybkiego rozwoju technologii, korzystanie z Internetu za pośrednictwem sieci komórkowych jest idealnym wyborem. A jednak nie zawsze tak jest.

 

Operatorzy komórkowi, a także producenci sprzętu, wciąż kierują swoją ofertę głównie do firm, czyli do osób nierozstających się z laptopami. Skutek tego jest taki, że większość tanich modemów EDGE/UMTS przeznaczona jest do instalowania w laptopach – przez łącze PCMCIA. A takiego złącza nie mają zwykłe komputery stacjonarne.

 

Modemy na łącze USB. W ostatnim czasie zaczęły pojawiać się w ofercie operatorów (przykład – modem Huawei E220 w cenie ok. 500 zł). Modem taki można podłączyć do dowolnego komputera, ale nadal nie rozwiązuje to wszystkich problemów, bo może to być tylko jeden komputer, a udostępnienie takiego połączenia do innych komputerów w domu jest wprawdzie możliwe, ale nie tak proste jak skorzystanie z gotowych rozwiązań. A takie dopiero się pojawiają.

 

Michał Stępień

Pełny artykuł w PDF: Internet

Pozostałe artykuły z tego numeru
Księga Wieczysta
Budowa domu to bez wątpienia niełatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć szeregu przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości uregulowań prawnych, rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych, których autorami będą notariusze.
Księga Wieczysta
Rozsądna alternatywa
Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko urządzeniem proekologicznym i oszczędnym. Okazuje się, że może być również doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim montażu efektywnego i niedrogiego w eksploatacji źródła ciepła. Chociażby takich, których zaskoczyła zima.
Rozsądna alternatywa
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.
Instalacje inteligentne
Domofony i wideodomofony
Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.
Domofony i wideodomofony
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Stare instalacje, kanalizacyjna i wodociągowa, mogą przysparzać kłopotów. Z czasem też po prostu przestaje się sprawdzać dawny ich układ. Modernizacja domu to okazja do ich kompleksowej wymiany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Instalacje c.o.
Nie wszystko, co stare, jest dobre. Jeśli mieszkamy w domu ze starą instalacją c.o., warto jak najszybciej ją zmodernizować. Będzie taniej i bezpieczniej.
Instalacje c.o.
Wymiana drzwi
Nie wystarczy kupić piękne nowe drzwi wejściowe, by były szczelne, mocne, ciepłe i zabezpieczały dom przed intruzami, muszą być też fachowo zamontowane. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.
Wymiana drzwi
Wymiana okien
Podczas remontu domu, ale przed jego ociepleniem, warto wymienić starą stolarkę. Przez nieszczelne okna ucieka bowiem najwięcej ciepła.
Wymiana okien
Adaptacja poddasza
Jeśli w domu zaczyna brakować miejsca, adaptacja strychu wydaje się oczywistym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Czy będzie to łatwe, czy trudne? To się okaże po sprawdzeniu nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i dachu.
Adaptacja poddasza
Dom w malwy malowany
W malwy to może niekoniecznie, bo nie każdy malwy lubi, ale chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów na uatrakcyjnienie surowych zazwyczaj, i gładkich, zewnętrznych ścian naszych domów. Kiedy już przekwitną ostatnie kwiaty, zaczynamy odczuwać niedosyt barw, może więc przy okazji remontu elewacji zadbać o to, żeby dookoła nas zrobiło się weselej...
Dom w malwy malowany
Drzewa w ogrodzie
Drzewa wymagają starannego doboru. Posadzone trzeba czasem przycinać i usuwać z nich chore czy uszkodzone gałęzie. Jesienią zasypują ogród liśćmi, szyszkami i nasionami... Mimo to warto je mieć, bo to one tworzą szkielet ogrodu na pustej działce.
Drzewa w ogrodzie
Basen w ogrodzie
Zima się zbliża, a my o basenach? Tak, bo koniec roku to dobry czas na przeanalizowanie wydatków, związanych z budową własnej pływalni.
Basen w ogrodzie
Wymiana bramy garażowej
Czas wymienić starą bramę garażową. Nowa powinna być oczywiście bardziej funkcjonalna, ale... co to znaczy? Czy ma być uchylna, czy może segmentowa albo rolowana? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? A może przy okazji dokupić nowe drzwi do domu w takiej samej stylistyce?
Wymiana bramy garażowej
Naprawa podłogi
Skrzypiącą – słychać. Niepokoimy się, gdy się ugina. Nierówna jest brzydka i trudno na niej dobrze ustawić meble. A co się dzieje pod podłogą?
Naprawa podłogi
Instalacja elektryczna
Czy naprawdę dopiero tak groźne – jak pożar czy porażenie – sytuacje mają nam uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niesprawną instalacją? Warto przecież dokonać remontu, zanim wydarzy się tragedia!
Instalacja elektryczna
Komin
Remont lub modernizacja komina są niezbędne nie tylko wtedy, gdy ujawnią się jakieś jego uszkodzenia. Czasem zmusza nas do tego wymiana kotła grzewczego, zamontowanie w domu nowego urządzenia – na przykład gazowego podgrzewacza wody, a nawet przebudowa wnętrza domu.
Komin
Dachy i rynny
Naprawiać czy wymienić? Gdy samodzielnie oceniamy stan dachu i rynien, stawiamy zazwyczaj na naprawę. Fachowiec zwykle próbuje przekonywać do większych przeróbek. To nasz dom, a więc my decydujemy...
Dachy i rynny
Ściany zewnętrzne
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Ściany zewnętrzne
Termomodernizacja
Termomodernizacja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, a zatem obniża koszty eksploatacji domu, sprawia więc, że dom staje się energooszczędny. Taka inwestycja zwraca się czasem dopiero po latach, ale jej pozytywne skutki odczuwalne są natychmiast, zwłaszcza jeśli impulsem do modernizacji było odnowienie zniszczonej fasady.
Termomodernizacja
Taras
Taras to ta część domu, która sprawia najwięcej kłopotów. Pęknięcia, przecieki czy odpadająca posadzka to problemy, które szczególnie po zimie stają się najbardziej widoczne. Jak temu zaradzić?
Taras
Ściany wewnętrzne
Remontowane ściany można pokryć gładzią, pomalować, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować panele ścienne. Do każdego sposobu wykończenia powierzchnie ścian trzeba odpowiednio przygotować.
Ściany wewnętrzne
Ogrodzenia
Co zrobić, gdy beton z podmurówki kruszy się, kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu, czy warto odnawiać skorodowaną siatkę, jak zaradzić odpadającym daszkom i czapom, jak niedużo wydać na ogrodzenie – odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Ogrodzenia
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz