Ogrodzenia

Ogrodzenia
Co zrobić, gdy beton z podmurówki kruszy się, kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu, czy warto odnawiać skorodowaną siatkę, jak zaradzić odpadającym daszkom i czapom, jak niedużo wydać na ogrodzenie – odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.

Ogrodzenia
Każde ogrodzenie wymaga systematycznej konserwacji. Ta polega najczęściej na oszlifowaniu drewnianych lub metalowych słupków i przęseł, a następnie ponownym ich pomalowaniu. Po kilku lub kilkunastu latach jednak takie zabiegi już nie wystarczają i ogrodzenie trzeba wymienić.

 

Także kupując działkę, często musimy zdemontować wysłużone już ogrodzenie, które pozostało po poprzednim właścicielu, i ogrodzić posesję nowym.

 

W artykule podpowiadamy, jak naprawić ogrodzenie (jeśli usterki nie wpływają na jego trwałość), w jaki sposób zdemontować zniszczony płot i z jakich materiałów wykonać nowe ogrodzenie. Od czego zależy zacząć?

Posadowienie

Fundament pod ogrodzenie powinien być wykonany z betonu o małej nasiąkliwości. Głębokość jego posadowienia dostosowuje się do tego, co na nim postawimy. Pod mur pełny fundament należy posadowić poniżej strefy przemarzania gruntu, tj. od 80 do 140 cm (zależnie od regionu) – inaczej mur będzie pękać i nierównomiernie osiadać. Tylko w bardzo dobrych warunkach gruntowych, to znaczy na piaskach czy pospółce, posadowienie ogrodzenia może być płytsze: 40–60 cm.

 

Ogrodzenia złożone z murowanych słupków i niskiego murka (podmurówki) można posadowić na dwóch głębokościach: słupki 80–140 cm (stosownie do strefy przemarzania), a podmurówkę między nimi – na głębokości 20–40 cm.

 

Metalowe słupki ogrodzeń z siatki betonuje się w fundamencie zagłębionym w gruncie przynajmniej 50 cm, a te przy bramie i furtce – 80–100 cm. Fundament takiego słupka może mieć przekrój okrągły (średnica ok. 30 cm) lub kwadratowy (bok od 25 do 45 cm). Fundament każdego ogrodzenia powinien być wyprowadzony 15–20 cm nad poziom terenu – ten wystający ponad grunt element nazywany jest podmurówką. Na niej wznosi się czasem między słupkami niewysoki murek, który może podtrzymywać wyżej położony grunt; nad takim murkiem oporowym wypełnienie przęseł może mieć odpowiednio mniejszą wysokość.

Słupki

Słupki są głównymi elementami nośnymi ogrodzenia – to do nich mocuje się wypełnienie przęseł. Słupki można betonować w deskowaniu, wymurować z różnych materiałów lub montować gotowe.

 

Murowane. Na takie słupki używa się cegieł, kamieni bądź bloczków betonowych.
Z cegieł stosuje się ceramiczne pełne, klinkierowe lub wapienno-piaskowe (silikatowe). Słupki z cegły zwykłej zazwyczaj pokrywa się tynkiem, a te z klinkieru i silikatów pozostawia bez wykończenia. Do ułożenia jednej warstwy słupka używa się najczęściej czterech cegieł, a w utworzony w ten sposób kanał wstawia się zbrojenie i wypełnia go mieszanką betonową.

 

Z kamieni na słupki ogrodzeniowe stosuje się granit, sjenit, porfir, bazalt, piaskowiec, wapień bądź kwarcyt. Najlepsze są duże kamienie – mniej więcej o wymiarach 2/3 grubości słupka; w razie potrzeby kamienie przycina się młotkiem kamieniarskim. Do łączenia kamieni używa się zaprawy cementowej wymieszanej z drobnym tłuczniem. W zależności od rodzaju kamieni, ich obróbki i sposobu ułożenia uzyskuje się różne odmiany murów: dzikie, cyklopowe, rzędowe, warstwowe, mozaikowe, z ciosów i bloczków.

 

Z bloczków betonowych stosuje się te z gładką powierzchnią lub łupane – wtedy do złudzenia przypominają piaskowiec. Sposób ich ułożenia zależy od metody wykonania. Można wybrać te układane na styk lub na zaprawie klejowej (na końcu zalewa się je gęstoplastycznym betonem) bądź takie, które nie wymagają spoinowania – to pozwala szybciej ukończyć budowę.

 

Drewniane. Słupki z drewna mogą mieć dowolny kształt. Wykonuje się je najczęściej z krawędziaków o przekroju poprzecznym od 4 × 4 cm do 9 × 9 cm. Wierzchołki słupków przycina się trójkątnie lub zaokrągla tak, aby ułatwić spływanie wody opadowej. Słupków nie powinno się osadzać bezpośrednio w gruncie, lecz stosować do tego metalowe okucia ze szpicem. Część okucia, która ma być zagłębiona, powinno się zabezpieczyć np. lepikiem asfaltowym lub oprzeć słupki na stopach betonowych, w których osadzone będą stalowe łączniki.

 

Metalowe. Słupki metalowe osadza się w betonowym fundamencie, a narożne i krańcowe – poddane szczególnym obciążeniom, zabezpiecza przed wywróceniem podporami ustawionymi pod kątem 45°.

 

Po zabetonowaniu wszystkich słupków i całkowitym stwardnieniu betonu (tj. po około 2 tygodniach od zabetonowania) przystępuje się do napinania drutów nośnych. Ich funkcje może pełnić drut stalowy o średnicy 3–4 mm lub linka stalowa, które przekłada się przez otwory lub uszka przyspawane do słupków.

 

W pierwszym i ostatnim słupku danego odcinka zakłada się śruby z uszkiem, do których następnie przykręca się linkę i napina przez dokręcenie nakrętki śruby. Na długich odcinkach można zastosować napinacz, tj. śrubę rzymską, do której z obu stron przykręca się drut. Druty nośne zakłada się na słupkach w trzech miejscach. Na tak przygotowanej konstrukcji naciąga się siatkę.

 

Z paneli betonowych. Osadzone w gruncie słupki betonowe mają po bokach wyżłobienia, w które wsuwa się prefabrykowane panele (te mogą być pełne lub ażurowe). Słupki produkowane są jako przelotowe i narożne. Prefabrykowane ogrodzenia panelowe ze względu na niewielki koszt i szybki montaż bardzo się rozpowszechniły, choć ich walory estetyczne pozostawiają wiele do życzenia.

 

Emilia Rosłaniec, Łukasz Szymeczko

Pełny artykuł w PDF: Ogrodzenia

Pozostałe artykuły z tego numeru
Księga Wieczysta
Budowa domu to bez wątpienia niełatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć szeregu przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości uregulowań prawnych, rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych, których autorami będą notariusze.
Księga Wieczysta
Rozsądna alternatywa
Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko urządzeniem proekologicznym i oszczędnym. Okazuje się, że może być również doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim montażu efektywnego i niedrogiego w eksploatacji źródła ciepła. Chociażby takich, których zaskoczyła zima.
Rozsądna alternatywa
Internet
W jaki sposób wyposażyć dom w dostęp do Internetu, by korzystanie z zasobów sieci było niezawodne i tanie? Przyjrzyjmy się, jakie możliwości mamy do wyboru?
Internet
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.
Instalacje inteligentne
Domofony i wideodomofony
Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.
Domofony i wideodomofony
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Stare instalacje, kanalizacyjna i wodociągowa, mogą przysparzać kłopotów. Z czasem też po prostu przestaje się sprawdzać dawny ich układ. Modernizacja domu to okazja do ich kompleksowej wymiany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Instalacje c.o.
Nie wszystko, co stare, jest dobre. Jeśli mieszkamy w domu ze starą instalacją c.o., warto jak najszybciej ją zmodernizować. Będzie taniej i bezpieczniej.
Instalacje c.o.
Wymiana drzwi
Nie wystarczy kupić piękne nowe drzwi wejściowe, by były szczelne, mocne, ciepłe i zabezpieczały dom przed intruzami, muszą być też fachowo zamontowane. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.
Wymiana drzwi
Wymiana okien
Podczas remontu domu, ale przed jego ociepleniem, warto wymienić starą stolarkę. Przez nieszczelne okna ucieka bowiem najwięcej ciepła.
Wymiana okien
Adaptacja poddasza
Jeśli w domu zaczyna brakować miejsca, adaptacja strychu wydaje się oczywistym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Czy będzie to łatwe, czy trudne? To się okaże po sprawdzeniu nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i dachu.
Adaptacja poddasza
Dom w malwy malowany
W malwy to może niekoniecznie, bo nie każdy malwy lubi, ale chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów na uatrakcyjnienie surowych zazwyczaj, i gładkich, zewnętrznych ścian naszych domów. Kiedy już przekwitną ostatnie kwiaty, zaczynamy odczuwać niedosyt barw, może więc przy okazji remontu elewacji zadbać o to, żeby dookoła nas zrobiło się weselej...
Dom w malwy malowany
Drzewa w ogrodzie
Drzewa wymagają starannego doboru. Posadzone trzeba czasem przycinać i usuwać z nich chore czy uszkodzone gałęzie. Jesienią zasypują ogród liśćmi, szyszkami i nasionami... Mimo to warto je mieć, bo to one tworzą szkielet ogrodu na pustej działce.
Drzewa w ogrodzie
Basen w ogrodzie
Zima się zbliża, a my o basenach? Tak, bo koniec roku to dobry czas na przeanalizowanie wydatków, związanych z budową własnej pływalni.
Basen w ogrodzie
Wymiana bramy garażowej
Czas wymienić starą bramę garażową. Nowa powinna być oczywiście bardziej funkcjonalna, ale... co to znaczy? Czy ma być uchylna, czy może segmentowa albo rolowana? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? A może przy okazji dokupić nowe drzwi do domu w takiej samej stylistyce?
Wymiana bramy garażowej
Naprawa podłogi
Skrzypiącą – słychać. Niepokoimy się, gdy się ugina. Nierówna jest brzydka i trudno na niej dobrze ustawić meble. A co się dzieje pod podłogą?
Naprawa podłogi
Instalacja elektryczna
Czy naprawdę dopiero tak groźne – jak pożar czy porażenie – sytuacje mają nam uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niesprawną instalacją? Warto przecież dokonać remontu, zanim wydarzy się tragedia!
Instalacja elektryczna
Komin
Remont lub modernizacja komina są niezbędne nie tylko wtedy, gdy ujawnią się jakieś jego uszkodzenia. Czasem zmusza nas do tego wymiana kotła grzewczego, zamontowanie w domu nowego urządzenia – na przykład gazowego podgrzewacza wody, a nawet przebudowa wnętrza domu.
Komin
Dachy i rynny
Naprawiać czy wymienić? Gdy samodzielnie oceniamy stan dachu i rynien, stawiamy zazwyczaj na naprawę. Fachowiec zwykle próbuje przekonywać do większych przeróbek. To nasz dom, a więc my decydujemy...
Dachy i rynny
Ściany zewnętrzne
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Ściany zewnętrzne
Termomodernizacja
Termomodernizacja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, a zatem obniża koszty eksploatacji domu, sprawia więc, że dom staje się energooszczędny. Taka inwestycja zwraca się czasem dopiero po latach, ale jej pozytywne skutki odczuwalne są natychmiast, zwłaszcza jeśli impulsem do modernizacji było odnowienie zniszczonej fasady.
Termomodernizacja
Taras
Taras to ta część domu, która sprawia najwięcej kłopotów. Pęknięcia, przecieki czy odpadająca posadzka to problemy, które szczególnie po zimie stają się najbardziej widoczne. Jak temu zaradzić?
Taras
Ściany wewnętrzne
Remontowane ściany można pokryć gładzią, pomalować, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować panele ścienne. Do każdego sposobu wykończenia powierzchnie ścian trzeba odpowiednio przygotować.
Ściany wewnętrzne
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Najnowsze wydanie