Dachy i rynny

Dachy i rynny
Naprawiać czy wymienić? Gdy samodzielnie oceniamy stan dachu i rynien, stawiamy zazwyczaj na naprawę. Fachowiec zwykle próbuje przekonywać do większych przeróbek. To nasz dom, a więc my decydujemy...

Dachy i rynny
 (fot. Balex Metal)
Zanim zapadnie decyzja, warto poznać kilka typowych sytuacji, w których na pewno konieczna będzie interwencja.

1. W konstrukcji więźby są pęknięcia, a dach się ugina

Pęknięcia wzdłużne (zwłaszcza w grubych elementach) są dopuszczalne i nie powodują istotnego zmniejszenia wytrzymałości. Konieczność wzmocnień lub wymiany więźby zachodzi, gdy jest ona na tyle uszkodzona (np. przez szkodniki), że materiał traci na wytrzymałości, a przekroje elementów więźby zmniejszają się – przez co nośność konstrukcji maleje w stosunku do założonej niegdyś przez projektanta. Ponieważ zmiany zachodzą stopniowo, stopniowo też pogłębiają się ugięcia elementów i sygnalizują, że trzeba się zabrać za naprawę.

 

W takiej sytuacji dach trzeba będzie rozebrać, więźbę zrobić od nowa i jeszcze raz ułożyć pokrycie. Do tego konieczny jest projekt dachu – jeśli dom jest stary i dokumentacja zaginęła, trzeba będzie zamówić nowy. Projektant może też oczywiście uwzględnić planowane przeróbki, jeśli będą wymagały przystosowania konstrukcji do nowych obciążeń (wymagać tego będzie na przykład zmiana pokrycia dachowego lub zmiana schematu podparcia więźby). Zmian w starym projekcie wymagać też będzie zastosowanie więźby prefabrykowanej, jakiej się dawniej nie stosowało, ale wtedy sam producent wykonuje zwykle stosowne obliczenia.

 

Potrzeba napraw czy wymiany dachu jest czasem okazją do zmiany jego geometrii: często wymienia się przy tym końcówki krokwi od strony okapu, bo są one zazwyczaj w złym stanie, lub przedłuża je, aby dach miał szersze okapy. Wielu inwestorów decyduje się na montaż okien dachowych lub dobudowanie lukarn, żeby zapewnić lepsze doświetlenie poddasza. Gdy więźba wymaga wymiany, można nawet zmienić kąt nachylenia połaci, do czego oczywiście niezbędny jest projekt konstrukcyjny nowej więźby.

 

Wymiana więźby lub jej elementów wymaga zakupu dobrego drewna. Informacje na temat jego gatunku, klasy i ilości zawarte są często w zestawieniu dołączonym do projektu. Jeżeli jednak ich tam nie ma, to wykaz potrzebnych belek, krawędziaków, desek i łat z drewna iglastego (najczęściej sosnowego) przygotuje nam cieśla, który będzie budował więźbę. Na główne elementy konstrukcyjne zazwyczaj używa się drewna klasy K 27 lub K 33 (liczba oznacza wytrzymałość drewna na zginanie).

 

Nie warto go kupować w małych firmach, które oferują drewno niebadane pod względem wytrzymałościowym: znacznie pewniejszym źródłem są składy drzewne, tartaki oraz firmy produkujące elementy konstrukcji drewnianych. Najlepiej jednak kupować drewno w firmie, która dostarczy materiał odpowiednio przycięty, zaimpregnowany i wysuszony. Tartaki dostarczają bowiem najczęściej drewno mokre, a w składach kupimy elementy o standardowej długości, a więc po jego przycięciu zostanie nam znaczna ilość odpadów.

 

Pamiętajmy, że wilgotność drewna na więźbę nie może przekraczać 20%, gdyż zbyt mokre drewno podczas wysychania będzie się paczyć, a więc może deformować pokrycie dachu.

2. Dach przecieka

Jeśli konstrukcja więźby na to pozwala, miejsca możliwych nieszczelności można znaleźć, oglądając dach od strony poddasza. Jeżeli okaże się, że konieczna jest naprawa, pozostanie już tylko wybór metody i takiego terminu rozpoczęcia remontu, by w robotach nie przeszkodziła pogoda.

 

Sposób usunięcia przecieków pokrycia dachu uzależniony jest od wielkości uszkodzeń i rodzaju materiału pokryciowego. Niewielkie uszkodzenia i pęknięcia naprawia się przez nałożenie warstwy silikonu dekarskiego. Przy większych usterkach po prostu wymienia się te elementy. Jedynie na dachach krytych papą można przeprowadzić miejscowe naprawy przez nałożenie łatek w miejscu przecieku i przyklejenie ich lepikiem. Okresowo konieczne jest również odnawianie powłoki bitumicznej przez tzw. smołowanie, a w razie licznych uszkodzeń przyklejenie kolejnej warstwy papy.

 

Innym, dość wygodnym i szybkim sposobem na uszczelnienie dachu jest zastosowanie tzw. Termopianu. Jest to natryskowa, nakładana na gorąco pianka poliuretanowa, która tworzy na dachu jednorodną powłokę. Sposób nakładania zapewnia powstanie idealnie przylegającej do podłoża warstwy bez spoin i połączeń technologicznych.

 

Piana może być natryskiwana na wszelkie podłoża – papę, blachę, beton i ceramikę. W ciągu jednego dnia wyspecjalizowana ekipa jest w stanie pokryć ok. 1000 m2 dachu; 1 m2 warstwy termopianu grubości 3 cm waży zaledwie 2 kg. Krótki czas zastygania materiału pozwala natryskiwać nim dachy o różnych kształtach.

 

Redakcja BudujemyDom, Emilia Rosłaniec

Pełny artykuł w PDF: Dachy i rynny

Pozostałe artykuły z tego numeru
Księga Wieczysta
Budowa domu to bez wątpienia niełatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć szeregu przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości uregulowań prawnych, rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych, których autorami będą notariusze.
Księga Wieczysta
Rozsądna alternatywa
Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko urządzeniem proekologicznym i oszczędnym. Okazuje się, że może być również doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim montażu efektywnego i niedrogiego w eksploatacji źródła ciepła. Chociażby takich, których zaskoczyła zima.
Rozsądna alternatywa
Internet
W jaki sposób wyposażyć dom w dostęp do Internetu, by korzystanie z zasobów sieci było niezawodne i tanie? Przyjrzyjmy się, jakie możliwości mamy do wyboru?
Internet
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.
Instalacje inteligentne
Domofony i wideodomofony
Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.
Domofony i wideodomofony
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Stare instalacje, kanalizacyjna i wodociągowa, mogą przysparzać kłopotów. Z czasem też po prostu przestaje się sprawdzać dawny ich układ. Modernizacja domu to okazja do ich kompleksowej wymiany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Instalacje c.o.
Nie wszystko, co stare, jest dobre. Jeśli mieszkamy w domu ze starą instalacją c.o., warto jak najszybciej ją zmodernizować. Będzie taniej i bezpieczniej.
Instalacje c.o.
Wymiana drzwi
Nie wystarczy kupić piękne nowe drzwi wejściowe, by były szczelne, mocne, ciepłe i zabezpieczały dom przed intruzami, muszą być też fachowo zamontowane. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.
Wymiana drzwi
Wymiana okien
Podczas remontu domu, ale przed jego ociepleniem, warto wymienić starą stolarkę. Przez nieszczelne okna ucieka bowiem najwięcej ciepła.
Wymiana okien
Adaptacja poddasza
Jeśli w domu zaczyna brakować miejsca, adaptacja strychu wydaje się oczywistym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Czy będzie to łatwe, czy trudne? To się okaże po sprawdzeniu nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i dachu.
Adaptacja poddasza
Dom w malwy malowany
W malwy to może niekoniecznie, bo nie każdy malwy lubi, ale chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów na uatrakcyjnienie surowych zazwyczaj, i gładkich, zewnętrznych ścian naszych domów. Kiedy już przekwitną ostatnie kwiaty, zaczynamy odczuwać niedosyt barw, może więc przy okazji remontu elewacji zadbać o to, żeby dookoła nas zrobiło się weselej...
Dom w malwy malowany
Drzewa w ogrodzie
Drzewa wymagają starannego doboru. Posadzone trzeba czasem przycinać i usuwać z nich chore czy uszkodzone gałęzie. Jesienią zasypują ogród liśćmi, szyszkami i nasionami... Mimo to warto je mieć, bo to one tworzą szkielet ogrodu na pustej działce.
Drzewa w ogrodzie
Basen w ogrodzie
Zima się zbliża, a my o basenach? Tak, bo koniec roku to dobry czas na przeanalizowanie wydatków, związanych z budową własnej pływalni.
Basen w ogrodzie
Wymiana bramy garażowej
Czas wymienić starą bramę garażową. Nowa powinna być oczywiście bardziej funkcjonalna, ale... co to znaczy? Czy ma być uchylna, czy może segmentowa albo rolowana? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? A może przy okazji dokupić nowe drzwi do domu w takiej samej stylistyce?
Wymiana bramy garażowej
Naprawa podłogi
Skrzypiącą – słychać. Niepokoimy się, gdy się ugina. Nierówna jest brzydka i trudno na niej dobrze ustawić meble. A co się dzieje pod podłogą?
Naprawa podłogi
Instalacja elektryczna
Czy naprawdę dopiero tak groźne – jak pożar czy porażenie – sytuacje mają nam uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niesprawną instalacją? Warto przecież dokonać remontu, zanim wydarzy się tragedia!
Instalacja elektryczna
Komin
Remont lub modernizacja komina są niezbędne nie tylko wtedy, gdy ujawnią się jakieś jego uszkodzenia. Czasem zmusza nas do tego wymiana kotła grzewczego, zamontowanie w domu nowego urządzenia – na przykład gazowego podgrzewacza wody, a nawet przebudowa wnętrza domu.
Komin
Ściany zewnętrzne
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Ściany zewnętrzne
Termomodernizacja
Termomodernizacja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, a zatem obniża koszty eksploatacji domu, sprawia więc, że dom staje się energooszczędny. Taka inwestycja zwraca się czasem dopiero po latach, ale jej pozytywne skutki odczuwalne są natychmiast, zwłaszcza jeśli impulsem do modernizacji było odnowienie zniszczonej fasady.
Termomodernizacja
Taras
Taras to ta część domu, która sprawia najwięcej kłopotów. Pęknięcia, przecieki czy odpadająca posadzka to problemy, które szczególnie po zimie stają się najbardziej widoczne. Jak temu zaradzić?
Taras
Ściany wewnętrzne
Remontowane ściany można pokryć gładzią, pomalować, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować panele ścienne. Do każdego sposobu wykończenia powierzchnie ścian trzeba odpowiednio przygotować.
Ściany wewnętrzne
Ogrodzenia
Co zrobić, gdy beton z podmurówki kruszy się, kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu, czy warto odnawiać skorodowaną siatkę, jak zaradzić odpadającym daszkom i czapom, jak niedużo wydać na ogrodzenie – odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Ogrodzenia
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz