Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 11-12/2008
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.

Instalacje inteligentne
 (fot. Luxmat)
Takie hasła jak „automatyka budynku” czy „instalacje inteligentne” kojarzą się z luksusem, tymczasem owe instalacje stają się coraz łatwiej dostępne dla budujących własne domy. Tanieją urządzenia elektroniczne, a więc i te, które w takich domach pracują.

 

Instalację najlepiej zaplanować, gdy dopiero przymierzamy się do budowy domu – jej koszty będą wówczas niższe, a możliwości – większe, ale warto o niej również pomyśleć planując remont domu. Niezależnie od etapu prac budowlanych zawsze konieczny jest profesjonalny projekt.

Projekt instalacji

Automatyka budynków steruje pracą urządzeń zasilanych prądem elektrycznym, zatem dobrze jest zaprojektować ją jak najwcześniej – najlepiej po wykonaniu projektu architektonicznego budynku. Aby mogła sterować nie tylko pracą urządzeń elektrycznych, takich jak oświetlenie czy system alarmowy, ale także ogrzewaniem, klimatyzacją czy też otwieraniem i zamykaniem rolet i zamków w drzwiach, wymagana jest współpraca specjalistów z poszczególnych dziedzin.

 

Powinni oni określić wymagania, jakie mają spełniać poszczególne instalacje, żeby mog­ły być sterowane przez system automatyki budynku, a także dobrać takie urządzenia – siłowniki, zawory, rolety czy też specjalistyczne czujniki – żeby „chciały” z wybraną automatyką współpracować.

 

Aby powstał projekt instalacji inteligentnej, trzeba ustalić, gdzie będą osobne strefy grzewcze, ile będzie osobno sterowanych grup świateł, które okna i drzwi mają być kontrolowane, które gniazda mają być odłączane od prądu przed wyjściem z domu i gdzie będzie stał sprzęt audio-video sterowany przez system.

W jaki sposób wybrać automatykę do domu?

Przede wszystkim musimy zapoznać się z ofertami różnych firm i zastanowić się, jakie elementy są dla nas niezbędne, jakie pożądane, a bez jakich się obejdziemy. Pełna wersja automatyki domowej dostępna jest jedynie dla nielicznych, ale warto zainwestować nawet w wersję okrojoną. Nawet taka może bowiem ułatwić i uprzyjemnić korzystanie z różnych urządzeń domowych, a przede wszystkim – obniżyć koszty eksploatacyjne wynikające z ich pracy.

 

Firmę, której ofertę chcemy poznać i której przedstawimy nasze priorytety, trzeba poinformować, czy budowa jest dopiero w planie, już się rozpoczęła czy też chodzi o dom, który ma być remontowany. Większości instalacji inteligentnych nie da się bowiem zamontować w zbudowanym już domu bez kucia ścian, (co podwyższa koszty), chyba że zdecydujemy się na instalację bezprzewodową.

 

Firma powinna poinformować nas nie tylko o kosztach instalacji, ale też oszacować oszczędności, jakie może ona zapewnić. Dowiedzmy się rwnież, czy są elementy dodatkowe, które nie kosztują wiele, a mogą korzystnie wpłynąć na jakość pracy systemu.

Możliwości instalacji inteligentnej

Najważniejszą korzyścią, jaką przynosi automatyka domowa, jest ułatwienie codziennych czynności związanych z użytkowaniem domu, połączone z jednoczesnym oszczędzaniem energii. Instalacja zapewnia optymalną pracę innych instalacji, które są drogie w eksploatacji: oświet­lenia, ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Zarządza bezpieczeństwem budynku i działaniem różnych urządzeń elektrycznych, takich jak np. ekspres do kawy.

 

Większość z tych instalacji i urządzeń może być wyposażona w programatory sterujące ich pracą, ale byłby to dodatkowy koszt i wymagałby kłopotliwego kontrolowania pracy każdego z nich z osobna.

 

Dlatego lepszy jest jeden, centralny system sterujący, który będzie koordynował pracę poszczególnych elementów. Nie będzie trzeba montować wielu przewodów elektrycznych, a to ułatwi późniejsze serwisowanie instalacji.

 

W niektórych instalacjach zamontowane w określonych miejscach czujki obecności obserwują standardowe zachowania mieszkańców, na przykład pory wstawania i układania się do snu czy korzystania z różnych pomieszczeń i urządzeń, inne czujki rejestrują temperaturę i nasłonecznienie w poszczególnych pokojach itp.

 

System analizuje wskazania czujek i sam może zaproponować obniżenie temperatury w określonym miejscu i czasie, jeśli na przykład nikogo tam nie ma. W ten sposób automatyka pomaga zachować w domu zadane przez domowników warunki, a jednocześnie zmniejsza zużycie, a więc i koszty energii.

 

Monika Czeczotek

Pełny artykuł w PDF: Instalacje inteligentne

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny