Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Na szczęście na zimowe utrudnienia są coraz lepsze sposoby: specjalistyczny sprzęt mechaniczny, narzędzia i preparaty do posypywania.
Narzędzia ręczne
(fot. Tyco Thermal Controls)
Na małej działce do usuwania lodu i odgarniania śniegu wokół domu wystarczą narzędzia ręczne:
łopaty,
miotły,
skuwacze lodu.
W przeciwieństwie do urządzeń mechanicznych narzędzia ręczne nie są szkodliwe dla środowiska, a ich obsługa jest bardzo prosta. Ręczne odśnieżanie czy usuwanie z chodnika lodu wymaga nieco siły, lecz jeśli robi się to umiejętnie i stosuje profesjonalny sprzęt, praca ta może być przyjemna.
Odgarnięty ręcznie śnieg można wywieźć z terenu lub składować w wyznaczonym miejscu. Podczas mrozów śnieg może stanowić izolację dla roślin, jednak nie powinno się go przerzucać na rabaty, głównie jeśli są one usytuowane we wgłębieniu terenu lub podłoże jest mało przepuszczalne.
Gruba warstwa śniegu może utrudniać dostęp tlenu do przysypanych roślin, a ponadto ziemia dłużej będzie rozmarzać. Trawnika także nie należy przysypywać śniegiem zgarniętym ze ścieżek i podjazdów; ubita warstwa śniegu wolniej topnieje i może powodować gnicie darni. Dobrym rozwiązaniem jest gromadzenie śniegu pod drzewami. W tym miejscu można go nawet ugnieść. Trzeba jednak uważać, by kopce śniegu nie przeszkadzały w poruszaniu się po ogrodzie.
Łopaty
Łopaty do przenoszenia i odgarniania śniegu różnią się od łopat do innych celów, na przykład do prac ziemnych czy przenoszenia węgla. Ostrze części roboczej, czyli głowicy łopaty do śniegu jest szerokie, boczne krawędzie głowicy nie są ostro zagięte, lecz łukowato wygięte do góry. Krawędź natarcia łopaty służącej do odśnieżania jest wzmocniona metalową listwą, dzięki czemu łopata kruszy nawet cienki lód. Stylisko jest długie, proste i lekkie, aluminiowe lub drewniane. Aluminiowe stylisko jest pokryte PVC lub ma gumową osłonę, która ogranicza marznięcie rąk.
Głowice łopat do śniegu wykonuje się najczęściej z aluminium lub wysokiej jakości polipropylenu, materiałów mocnych i odpornych na niską temperaturę. Na własnej posesji można zastosować nawet drewniany odgarniacz z prostokątnego kawałka sklejki lub użyć łopaty bez udogodnień pomagających w odśnieżaniu. Można też wybrać bardziej profesjonalną łopatę, mniejszą lub większą. Sprawi ona, że praca będzie lżejsza i szybciej będzie można uporać się z odgarnięciem śniegu.
Łopaty kompaktowe. Łopaty kompaktowe przeznaczone są przede wszystkim do użytku na małych powierzchniach, do odśnieżania krótkich podjazdów i ścieżek przed domem. Umożliwiają wydajną pracę, która nie przyczynia się do obciążeń kręgosłupa. Stanowią wygodne narzędzie pracy również dla kobiet. Łopaty kompaktowe są łatwe w przechowywaniu i transporcie. Można je złożyć, odczepiając lub składając stylisko. Waga: ok. 0,5 kg Szerokość głowicy: ok. 25 cm
Duże łopaty profesjonalne. Duże łopaty do odśnieżania przeznaczone są nie tylko dla profesjonalistów, ale i dla właścicieli ogrodów. Z pewnością posłużą przez wiele sezonów. Duże łopaty umożliwiają wydajną i długotrwałą pracę. Poszczególne elementy tego narzędzia są odpowiednio wyważone. Komfort pracy podnoszą także wygodne, szerokie uchwyty. W niektórych modelach może występować również dodatkowy uchwyt poniżej połowy styliska.
Materiały, z których są zbudowane, to aluminium, polipropylen lub włókno szklane, które cechuje lekkość i wytrzymałość. Stalowa listwa wzmacnia krawędź natarcia głowicy. Dzięki temu łopata kruszy nawet cienki lód na powierzchni chodnika lub podjazdu. Gumowe wykończenie krawędzi głowicy zabezpiecza przed porysowaniem odśnieżanej powierzchni. Waga: od półtora do kilku kilogramów Szerokość głowicy: 30–50 cm
Profesjonalne łopaty, przy obsłudze których mogą pracować dwie osoby, mają szeroki, metalowy uchwyt w kształcie litery U, który może być składany. Od spodu głowicy znajdują się rolki do przewożenia śniegu. Umożliwiają one wydajną, długotrwałą pracę, która nie obciąża kręgosłupa. Waga: ok. 7 kg Szerokość głowicy: 60–85 cm
Miotły do śniegu
Miotły do śniegu skuteczne są tylko w przypadku cienkiej warstwy świeżego śniegu. Przydają się przy odśnieżaniu niewielkich podjazdów i krótkich ścieżek. Wykonane są z tworzywa sztucznego lub brzozowych gałązek. Długość: 70–180 cm
Skuwacze lodu
Skuwacze lodu służą do kruszenia zlodowaciałego śniegu oraz lodu przed domem i w ogrodzie. Zbudowane są z głowicy i drewnianego trzonka. Płaska lub lekko wgłębiona głowica ma kształt prostokątny, trapezowy lub półkolisty. Produkuje się je z utwardzonej stali. Powierzchnia może być ocynkowana. Mocna głowica jest bardziej skuteczna w kruszeniu lodu niż łopata ze wzmocnioną krawędzią. Wygodny uchwyt ułatwia pracę. Szerokość głowicy: 15–36 cm