Domofony i wideodomofony

Domofony i wideodomofony
Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.

Domofony i wideodomofony
 (fot. ADD (BPT))
Podczas modernizacji wszystkich domowych instalacji warto również unowocześnić istniejącą instalację domofonową lub gdy dom nie jest w nią wyposażony – zamontować nowy system najbardziej odpowiadający naszym oczekiwaniom.

 

Starą ins­talację najlepiej zastąpić nową przewodową (będzie to wiązało się z kuciem ścian i prowadzeniem nowych przewodów) lub zdecydować się na system sterowany radiowo (nie wymagający prowadzenia przewodów).

 

Domofony to najprostsze i najbardziej popularne urządzenia chroniące wejście do domu. Zazwyczaj montuje się je przy furtce lub bramie, a w systemach bardziej rozbudowanych – także przy drzwiach budynku.

 

Tradycyjnie domofon i wideodomofon umożliwiają kontakt głosowy z osobą stojącą przy furtce, a także zdalne jej otworzenie – dzięki temu nie musimy wychodzić na dwór, żeby wpuścić gościa. Bardziej rozbudowane systemy mają inne użyteczne funkcje, a same urządzenia są bardziej funkcjonalne i ładniejsze niż kiedyś.

Domofon kontra wideodomofon

Domofon umożliwia jedynie komunikację głosem. Gdy furtka jest dobrze widoczna z okien domu, takie urządzenie w zupełności wystarczy, by mieszkańcy mogli kontrolować sytuację przy wejściu i czuli się bezpiecznie.

 

Jeżeli jednak wejście na posesję jest znacznie oddalone od okien, zasłonięte przez rośliny lub jeśli po prostu wolimy widzieć, kto stoi przy furtce, a nie tylko go słyszeć, wtedy warto zamontować wideodomofon. Wideodomofon (zwany także wideofonem) zapewnia natomiast możliwość oglądania tego, co się dzieje przy furtce i kto przy niej stoi. Ma ponadto dużo więcej funkcji dodatkowych, ułatwiających życie mieszkańcom i jeden minus – jest droższy od domofonu.

 

Zasada działania obydwu urządzeń polega na komunikowaniu się ze sobą dwóch aparatów – jednego w domu, drugiego przy furtce lub bramie. Aparat wewnętrzny, wyposażony zazwyczaj w słuchawkę do rozmów z gośćmi, nazywany jest unifonem lub wideounifonem. W furtce zamontowany jest zaczep elektromagnetyczny, który otwiera ją, gdy zwolnimy go przyciskiem umieszczonym w unifonie.

 

Na zewnątrz montowany jest aparat zawierający przycisk dzwonka, głośnik, mikrofon, a w wideofonie – kamerę.

 

Najtańsze urządzenia działają w tzw. systemie simplex – gdy słuchamy, co mówi osoba stojąca przy bramie, ona nas nie słyszy. Wygodniejsze w obsłudze są urządzenia w systemie duplex, umożliwiające prowadzenie, tak jak w telefonie, normalnej rozmowy.

Aparat wewnętrzny, czyli słuchawka z przyciskiem i ewentualnie monitorem

W zestawie domofonowym nazywa się unifonem, w zestawie wideodomofonowym – wideounifonem. Instaluje się go wewnątrz domu – zazwyczaj na ścianie. Wyposażony jest w słuchawkę do kontaktowania się z osobą stojącą przy wejściu oraz przycisk do otwierania furtki lub bramy; po naciśnięciu przycisku zwalnia się zaczep elektrozamka, na który są zamknięte.

 

Miejsce montażu. Unifon warto zamontować w takim miejscu, żeby przez czas rozmowy można było obserwować, co się dzieje przy wejściu na teren posesji. Nie musi być zawieszony na ścianie – dostępne są modele, które można ustawić na biurku, szafce czy półce. W przypadku wideounifonu nie jest ważne miejsce montażu, gdyż i tak na monitorze widzimy, co dzieje się przy wejściu.

 

Połączenie z telefonem. Niektóre modele mogą łączyć funkcje unifonu/wideounifonu i telefonu: standardowo wyglądający telefon zamienia się w unifon, gdy ktoś przyjdzie w odwiedziny i zadzwoni, stojąc przy furtce, a my możemy zawiesić na chwilę połączenie telefoniczne i powrócić do niego po wpuszczeniu gościa do domu. Działa to także w drugą stronę – możemy zawiesić konwersację z osobą stojącą przy furtce po to, by odebrać połączenie telefoniczne.

 

Aparat głośnomówiący. Do takiego urządzenia nie trzeba używać słuchawki. Do wyboru mamy dwa rozwiązania: 1) wymagające wciskania przycisku przez cały czas rozmowy (co w praktyce może okazać się niewygodne) lub
2) uruchamiane przez jednorazowe naciś­nięcie przycisku; po upływie określonego czasu urządzenie samo przerwie kontakt.

 

Chociaż trzymanie wciśniętego przycis­­ku może być kłopotliwe, zabezpiecza przed pozostawieniem włączonego urządzenia po skończonej rozmowie lub przed przypadkowym uruchomieniem go, wskutek czego przy furtce byłoby słychać, co dzieje się w domu. Dostępne są urządzenia, w których możemy przełączać między tymi trybami pracy.

 

Oświetlenie. Aparat może być wyposażony w przycisk do włączania oświetlenia albo optyczną lub akustyczną sygnalizację otwarcia drzwi albo furtki: zapobiega to zostawianiu niedomkniętej furtki lub drzwi.

 

Monika Czeczotek

Pełny artykuł w PDF: Domofony i wideodomofony

Pozostałe artykuły z tego numeru
Księga Wieczysta
Budowa domu to bez wątpienia niełatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć szeregu przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości uregulowań prawnych, rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych, których autorami będą notariusze.
Księga Wieczysta
Rozsądna alternatywa
Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko urządzeniem proekologicznym i oszczędnym. Okazuje się, że może być również doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim montażu efektywnego i niedrogiego w eksploatacji źródła ciepła. Chociażby takich, których zaskoczyła zima.
Rozsądna alternatywa
Internet
W jaki sposób wyposażyć dom w dostęp do Internetu, by korzystanie z zasobów sieci było niezawodne i tanie? Przyjrzyjmy się, jakie możliwości mamy do wyboru?
Internet
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.
Instalacje inteligentne
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Stare instalacje, kanalizacyjna i wodociągowa, mogą przysparzać kłopotów. Z czasem też po prostu przestaje się sprawdzać dawny ich układ. Modernizacja domu to okazja do ich kompleksowej wymiany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Instalacje c.o.
Nie wszystko, co stare, jest dobre. Jeśli mieszkamy w domu ze starą instalacją c.o., warto jak najszybciej ją zmodernizować. Będzie taniej i bezpieczniej.
Instalacje c.o.
Wymiana drzwi
Nie wystarczy kupić piękne nowe drzwi wejściowe, by były szczelne, mocne, ciepłe i zabezpieczały dom przed intruzami, muszą być też fachowo zamontowane. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.
Wymiana drzwi
Wymiana okien
Podczas remontu domu, ale przed jego ociepleniem, warto wymienić starą stolarkę. Przez nieszczelne okna ucieka bowiem najwięcej ciepła.
Wymiana okien
Adaptacja poddasza
Jeśli w domu zaczyna brakować miejsca, adaptacja strychu wydaje się oczywistym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Czy będzie to łatwe, czy trudne? To się okaże po sprawdzeniu nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i dachu.
Adaptacja poddasza
Dom w malwy malowany
W malwy to może niekoniecznie, bo nie każdy malwy lubi, ale chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów na uatrakcyjnienie surowych zazwyczaj, i gładkich, zewnętrznych ścian naszych domów. Kiedy już przekwitną ostatnie kwiaty, zaczynamy odczuwać niedosyt barw, może więc przy okazji remontu elewacji zadbać o to, żeby dookoła nas zrobiło się weselej...
Dom w malwy malowany
Drzewa w ogrodzie
Drzewa wymagają starannego doboru. Posadzone trzeba czasem przycinać i usuwać z nich chore czy uszkodzone gałęzie. Jesienią zasypują ogród liśćmi, szyszkami i nasionami... Mimo to warto je mieć, bo to one tworzą szkielet ogrodu na pustej działce.
Drzewa w ogrodzie
Basen w ogrodzie
Zima się zbliża, a my o basenach? Tak, bo koniec roku to dobry czas na przeanalizowanie wydatków, związanych z budową własnej pływalni.
Basen w ogrodzie
Wymiana bramy garażowej
Czas wymienić starą bramę garażową. Nowa powinna być oczywiście bardziej funkcjonalna, ale... co to znaczy? Czy ma być uchylna, czy może segmentowa albo rolowana? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? A może przy okazji dokupić nowe drzwi do domu w takiej samej stylistyce?
Wymiana bramy garażowej
Naprawa podłogi
Skrzypiącą – słychać. Niepokoimy się, gdy się ugina. Nierówna jest brzydka i trudno na niej dobrze ustawić meble. A co się dzieje pod podłogą?
Naprawa podłogi
Instalacja elektryczna
Czy naprawdę dopiero tak groźne – jak pożar czy porażenie – sytuacje mają nam uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niesprawną instalacją? Warto przecież dokonać remontu, zanim wydarzy się tragedia!
Instalacja elektryczna
Komin
Remont lub modernizacja komina są niezbędne nie tylko wtedy, gdy ujawnią się jakieś jego uszkodzenia. Czasem zmusza nas do tego wymiana kotła grzewczego, zamontowanie w domu nowego urządzenia – na przykład gazowego podgrzewacza wody, a nawet przebudowa wnętrza domu.
Komin
Dachy i rynny
Naprawiać czy wymienić? Gdy samodzielnie oceniamy stan dachu i rynien, stawiamy zazwyczaj na naprawę. Fachowiec zwykle próbuje przekonywać do większych przeróbek. To nasz dom, a więc my decydujemy...
Dachy i rynny
Ściany zewnętrzne
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Ściany zewnętrzne
Termomodernizacja
Termomodernizacja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, a zatem obniża koszty eksploatacji domu, sprawia więc, że dom staje się energooszczędny. Taka inwestycja zwraca się czasem dopiero po latach, ale jej pozytywne skutki odczuwalne są natychmiast, zwłaszcza jeśli impulsem do modernizacji było odnowienie zniszczonej fasady.
Termomodernizacja
Taras
Taras to ta część domu, która sprawia najwięcej kłopotów. Pęknięcia, przecieki czy odpadająca posadzka to problemy, które szczególnie po zimie stają się najbardziej widoczne. Jak temu zaradzić?
Taras
Ściany wewnętrzne
Remontowane ściany można pokryć gładzią, pomalować, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować panele ścienne. Do każdego sposobu wykończenia powierzchnie ścian trzeba odpowiednio przygotować.
Ściany wewnętrzne
Ogrodzenia
Co zrobić, gdy beton z podmurówki kruszy się, kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu, czy warto odnawiać skorodowaną siatkę, jak zaradzić odpadającym daszkom i czapom, jak niedużo wydać na ogrodzenie – odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Ogrodzenia
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz