(fot. ADD (BPT)) |
Starą instalację najlepiej zastąpić nową przewodową (będzie to wiązało się z kuciem ścian i prowadzeniem nowych przewodów) lub zdecydować się na system sterowany radiowo (nie wymagający prowadzenia przewodów).
Domofony to najprostsze i najbardziej popularne urządzenia chroniące wejście do domu. Zazwyczaj montuje się je przy furtce lub bramie, a w systemach bardziej rozbudowanych – także przy drzwiach budynku.
Tradycyjnie domofon i wideodomofon umożliwiają kontakt głosowy z osobą stojącą przy furtce, a także zdalne jej otworzenie – dzięki temu nie musimy wychodzić na dwór, żeby wpuścić gościa. Bardziej rozbudowane systemy mają inne użyteczne funkcje, a same urządzenia są bardziej funkcjonalne i ładniejsze niż kiedyś.
Domofon kontra wideodomofon
Domofon umożliwia jedynie komunikację głosem. Gdy furtka jest dobrze widoczna z okien domu, takie urządzenie w zupełności wystarczy, by mieszkańcy mogli kontrolować sytuację przy wejściu i czuli się bezpiecznie.Jeżeli jednak wejście na posesję jest znacznie oddalone od okien, zasłonięte przez rośliny lub jeśli po prostu wolimy widzieć, kto stoi przy furtce, a nie tylko go słyszeć, wtedy warto zamontować wideodomofon. Wideodomofon (zwany także wideofonem) zapewnia natomiast możliwość oglądania tego, co się dzieje przy furtce i kto przy niej stoi. Ma ponadto dużo więcej funkcji dodatkowych, ułatwiających życie mieszkańcom i jeden minus – jest droższy od domofonu.
Na zewnątrz montowany jest aparat zawierający przycisk dzwonka, głośnik, mikrofon, a w wideofonie – kamerę.
Aparat wewnętrzny, czyli słuchawka z przyciskiem i ewentualnie monitorem
W zestawie domofonowym nazywa się unifonem, w zestawie wideodomofonowym – wideounifonem. Instaluje się go wewnątrz domu – zazwyczaj na ścianie. Wyposażony jest w słuchawkę do kontaktowania się z osobą stojącą przy wejściu oraz przycisk do otwierania furtki lub bramy; po naciśnięciu przycisku zwalnia się zaczep elektrozamka, na który są zamknięte.Miejsce montażu. Unifon warto zamontować w takim miejscu, żeby przez czas rozmowy można było obserwować, co się dzieje przy wejściu na teren posesji. Nie musi być zawieszony na ścianie – dostępne są modele, które można ustawić na biurku, szafce czy półce. W przypadku wideounifonu nie jest ważne miejsce montażu, gdyż i tak na monitorze widzimy, co dzieje się przy wejściu.
Połączenie z telefonem. Niektóre modele mogą łączyć funkcje unifonu/wideounifonu i telefonu: standardowo wyglądający telefon zamienia się w unifon, gdy ktoś przyjdzie w odwiedziny i zadzwoni, stojąc przy furtce, a my możemy zawiesić na chwilę połączenie telefoniczne i powrócić do niego po wpuszczeniu gościa do domu. Działa to także w drugą stronę – możemy zawiesić konwersację z osobą stojącą przy furtce po to, by odebrać połączenie telefoniczne.
2) uruchamiane przez jednorazowe naciśnięcie przycisku; po upływie określonego czasu urządzenie samo przerwie kontakt.
Chociaż trzymanie wciśniętego przycisku może być kłopotliwe, zabezpiecza przed pozostawieniem włączonego urządzenia po skończonej rozmowie lub przed przypadkowym uruchomieniem go, wskutek czego przy furtce byłoby słychać, co dzieje się w domu. Dostępne są urządzenia, w których możemy przełączać między tymi trybami pracy.
Oświetlenie. Aparat może być wyposażony w przycisk do włączania oświetlenia albo optyczną lub akustyczną sygnalizację otwarcia drzwi albo furtki: zapobiega to zostawianiu niedomkniętej furtki lub drzwi.
Monika Czeczotek
Pełny artykuł w PDF: Domofony i wideodomofony