Instalacja elektryczna

Instalacja elektryczna

Czy naprawdę dopiero tak groźne – jak pożar czy porażenie – sytuacje mają nam uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niesprawną instalacją? Warto przecież dokonać remontu, zanim wydarzy się tragedia!

Instalacja elektryczna
 (fot. Wago Elwag)

Każda instalacja w budynku mieszkalnym powinna być okresowo (co ok. 5 lat) poddawana oględzinom i pomiarom dokonywanym przez elektryków z uprawnieniami kategorii „D” i „E” – to da nam 100% pewności, że wszystko działa jak należy.

 

Po obejrzeniu instalacji zostaje sporządzony tzw. protokół z badań, uwzględniający konieczne zmiany. Fachowcy mają obowiązek zaproponować rozwiązania ewentualnych nieprawidłowości. Oto kilka najbardziej typowych problemów, które wymagają zmian w instalacji elektrycznej.

Stare TN-C na nowe TN-S

Gdy w naszym domu poprowadzona jest instalacja elektryczna starego typu, tzw. TN-C, warto przy okazji modernizacji wymienić ją na współcześnie stosowaną, tzw. TN-S. Różnica między nimi polega na tym, że pierwsza z nich (TN-C) ma cztery przewody dla układów trójfazowych i dwa dla jednofazowych, druga zaś (TN-S) dla tych samych układów ma o jeden przewód więcej.

 

Ponadto przewód PEN (dawniej zwany przewodem zerowym) stosowany w sieci TN-C dla poprawy bezpieczeństwa w sieci TN-S został zastąpiony dwoma przewodami PE (uziemieniem) i N (powrotnym). Dawniej przewód N przewodził prądy robocze i pełnił funkcje ochronne, teraz do ochrony służy przewód PE, natomiast przewód N przewodzi prądy od pracujących urządzeń.

 

Zatem nawet jeśli instalacja starego typu jest prawidłowo wykonana i w pełni sprawna, to przy podłączaniu do niej urządzeń takich jak: świetlówki energooszczędne, komputery, monitory i tym podobne urządzenia, może dojść do pożaru na skutek przegrzania opisanego przewodu PEN.

 

Dzieje się tak, ponieważ w czasie, gdy instalacje starego typu były projektowane, nie stosowano powszechnie wyżej wymienionych urządzeń, a więc i instalacje nie były przystosowane do ich zasilania. Zatem stosowana dziś instalacja TN-S jest znacznie bardziej bezpieczna i lepiej chroni przed porażeniem i pożarem.

Często zdarzają się awarie

1. Samoczynne wyłączanie się urządzeń. Sytuacja taka może zachodzić na przykład w czasie dołączania do sieci odbiorników dużej mocy, zwłaszcza silników elektrycznych (np. silnika hydrofora). Wówczas przepływ dużej wartości prądu tego urządzenia może powodować zapady napięcia. Te mogą być też powodowane podłączeniem do sieci zasilającej nasz budynek urządzenia nienależącego do nas (np. obok sąsiad używa spawarki elektrycznej).

 

Tylko elektryk może w 100% orzec, czy problem jest związany z naszą instalacją czy też jest on spowodowany przyczynami zewnętrznymi. Jeśli problem leży po naszej stronie, elektryk może zalecić modernizację instalacji elektrycznej (wymianę przewodów, zabezpieczeń itp.). Jeśli zaś problem pochodzi z zewnątrz, trzeba zgłosić go do Zakładu Energetycznego.

 

Uwaga! Jedną z oznak zapadów napięcia spowodowanych niesprawnym działaniem naszej instalacji jest sytuacja, w której przy włączaniu np. silnika hydroforu przygasają żarówki, a w pokoju w tym samym czasie wyłącza się np. telewizor.

 

2. Nagle zanika zasilanie jednego lub grupy odbiorników, a inne odbiorniki w naszej instalacji pozostają włączone. Tak może się dziać, gdy na przykład odbiornik ma za dużą moc w stosunku do gniazdka lub miejsca, w którym jest przyłączony – w tym wypadku może być konieczna modernizacja instalacji na odcinku od miejsca, gdzie urządzenie jest podłączone, do rozdzielnicy. Czy tak jest, stwierdzić może tylko elektryk.

 

3. Upalone końcówki przewodów aluminiowych. To cecha charakterystyczna wysłużonych instalacji. Jeśli zaś sytuacja taka zdarza się w nowej instalacji, to przyczyny należy szukać w jej projekcie. Błąd polega najczęściej na niepoprawnym doborze przekroju i typu przewodów albo zabezpieczeń. Często przyczyna awarii tkwi też w odstępstwach wykonania instalacji od jej projektu. Jedynym wówczas wyjściem – zależnie od sytuacji – jest zlecenie nowego projektu i wykonanie instalacji od nowa.

 

4. Częste uszkadzanie się urządzeń podłączonych do instalacji. Może to być spowodowane zapadami lub podskokami napięcia. Jeżeli chcemy ochronić naszą instalację i odbiorniki przed takimi awariami, musimy wyposażyć instalację w urządzenia ochrony przeciwprzepięciowej, czyli w ograniczniki przepięć:

B – I stopnia
, ich zadaniem jest wstępne wytłumienie fali przepięciowej, stosowane w domach z napowietrznym przyłączem elektrycznym lub instalacją odgromową, montowane przy głównej rozdzielnicy budynku,

C – II stopnia,
służą do obniżania wartości przepięcia do wielkości bezpiecznej dla ograniczników typu D, montowane także przy rozdzielnicy głównej,

D – III stopnia
, stosowane do tłumienia przepięcia do wartości bezpiecznej dla urządzeń przez nich chronionych, montowane bezpośrednio przy tych urządzeniach. Niektóre z nich wyposażone są w okienko o np. zielonej barwie. Zmienia ono swój kolor w trakcie używania ogranicznika, zmiany te oznaczają kolejne etapy zużycia tego urządzenia, a w konsekwencji sygnalizują konieczność jego wymiany. Takie ograniczniki mogą uchronić nasz odbiornik w domu także podczas burzy.

Łukasz Rosłaniec

Pozostałe artykuły z tego numeru
Księga Wieczysta
Budowa domu to bez wątpienia niełatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć szeregu przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości uregulowań prawnych, rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych, których autorami będą notariusze.
Księga Wieczysta
Rozsądna alternatywa
Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko urządzeniem proekologicznym i oszczędnym. Okazuje się, że może być również doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim montażu efektywnego i niedrogiego w eksploatacji źródła ciepła. Chociażby takich, których zaskoczyła zima.
Rozsądna alternatywa
Internet
W jaki sposób wyposażyć dom w dostęp do Internetu, by korzystanie z zasobów sieci było niezawodne i tanie? Przyjrzyjmy się, jakie możliwości mamy do wyboru?
Internet
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.
Instalacje inteligentne
Domofony i wideodomofony
Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.
Domofony i wideodomofony
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Stare instalacje, kanalizacyjna i wodociągowa, mogą przysparzać kłopotów. Z czasem też po prostu przestaje się sprawdzać dawny ich układ. Modernizacja domu to okazja do ich kompleksowej wymiany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Instalacje c.o.
Nie wszystko, co stare, jest dobre. Jeśli mieszkamy w domu ze starą instalacją c.o., warto jak najszybciej ją zmodernizować. Będzie taniej i bezpieczniej.
Instalacje c.o.
Wymiana drzwi
Nie wystarczy kupić piękne nowe drzwi wejściowe, by były szczelne, mocne, ciepłe i zabezpieczały dom przed intruzami, muszą być też fachowo zamontowane. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.
Wymiana drzwi
Wymiana okien
Podczas remontu domu, ale przed jego ociepleniem, warto wymienić starą stolarkę. Przez nieszczelne okna ucieka bowiem najwięcej ciepła.
Wymiana okien
Adaptacja poddasza
Jeśli w domu zaczyna brakować miejsca, adaptacja strychu wydaje się oczywistym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Czy będzie to łatwe, czy trudne? To się okaże po sprawdzeniu nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i dachu.
Adaptacja poddasza
Dom w malwy malowany
W malwy to może niekoniecznie, bo nie każdy malwy lubi, ale chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów na uatrakcyjnienie surowych zazwyczaj, i gładkich, zewnętrznych ścian naszych domów. Kiedy już przekwitną ostatnie kwiaty, zaczynamy odczuwać niedosyt barw, może więc przy okazji remontu elewacji zadbać o to, żeby dookoła nas zrobiło się weselej...
Dom w malwy malowany
Drzewa w ogrodzie
Drzewa wymagają starannego doboru. Posadzone trzeba czasem przycinać i usuwać z nich chore czy uszkodzone gałęzie. Jesienią zasypują ogród liśćmi, szyszkami i nasionami... Mimo to warto je mieć, bo to one tworzą szkielet ogrodu na pustej działce.
Drzewa w ogrodzie
Basen w ogrodzie
Zima się zbliża, a my o basenach? Tak, bo koniec roku to dobry czas na przeanalizowanie wydatków, związanych z budową własnej pływalni.
Basen w ogrodzie
Wymiana bramy garażowej
Czas wymienić starą bramę garażową. Nowa powinna być oczywiście bardziej funkcjonalna, ale... co to znaczy? Czy ma być uchylna, czy może segmentowa albo rolowana? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? A może przy okazji dokupić nowe drzwi do domu w takiej samej stylistyce?
Wymiana bramy garażowej
Naprawa podłogi
Skrzypiącą – słychać. Niepokoimy się, gdy się ugina. Nierówna jest brzydka i trudno na niej dobrze ustawić meble. A co się dzieje pod podłogą?
Naprawa podłogi
Komin
Remont lub modernizacja komina są niezbędne nie tylko wtedy, gdy ujawnią się jakieś jego uszkodzenia. Czasem zmusza nas do tego wymiana kotła grzewczego, zamontowanie w domu nowego urządzenia – na przykład gazowego podgrzewacza wody, a nawet przebudowa wnętrza domu.
Komin
Dachy i rynny
Naprawiać czy wymienić? Gdy samodzielnie oceniamy stan dachu i rynien, stawiamy zazwyczaj na naprawę. Fachowiec zwykle próbuje przekonywać do większych przeróbek. To nasz dom, a więc my decydujemy...
Dachy i rynny
Ściany zewnętrzne
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Ściany zewnętrzne
Termomodernizacja
Termomodernizacja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, a zatem obniża koszty eksploatacji domu, sprawia więc, że dom staje się energooszczędny. Taka inwestycja zwraca się czasem dopiero po latach, ale jej pozytywne skutki odczuwalne są natychmiast, zwłaszcza jeśli impulsem do modernizacji było odnowienie zniszczonej fasady.
Termomodernizacja
Taras
Taras to ta część domu, która sprawia najwięcej kłopotów. Pęknięcia, przecieki czy odpadająca posadzka to problemy, które szczególnie po zimie stają się najbardziej widoczne. Jak temu zaradzić?
Taras
Ściany wewnętrzne
Remontowane ściany można pokryć gładzią, pomalować, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować panele ścienne. Do każdego sposobu wykończenia powierzchnie ścian trzeba odpowiednio przygotować.
Ściany wewnętrzne
Ogrodzenia
Co zrobić, gdy beton z podmurówki kruszy się, kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu, czy warto odnawiać skorodowaną siatkę, jak zaradzić odpadającym daszkom i czapom, jak niedużo wydać na ogrodzenie – odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Ogrodzenia
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Najnowsze wydanie