(fot. Fakro) |
A wszystko to zwykle z utrudnieniami wynikającymi z tego, że pod więźbą dachową nie wszystko da się zmieścić, a podczas robót związanych z adaptacją trzeba wciąż pamiętać, że na kondygnacjach poniżej się mieszka. A więc jednak będzie więcej problemów niż z wykańczaniem nowego domu…
Aby na poddaszu mieszkało się wygodnie, a adaptacja nie przyniosła niemiłych niespodzianek, należy działać według precyzyjnego projektu, który wykona dla nas architekt przy współpracy z doświadczonym konstruktorem.
Nie warto rozpoczynać żadnych robót, dopóki nie ocenią oni, czy po wykończeniu poddasza pomieszczenia będą miały wystarczającą wysokość, albo czy strop wymagać będzie wzmocnienia, a jeśli tak – to jak je wykonać. Podczas adaptacji trzeba też rozwiązać problem komunikacji: nowe schody powinny być wygodne, ale nie mogą zabierać za dużo przestrzeni.
Konieczne zmiany
Jeszcze niedawno domy jednorodzinne budowano w większości z poddaszami nieużytkowymi – nie planując wcale, że w przyszłości ktoś na nich zamieszka. Na strychach trzymano rzadko używane ubrania, sezonowy sprzęt sportowy i najróżniejsze rupiecie, które się jeszcze kiedyś przydadzą.Stropy takich poddaszy projektowano na obciążenia wynoszące tylko 50 kg/m2, a nie 150 kg/m2, jak w pomieszczeniach mieszkalnych.
Pomieszczenia na strychu wymagają też zapewnienia właściwej wentylacji, najlepiej przy okazji przebudowy cały dom wyposażyć w wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.
Zmian wymagać będzie również elewacja budynku, bo pomieszczenia mieszkalne na poddaszu trzeba doświetlić, montując okna dachowe lub lukarny, bądź, jeśli jest to możliwe, zamontować okna fasadowe w ścianach kolankowych lub w ścianach szczytowych poddasza.
Czasem przebudowa wymaga podwyższenia ścianek kolankowych lub podniesienia połaci dachu.
Opisane problemy ukazują, jak trudnym przedsięwzięciem jest adaptacja poddasza i dlaczego niezbędny jest do niej profesjonalny projekt oraz pomoc fachowców: konstruktora, architekta, projektanta sieci elektrycznej, wentylacyjnej, wodociągowej, kanalizacyjnej i grzewczej.
Zgodnie z wymogami
W zależności od przeznaczenia adaptowanego strychu – czy będzie to na przykład dodatkowa sypialnia, łazienka, czy też całe niezależne mieszkanie dla dorosłego dziecka, wykańcza się go w inny sposób, ale modernizacja musi być zawsze zgodna z obowiązującymi przepisami:- wysokość pomieszczeń mieszkalnych nie może być mniejsza niż 2,5 m (nie dotyczy to tylko części pod skosami),
- wszystkie pomieszczenia muszą być ocieplone, wentylowane i ogrzewane,
- każde pomieszczenie musi mieć okno, przez które będzie wpadać światło dzienne,
- na poddasze muszą prowadzić wygodne schody.
Zwykle budowanie nowego domu jest tańsze niż przerabianie starego. Ale do łącznych kosztów budowy trzeba doliczyć jeszcze koszty zakupu działki i doprowadzania mediów. Nie bez znaczenia jest również lokalizacja i np. bliskość do pracy. Obecnie najczęściej buduje się domy na peryferiach miast, skąd do szkoły czy przedszkola nie zawsze jest blisko. Za adaptację poddasza w istniejącym już domu zapłacimy sporo, ale zyskamy na zwykle dużo lepszej lokalizacji i lepiej rozwiniętej infrastrukturze najbliższej okolicy.
Projekt adaptacji
Przygotowując się do rozmowy z architektem, warto sprecyzować swoje oczekiwania i sporządzić odręczne rysunki z koncepcją zagospodarowania strychu. Najlepiej wykorzystać kserokopie odpowiednich rysunków z projektu budowlanego. Jeśli dokumentacja domu się nie zachowała, trzeba dokładnie wymierzyć strych i narysować jego rzut poziomy w skali np. 1:50 (1 m to 2 cm na rysunku).
Tak przygotowana inwentaryzacja będzie bardzo pomocna dla architekta i konstruktora przegotowujących projekt adaptacji poddasza, choć zapewne przed przeprojektowywaniem stropu sporządzą oni własną, profesjonalną dokumentację istniejącego domu.
Joanna Dąbrowska
Pełny artykuł w PDF: Adaptacja poddasza