Wymiana okien

Wymiana okien
Podczas remontu domu, ale przed jego ociepleniem, warto wymienić starą stolarkę. Przez nieszczelne okna ucieka bowiem najwięcej ciepła.

Wymiana okien
 (fot. Pol-Skone)
Jeśli płacimy wysokie rachunki za ogrzewanie domu, prawdopodobnie mamy nieszczelne okna: ciepło ucieka przez szpary i nie zatrzymają go żadne prowizorki z samoprzylepnych uszczelek. A jeśli już pora na wymianę, trzeba będzie podjąć kilka ważnych decyzji.

Profile

W domach jednorodzinnych najczęściej stosuje się okna drewniane lub z PVC. Dla przeciętnego użytkownika konstrukcja wewnętrzna profili nie ma większego znaczenia. Większość kupujących okna kieruje się ceną i względami estetycznymi.

 

Drewniane. Z reguły są droższe o 20–30% od plastikowych i wymagają okresowej konserwacji (malowania). Mają jednak dobrą izolacyjność cieplną i charakteryzują się dużą sztywnością i stabilnością wymiarów – nadają się więc do dużych przeszkleń.

 

Z PVC. Są całkowicie odporne na działanie wilgoci i grzybów, nie wymagają żadnej konserwacji. Są tańsze od drewnianych, ale uszkodzonej ramy nie można naprawić. Oprócz najbardziej popularnych białych można zamówić okna wykończone kolorową lub drewnopodobną okleiną (droższe od białych o 15% – kolor jednostronny, o 30% – kolor dwustronny).

Okucia

Niektóre mogą znacznie zwiększać komfort użytkowania, np. ogranicznik otwarcia okna, wielostopniowe uchylanie (szczególnie przydatne w sypialni czy kuchni) czy zatrzask balkonowy, który umożliwia zamknięcie za sobą drzwi, gdy się wychodzi na balkon lub taras. Użyteczny jest też hamulec do drzwi balkonowych – zapobiega ich trzaskaniu wskutek przeciągu. Dopłaty za te dodatkowe funkcje nie są duże.

Wielkość i rodzaj okien

Zmiana podziałów. Zamawiając okna, powinniśmy podać nie tylko ich wymiary, ale jaki ma być podział szyb. Może stare okna były podzielone na kilka pól, które teraz warto zastąpić jednym? Trzeba też pamiętać, że stare okna mają zazwyczaj węższe ramy niż te produkowane obecnie i powtórzenie w nich „starych” podziałów może się wiązać ze znacznym zmniejszeniem przeszklonej powierzchni, a zredukowanie podziałów sprawi, że okna będą też tańsze. Cena jednego dużego okna jednoskrzydłowego jest ok. 30% niższa niż okna dwuskrzydłowego o takich samych wymiarach – pod jednym warunkiem: że są to okna typowe. Za okna o niestandardowych wymiarach zapłacimy więcej.

 

W otwór powstały po usunięciu starej ramy powinno się wstawić okno o 4–5 cm od niego niższe i węższe. Dzięki temu, z każdej strony okna otrzymuje się około 2 cm luzu, który zabezpiecza profil przed odkształcaniem się pod wpływem zmian temperatury.

 

Jeśli chcemy zachować stare wymiary okna, trzeba powiększyć otwór w murze. Zamontowanie mniejszych okien może jednak okazać się korzystniejsze (nawet jeśli to mniejsze okno ma nietypowe wymiary i trzeba będzie za to dodatkowo zapłacić), bo podczas wykuwania większych otworów uszkadza się tynk, można też natrafić na zbrojenie (którego nie wolno uszkodzić).

 

Okna nieotwierane. Warto je zastosować wszędzie tam, gdzie będzie łatwy dostęp do okna z obu stron – niezbędny do mycia i ewentualnej konserwacji. Takie okna są około 20% tańsze od otwieranych, bo mają mniejszą liczbę profili i nie wymagają okuć, mają też cieńsze ramy, a więc zapewniają więcej światła.

 

W przepisach nie ogranicza się liczby nieotwieranych okien w pomieszczeniu, ale określa konieczne parametry jego wentylacji. W domu z wentylacją mechaniczną teoretycznie wszystkie okna mogą być nieotwierane, natomiast w domu z wentylacją grawitacyjną wielkość części otwieranej okien powinna stanowić połowę wymaganej powierzchni okna, ta zaś – mierzona w świet­le ościeżnic – nie może być mniejsza niż 1:8 powierzchni podłogi pomieszczenia. Okno nieotwierane mocuje się często w sąsiedztwie okna otwieranego.

 

Przykład: W pokoju o powierzchni 30 m2 z wentylacją grawitacyjną, minimalna powierzchnia okien to 3,75 m2.

 

W pomieszczeniu tym można zatem zastosować:
  • 3 okna, w tym: 2 otwierane – o wymiarach 1,2 × 1,2 m i jedno 0,9 × 1,2 m nieotwierane lub
  • 2 okna, w tym: jedno większe – 1,8 × 1,5 m, jedno mniejsze 0,9 × 1,2, z czego powinno się otwierać albo całe duże okno, albo okno wąskie i jedno skrzydło z okna dużego.

Wybór producenta

Okna lepiej kupować u sprawdzonego producenta, który oferuje również profesjonalny montaż. Najlepiej popytać znajomych, odwiedzić kilka punktów sprzedaży, obejrzeć dokładnie ramy, okucia i szyby. Warto poprosić o wycenę tego samego zamówienia w kilku firmach i porównać nie tylko ceny, ale również warunki gwarancji i serwisu.

 

Kiedy decyzja co do producenta zapadnie, należy umówić się na pomiar i podpisanie umowy, w której koniecznie trzeba wpisać wszystkie szczegóły zamówienia, okreś­lić termin realizacji zamówienia i warunki montażu (ostateczny jego koszt nie powinien przekroczyć 10% wartości okien).

 

Warto szukać takich producentów, którzy w ramach wymiany okien oferują też wymianę parapetów, montaż fabrycznych żaluzji, rolet itp. Niektóre firmy instalujące okna oferują znaczne obniżki cen tych dodatkowych elementów.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Wymiana okien

Pozostałe artykuły z tego numeru
Księga Wieczysta
Budowa domu to bez wątpienia niełatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć szeregu przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości uregulowań prawnych, rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych, których autorami będą notariusze.
Księga Wieczysta
Rozsądna alternatywa
Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko urządzeniem proekologicznym i oszczędnym. Okazuje się, że może być również doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim montażu efektywnego i niedrogiego w eksploatacji źródła ciepła. Chociażby takich, których zaskoczyła zima.
Rozsądna alternatywa
Internet
W jaki sposób wyposażyć dom w dostęp do Internetu, by korzystanie z zasobów sieci było niezawodne i tanie? Przyjrzyjmy się, jakie możliwości mamy do wyboru?
Internet
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.
Instalacje inteligentne
Domofony i wideodomofony
Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.
Domofony i wideodomofony
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Stare instalacje, kanalizacyjna i wodociągowa, mogą przysparzać kłopotów. Z czasem też po prostu przestaje się sprawdzać dawny ich układ. Modernizacja domu to okazja do ich kompleksowej wymiany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Instalacje c.o.
Nie wszystko, co stare, jest dobre. Jeśli mieszkamy w domu ze starą instalacją c.o., warto jak najszybciej ją zmodernizować. Będzie taniej i bezpieczniej.
Instalacje c.o.
Wymiana drzwi
Nie wystarczy kupić piękne nowe drzwi wejściowe, by były szczelne, mocne, ciepłe i zabezpieczały dom przed intruzami, muszą być też fachowo zamontowane. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.
Wymiana drzwi
Adaptacja poddasza
Jeśli w domu zaczyna brakować miejsca, adaptacja strychu wydaje się oczywistym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Czy będzie to łatwe, czy trudne? To się okaże po sprawdzeniu nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i dachu.
Adaptacja poddasza
Dom w malwy malowany
W malwy to może niekoniecznie, bo nie każdy malwy lubi, ale chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów na uatrakcyjnienie surowych zazwyczaj, i gładkich, zewnętrznych ścian naszych domów. Kiedy już przekwitną ostatnie kwiaty, zaczynamy odczuwać niedosyt barw, może więc przy okazji remontu elewacji zadbać o to, żeby dookoła nas zrobiło się weselej...
Dom w malwy malowany
Drzewa w ogrodzie
Drzewa wymagają starannego doboru. Posadzone trzeba czasem przycinać i usuwać z nich chore czy uszkodzone gałęzie. Jesienią zasypują ogród liśćmi, szyszkami i nasionami... Mimo to warto je mieć, bo to one tworzą szkielet ogrodu na pustej działce.
Drzewa w ogrodzie
Basen w ogrodzie
Zima się zbliża, a my o basenach? Tak, bo koniec roku to dobry czas na przeanalizowanie wydatków, związanych z budową własnej pływalni.
Basen w ogrodzie
Wymiana bramy garażowej
Czas wymienić starą bramę garażową. Nowa powinna być oczywiście bardziej funkcjonalna, ale... co to znaczy? Czy ma być uchylna, czy może segmentowa albo rolowana? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? A może przy okazji dokupić nowe drzwi do domu w takiej samej stylistyce?
Wymiana bramy garażowej
Naprawa podłogi
Skrzypiącą – słychać. Niepokoimy się, gdy się ugina. Nierówna jest brzydka i trudno na niej dobrze ustawić meble. A co się dzieje pod podłogą?
Naprawa podłogi
Instalacja elektryczna
Czy naprawdę dopiero tak groźne – jak pożar czy porażenie – sytuacje mają nam uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niesprawną instalacją? Warto przecież dokonać remontu, zanim wydarzy się tragedia!
Instalacja elektryczna
Komin
Remont lub modernizacja komina są niezbędne nie tylko wtedy, gdy ujawnią się jakieś jego uszkodzenia. Czasem zmusza nas do tego wymiana kotła grzewczego, zamontowanie w domu nowego urządzenia – na przykład gazowego podgrzewacza wody, a nawet przebudowa wnętrza domu.
Komin
Dachy i rynny
Naprawiać czy wymienić? Gdy samodzielnie oceniamy stan dachu i rynien, stawiamy zazwyczaj na naprawę. Fachowiec zwykle próbuje przekonywać do większych przeróbek. To nasz dom, a więc my decydujemy...
Dachy i rynny
Ściany zewnętrzne
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Ściany zewnętrzne
Termomodernizacja
Termomodernizacja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, a zatem obniża koszty eksploatacji domu, sprawia więc, że dom staje się energooszczędny. Taka inwestycja zwraca się czasem dopiero po latach, ale jej pozytywne skutki odczuwalne są natychmiast, zwłaszcza jeśli impulsem do modernizacji było odnowienie zniszczonej fasady.
Termomodernizacja
Taras
Taras to ta część domu, która sprawia najwięcej kłopotów. Pęknięcia, przecieki czy odpadająca posadzka to problemy, które szczególnie po zimie stają się najbardziej widoczne. Jak temu zaradzić?
Taras
Ściany wewnętrzne
Remontowane ściany można pokryć gładzią, pomalować, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować panele ścienne. Do każdego sposobu wykończenia powierzchnie ścian trzeba odpowiednio przygotować.
Ściany wewnętrzne
Ogrodzenia
Co zrobić, gdy beton z podmurówki kruszy się, kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu, czy warto odnawiać skorodowaną siatkę, jak zaradzić odpadającym daszkom i czapom, jak niedużo wydać na ogrodzenie – odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Ogrodzenia
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz