Wymiana drzwi

Wymiana drzwi

Nie wystarczy kupić piękne nowe drzwi wejściowe, by były szczelne, mocne, ciepłe i zabezpieczały dom przed intruzami, muszą być też fachowo zamontowane. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.

Wymiana drzwi
 (fot. Sokółka)

Podczas generalnego remontu domu zwykle wymienić trzeba również drzwi. Stosuje się tu podobne zasady jak przy wymianie okien.

 

Pozbywamy się starej ościeżnicy, przygotowujemy otwór z odpowiednim luzem na wypionowanie i wypełnienie pianką, montujemy najpierw nową ościeżnicę, a potem nowe skrzydła. Nieco inaczej mocuje się lekkie drzwi wewnętrzne (najczęściej tylko na piankę montażową) i ciężkie drzwi zewnętrzne (oprócz pianki niezbędne są kotwy).

Drzwi wewnętrzne

Kłopotliwa może się okazać wymiana drzwi z ościeżnicą metalową, która często jest uwięziona dołem w wylewce cementowej. Demontażu takich drzwi nie da się przeprowadzić bez uszkodzenia tynków i posadzki. Ale od hałaśliwego i rujnującego posadzki kucia może być czasem łatwiejsze odcięcie dołu ościeżnicy palnikiem.

 

Niezależnie od sposobu usunięcia starej ościeżnicy wymianę drzwi dobrze jest zaplanować łącznie z remontem ścian i podłóg. Wprawdzie można zamówić nowe skrzydła drzwiowe dopasowane do starych ościeżnic, ale takie skrzydła będą droższe, a stara ościeżnica może je szpecić.

Jakie wybrać?

Nowe drzwi wewnętrzne możemy wybierać spośród drewnianych, z płyt drewnopochodnych, a nawet szklanych.

 

Drewniane. Mogą być z drewna litego lub klejonego warstwowo – te są bardziej popularne, głównie ze względu na niższą cenę i bardzo dobre parametry techniczne: wysoką wytrzymałość i odporność na paczenie się. Najczęściej stosowane gatunki drewna to: sosna, dąb, buk, mahoń i jesion.

 

Z płyty drewnopochodnych. Mogą to być gładkie lub tłoczone płyty wiórowe albo pilśniowe – zwykłe, MDF i HDF. Najczęściej stosuje się płyty MDF (twarde) i inaczej wytwarzane HDF (bardzo twarde) o większej gęstości. Im jest ona większa, tym materiał trwalszy i drzwi mniej się paczą. Oba rodzaje płyt są bardziej odporne na pękanie oraz rozszczepianie niż lite drewno.

 

Szklane.Skrzydła mogą mieć wąskie ramy aluminiowe albo drewniane, ale mogą też być bezramowe: taką bezramową taflę szkła zawiesza się bezpośrednio na zawiasach, a zamiast klamki stosuje pochwyt. Aby drzwi były bezpieczne, wykonuje się je ze szkła hartowanego lub klejonego. Zbita szyba hartowana rozsypuje się na kawałki o nieostrych brzegach, a folia zabezpieczająca szkło klejone zapobiega jego rozsypaniu się na kawałki.

Jak montować?

Choć zamontowanie nowych drzwi nie jest specjalnie skomplikowane, to zdecydowanie lepiej zlecić to fachowcowi, zwłaszcza że producenci nie uznają żadnych reklamacji, jeśli drzwi zostaną zamontowane nieprawidłowo.

 

Drzwi wewnętrzne najlepiej zamontować już po ułożeniu parkietu, ale przed jego polakierowaniem (podczas montażu można bowiem zarysować lakier).

 

Przed montażem należy dokładnie wymierzyć otwór: jego wysokość i szerokość, grubość ścian i sprawdzić, czy przekątne mają taką samą długość. Najbezpieczniej wykonanie pomiaru powierzyć fachowcowi, który będzie montował drzwi, bo wtedy on odpowiada za to, by drzwi idealnie pasowały.

 

Ościeżnice. Przebieg pracy przy wymianie drzwi zależy od tego, jaką zastosujemy ościeżnicę. Stałą instaluje się bowiem bezpośrednio na stropie – przed naprawą lub remontem ścian, a regulowaną – po wszelkich wykończeniach, ale przed lakierowaniem posadzki.

 

Ościeżnice wstawia się w otwór w ścianie, stabilizuje klinami drewnianymi lub plastikowymi i mocuje do ściany pianką poliuretanową. Niektórzy producenci, by drzwi lepiej trzymały się ościeża, zalecają użycie również dybli (do ścian murowanych) i kołków (do ścian szkieletowych). Wymóg ten dotyczy jednak głównie mocowania ciężkich drzwi zewnętrznych.

 

Uwaga! Podczas wypełniania pianką montażową szczelin wokół ościeżnicy trzeba zawsze zastosować rozpórki, aby ekspandująca pianka nie spowodowała ich odkształcenia. Ościeżnice regulowane, które najczęściej są z płyty MDF, należy rozeprzeć przynajmniej czterema rozpórkami, a piankę wtryskiwać z umiarem.

 

Pianka powinna być przeznaczona do montażu stolarki (większość producentów oznacza ją zieloną zatyczką). Jednoskładnikowa wymaga zwilżenia wodą (np. spryskiwaczem do kwiatów) powierzchni, na które będzie nakładana. Dwuskładnikową można nanosić na suche powierzchnie.

 

Szczelinę miedzy zamontowaną ościeżnicą a ścianą osłania się listwami maskującymi, które przykleja się klejem montażowym do ściany lub do ościeżnicy. Łączenia listew wykańcza się silikonem w kolorze drzwi.

 

Zawiasy. Większość drzwi zawiesza się na dwóch zawiasach, w niektórych jest jeszcze trzeci pośrodku. Od zawiasów, które dźwigają ciężar skrzydła, zależy z jaką łatwością drzwi będą się otwierały i czy nie będą skrzypieć. Po zawieszeniu skrzydła zawiasy trzeba wyregulować. Nie powinno się do tego używać metalowych podkładek zakładanych na trzpień: świadczyłoby to o złym wymierzeniu otworu i niedokładnym wyregulowaniu zawiasów, słowem – o niefachowości montera.

 

Klamki, szyldy i rozetki.Zwykle dokupuje się je osobno. Mogą być wykonane z mosiądzu lub stali nierdzewnej, rzadziej z aluminium, są też modele łączone ze szkłem, drewnem lub kolorową żywicą. Dobiera się je indywidualnie do stylu wnętrza, przy czym warto pamiętać, że nadmiar ozdób zwykle źle nań wpływa.

 

Joanna Dąbrowska

Pełny artykuł w PDF: Wymiana drzwi

Pozostałe artykuły z tego numeru
Księga Wieczysta
Budowa domu to bez wątpienia niełatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć szeregu przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości uregulowań prawnych, rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych, których autorami będą notariusze.
Księga Wieczysta
Rozsądna alternatywa
Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko urządzeniem proekologicznym i oszczędnym. Okazuje się, że może być również doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim montażu efektywnego i niedrogiego w eksploatacji źródła ciepła. Chociażby takich, których zaskoczyła zima.
Rozsądna alternatywa
Internet
W jaki sposób wyposażyć dom w dostęp do Internetu, by korzystanie z zasobów sieci było niezawodne i tanie? Przyjrzyjmy się, jakie możliwości mamy do wyboru?
Internet
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.
Instalacje inteligentne
Domofony i wideodomofony
Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.
Domofony i wideodomofony
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Stare instalacje, kanalizacyjna i wodociągowa, mogą przysparzać kłopotów. Z czasem też po prostu przestaje się sprawdzać dawny ich układ. Modernizacja domu to okazja do ich kompleksowej wymiany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Instalacje c.o.
Nie wszystko, co stare, jest dobre. Jeśli mieszkamy w domu ze starą instalacją c.o., warto jak najszybciej ją zmodernizować. Będzie taniej i bezpieczniej.
Instalacje c.o.
Wymiana okien
Podczas remontu domu, ale przed jego ociepleniem, warto wymienić starą stolarkę. Przez nieszczelne okna ucieka bowiem najwięcej ciepła.
Wymiana okien
Adaptacja poddasza
Jeśli w domu zaczyna brakować miejsca, adaptacja strychu wydaje się oczywistym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Czy będzie to łatwe, czy trudne? To się okaże po sprawdzeniu nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i dachu.
Adaptacja poddasza
Dom w malwy malowany
W malwy to może niekoniecznie, bo nie każdy malwy lubi, ale chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów na uatrakcyjnienie surowych zazwyczaj, i gładkich, zewnętrznych ścian naszych domów. Kiedy już przekwitną ostatnie kwiaty, zaczynamy odczuwać niedosyt barw, może więc przy okazji remontu elewacji zadbać o to, żeby dookoła nas zrobiło się weselej...
Dom w malwy malowany
Drzewa w ogrodzie
Drzewa wymagają starannego doboru. Posadzone trzeba czasem przycinać i usuwać z nich chore czy uszkodzone gałęzie. Jesienią zasypują ogród liśćmi, szyszkami i nasionami... Mimo to warto je mieć, bo to one tworzą szkielet ogrodu na pustej działce.
Drzewa w ogrodzie
Basen w ogrodzie
Zima się zbliża, a my o basenach? Tak, bo koniec roku to dobry czas na przeanalizowanie wydatków, związanych z budową własnej pływalni.
Basen w ogrodzie
Wymiana bramy garażowej
Czas wymienić starą bramę garażową. Nowa powinna być oczywiście bardziej funkcjonalna, ale... co to znaczy? Czy ma być uchylna, czy może segmentowa albo rolowana? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? A może przy okazji dokupić nowe drzwi do domu w takiej samej stylistyce?
Wymiana bramy garażowej
Naprawa podłogi
Skrzypiącą – słychać. Niepokoimy się, gdy się ugina. Nierówna jest brzydka i trudno na niej dobrze ustawić meble. A co się dzieje pod podłogą?
Naprawa podłogi
Instalacja elektryczna
Czy naprawdę dopiero tak groźne – jak pożar czy porażenie – sytuacje mają nam uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niesprawną instalacją? Warto przecież dokonać remontu, zanim wydarzy się tragedia!
Instalacja elektryczna
Komin
Remont lub modernizacja komina są niezbędne nie tylko wtedy, gdy ujawnią się jakieś jego uszkodzenia. Czasem zmusza nas do tego wymiana kotła grzewczego, zamontowanie w domu nowego urządzenia – na przykład gazowego podgrzewacza wody, a nawet przebudowa wnętrza domu.
Komin
Dachy i rynny
Naprawiać czy wymienić? Gdy samodzielnie oceniamy stan dachu i rynien, stawiamy zazwyczaj na naprawę. Fachowiec zwykle próbuje przekonywać do większych przeróbek. To nasz dom, a więc my decydujemy...
Dachy i rynny
Ściany zewnętrzne
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Ściany zewnętrzne
Termomodernizacja
Termomodernizacja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, a zatem obniża koszty eksploatacji domu, sprawia więc, że dom staje się energooszczędny. Taka inwestycja zwraca się czasem dopiero po latach, ale jej pozytywne skutki odczuwalne są natychmiast, zwłaszcza jeśli impulsem do modernizacji było odnowienie zniszczonej fasady.
Termomodernizacja
Taras
Taras to ta część domu, która sprawia najwięcej kłopotów. Pęknięcia, przecieki czy odpadająca posadzka to problemy, które szczególnie po zimie stają się najbardziej widoczne. Jak temu zaradzić?
Taras
Ściany wewnętrzne
Remontowane ściany można pokryć gładzią, pomalować, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować panele ścienne. Do każdego sposobu wykończenia powierzchnie ścian trzeba odpowiednio przygotować.
Ściany wewnętrzne
Ogrodzenia
Co zrobić, gdy beton z podmurówki kruszy się, kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu, czy warto odnawiać skorodowaną siatkę, jak zaradzić odpadającym daszkom i czapom, jak niedużo wydać na ogrodzenie – odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Ogrodzenia
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Najnowsze wydanie