Komin

Komin
Remont lub modernizacja komina są niezbędne nie tylko wtedy, gdy ujawnią się jakieś jego uszkodzenia. Czasem zmusza nas do tego wymiana kotła grzewczego, zamontowanie w domu nowego urządzenia – na przykład gazowego podgrzewacza wody, a nawet przebudowa wnętrza domu.

Komin
 (fot. Schiedel)
Aby komin funkcjonował prawidłowo, musi być szczelny: to warunek, by miał odpowiedni ciąg zarówno w kanałach odprowadzających produkty spalania, jak i w kanałach wentylacji grawitacyjnej, która powinna zapewniać dostateczną wymianę powietrza w pomieszczeniach.

 

W trakcie użytkowania komin może ulegać uszkodzeniom, których większość można zobaczyć gołym okiem, np. pęknięcia. Zakłócają one właściwą pracę komina, powodują też niszczenie przylegających do niego ścian i okładzin.

 

Źle funkcjonujący lub uszkodzony komin stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców. Mogą zeń przenikać do wnętrza domu trujące gazy, głównie tlenek węgla (czad), może też dojść do pożaru, gdy zapali się nagromadzona wewnątrz komina sadza.

 

Wstępną ocenę stanu komina i zakres koniecznych prac remontowych można wykonać samemu, sprawdzając jego łatwo dostępne części: wylot i podłączenie do kotła. Kontrolę stanu kanałów spalinowych i wentylacyjnych powinien wykonać kominiarz.

 

Usunięcie poważniejszych zniszczeń nie zawsze jest możliwe i opłacalne: w takiej sytuacji lepiej zdecydować się na nowy komin.

Ponad dachem

Wystająca ponad dach część komina, narażona na działanie czynników atmosferycznych, najszybciej ulega uszkodzeniom, zwłaszcza gdy użyte do jej wykonania materiały są nieodpowiedniej jakości.

 

Zewnętrzny odcinek komina często zbudowany jest z cegły pełnej, ceramicznej lub silikatowej, a na zewnątrz nałożona jest warstwa tynku. Materiały te z czasem tracą wytrzymałość i kruszą się, wskutek czego może dojść nawet do zawalenia się komina.

 

Ocena stanu jego części wystającej ponad dach jest dość łatwa, jeśli dostęp do niej jest wygodny i bezpieczny. Przy wstępnej ocenie można posłużyć się lornetką i obejrzeć komin z ziemi, przez wyłaz dachowy.

Naprawianie zniszczonego wykończenia

W części komina wystającej ponad dach bardzo często dochodzi do odparzenia tynku i jego odpadania. Duże zmiany temperatury wylotu komina, deszcz i mróz z reguły w krótkim czasie powodują odspojenie się tynku. Odpadający tynk nie tylko źle wygląda, ale może też niszczyć pokrycie dachu. Ponadto wilgoć zawarta w spalinach i w powietrzu usuwanym przez komin wnika w jego ścianki, co przyspiesza proces niszczenia przez mróz. Zalegająca w pęknięciach woda przyczynia się do szybkiego niszczenia cegły.

 

Skucie tynku na zakończeniu komina i nałożenie nowego nie daje gwarancji, że po kilku latach nie zacznie on ponownie odpadać (zwłaszcza na kominach bez wkładu oraz z licznymi kanałami wentylacyjnymi). Aby poprawić trwałość tynku na kominie, można:
  • zastosować preparaty poprawiające przyczepność tynku do podłoża (utworzenie tzw. warstwy sczepnej),
  • dodać do zaprawy substancji zwiększającej jej szczelność i mrozoodporność.
Zamiast tynkować komin można go wykończyć mrozoodpornymi płytkami ceramicznymi, które zastąpią tynk. Trwałość takiej okładziny zależy przede wszystkim od staranności przygotowania podłoża i materiałów użytych do klejenia i spoinowania. Oto etapy prac:
  • przed ułożeniem płytek ścianki komina należy zagruntować głęboko penetrującym preparatem,
  • nałożyć izolację przeciwwilgociową z tzw. płynnej folii, przystosowaną do wykorzystania na zewnątrz,
  • przykleić płytki elastyczną zaprawą klejową nakładaną w taki sposób, aby pod płytkami nie pozostawały żadne wolne przestrzenie (wymaga to nałożenia zaprawy na podłoże i płytkę i dociśnięcia; zaprawa powinna równomiernie wypłynąć na zewnątrz, a jej nadmiar usuwa się szpachelką),
  • wyspoinować okładzinę elastyczną zaprawą do spoinowania, wypełniając nią całą głębokość szczelin; pozostawienie zagłębień w spoinach sprzyja utrzymywaniu się w nich wody i może powodować odpadanie płytek po zamarznięciu.

Murowanie nowego zakończenia

Jeśli spoiny między cegłami uległy wymyciu, a cegła kruszy się i odpada, zapewne okaże się konieczne rozebranie zniszczonej części komina i wymurowanie jej na nowo. Tylko wtedy, gdy uszkodzone są pojedyncze cegły, można spróbować naprawić zakończenie: wtedy po odkuciu luźno przylegających fragmentów ubytki uzupełnia się specjalną zaprawą montażową, a następnie postępuje tak, jak przy naprawie komina z odpadającym tynkiem.

 

Do wymurowania nowego zakończenia komina należy użyć cegieł klinkierowych wysokiej jakości. Łączy się je na specjalną zaprawę, zapewniającą wysoką przyczepność i niepowodującą powstawania wykwitów. Najlepiej murowanie połączyć w jedną operację ze spoinowaniem, używając w tym celu odpowiednio barwionej zaprawy.

 

Dość częstym błędem jest murowanie na puste spoiny: w takich niewypełnionych spoinach łatwo gromadzi się woda, co przyspiesza niszczenie się cegieł. Nie dotyczy to podobnie wyglądających spoin uformowanych w kształt trójkąta lub półokrągłego zagłębienia: trzeba tylko dopilnować, by zewnętrzne krawędzie spoin licowały z płaszczyzną klinkieru.

 

Redakcja BudujemyDom

Pełny artykuł w PDF: Komin

Pozostałe artykuły z tego numeru
Księga Wieczysta
Budowa domu to bez wątpienia niełatwe przedsięwzięcie. Aby uniknąć szeregu przykrych niespodzianek wynikających z nieznajomości uregulowań prawnych, rozpoczynamy cykl artykułów poradniczych, których autorami będą notariusze.
Księga Wieczysta
Rozsądna alternatywa
Powietrzna pompa ciepła jest nie tylko urządzeniem proekologicznym i oszczędnym. Okazuje się, że może być również doskonałym rozwiązaniem dla inwestorów, którym zależy na szybkim montażu efektywnego i niedrogiego w eksploatacji źródła ciepła. Chociażby takich, których zaskoczyła zima.
Rozsądna alternatywa
Internet
W jaki sposób wyposażyć dom w dostęp do Internetu, by korzystanie z zasobów sieci było niezawodne i tanie? Przyjrzyjmy się, jakie możliwości mamy do wyboru?
Internet
Instalacje inteligentne
Zanim rozpocznie się budowa lub remont domu, warto zaplanować w nim instalację, która wyraźnie zwiększy komfort życia. Jest nią automatyka domowa, zwana instalacją inteligentną.
Instalacje inteligentne
Domofony i wideodomofony
Technika na usługach domu rozwija się w zawrotnym tempie… Brama otwiera się na pilota, światło zapala się samo, gdy zapada zmierzch lub ktoś wchodzi do pomieszczenia. Także domofony są coraz bardziej „inteligentne”: więcej pokazują, rejestrują i mają wiele dodatkowych funkcji.
Domofony i wideodomofony
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Stare instalacje, kanalizacyjna i wodociągowa, mogą przysparzać kłopotów. Z czasem też po prostu przestaje się sprawdzać dawny ich układ. Modernizacja domu to okazja do ich kompleksowej wymiany.
Instalacja wodno-kanalizacyjna
Instalacje c.o.
Nie wszystko, co stare, jest dobre. Jeśli mieszkamy w domu ze starą instalacją c.o., warto jak najszybciej ją zmodernizować. Będzie taniej i bezpieczniej.
Instalacje c.o.
Wymiana drzwi
Nie wystarczy kupić piękne nowe drzwi wejściowe, by były szczelne, mocne, ciepłe i zabezpieczały dom przed intruzami, muszą być też fachowo zamontowane. Drzwi wewnętrzne nie muszą spełniać wysokich wymogów wytrzymałościowych, ale oprócz prawidłowego montażu powinny być trwałe i stylistycznie pasować do wnętrza.
Wymiana drzwi
Wymiana okien
Podczas remontu domu, ale przed jego ociepleniem, warto wymienić starą stolarkę. Przez nieszczelne okna ucieka bowiem najwięcej ciepła.
Wymiana okien
Adaptacja poddasza
Jeśli w domu zaczyna brakować miejsca, adaptacja strychu wydaje się oczywistym sposobem na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Czy będzie to łatwe, czy trudne? To się okaże po sprawdzeniu nośności stropu poddasza, a także stanu technicznego więźby i dachu.
Adaptacja poddasza
Dom w malwy malowany
W malwy to może niekoniecznie, bo nie każdy malwy lubi, ale chcielibyśmy podsunąć Państwu kilka pomysłów na uatrakcyjnienie surowych zazwyczaj, i gładkich, zewnętrznych ścian naszych domów. Kiedy już przekwitną ostatnie kwiaty, zaczynamy odczuwać niedosyt barw, może więc przy okazji remontu elewacji zadbać o to, żeby dookoła nas zrobiło się weselej...
Dom w malwy malowany
Drzewa w ogrodzie
Drzewa wymagają starannego doboru. Posadzone trzeba czasem przycinać i usuwać z nich chore czy uszkodzone gałęzie. Jesienią zasypują ogród liśćmi, szyszkami i nasionami... Mimo to warto je mieć, bo to one tworzą szkielet ogrodu na pustej działce.
Drzewa w ogrodzie
Basen w ogrodzie
Zima się zbliża, a my o basenach? Tak, bo koniec roku to dobry czas na przeanalizowanie wydatków, związanych z budową własnej pływalni.
Basen w ogrodzie
Wymiana bramy garażowej
Czas wymienić starą bramę garażową. Nowa powinna być oczywiście bardziej funkcjonalna, ale... co to znaczy? Czy ma być uchylna, czy może segmentowa albo rolowana? Czy zdecydować się na napęd automatyczny? A może przy okazji dokupić nowe drzwi do domu w takiej samej stylistyce?
Wymiana bramy garażowej
Naprawa podłogi
Skrzypiącą – słychać. Niepokoimy się, gdy się ugina. Nierówna jest brzydka i trudno na niej dobrze ustawić meble. A co się dzieje pod podłogą?
Naprawa podłogi
Instalacja elektryczna
Czy naprawdę dopiero tak groźne – jak pożar czy porażenie – sytuacje mają nam uświadamiać niebezpieczeństwa, jakie wiążą się z niesprawną instalacją? Warto przecież dokonać remontu, zanim wydarzy się tragedia!
Instalacja elektryczna
Dachy i rynny
Naprawiać czy wymienić? Gdy samodzielnie oceniamy stan dachu i rynien, stawiamy zazwyczaj na naprawę. Fachowiec zwykle próbuje przekonywać do większych przeróbek. To nasz dom, a więc my decydujemy...
Dachy i rynny
Ściany zewnętrzne
Docieplanie ścian zewnętrznych to jedna z najczęściej wykonywanych modernizacji domów. Przynosi podwójną korzyść: zwiększając ciepłochronność budynku, ogranicza wydatki na jego ogrzewanie, a ponadto nadaje nowy wygląd elewacjom.
Ściany zewnętrzne
Termomodernizacja
Termomodernizacja prowadzi do zmniejszenia zużycia energii potrzebnej do ogrzewania, a zatem obniża koszty eksploatacji domu, sprawia więc, że dom staje się energooszczędny. Taka inwestycja zwraca się czasem dopiero po latach, ale jej pozytywne skutki odczuwalne są natychmiast, zwłaszcza jeśli impulsem do modernizacji było odnowienie zniszczonej fasady.
Termomodernizacja
Taras
Taras to ta część domu, która sprawia najwięcej kłopotów. Pęknięcia, przecieki czy odpadająca posadzka to problemy, które szczególnie po zimie stają się najbardziej widoczne. Jak temu zaradzić?
Taras
Ściany wewnętrzne
Remontowane ściany można pokryć gładzią, pomalować, wytapetować, przykleić płytki ceramiczne lub zamontować panele ścienne. Do każdego sposobu wykończenia powierzchnie ścian trzeba odpowiednio przygotować.
Ściany wewnętrzne
Ogrodzenia
Co zrobić, gdy beton z podmurówki kruszy się, kiedy i jak przeprowadzić demontaż starego płotu, czy warto odnawiać skorodowaną siatkę, jak zaradzić odpadającym daszkom i czapom, jak niedużo wydać na ogrodzenie – odpowiedzią na te pytania jest poniższy artykuł.
Ogrodzenia
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Odśnieżanie
Poruszanie się zimą po oblodzonych i zaśnieżonych drogach bywa trudne. W miastach możemy liczyć na działanie służb miejskich, które starają się przeciwdziałać skutkom śnieżycy czy roztopów. W obrębie własnego ogrodu lub podwórka to my sami musimy zadbać, aby przydomowa komunikacja była drożna i bezpieczna.
Odśnieżanie
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz