Grzejniki wodne
(fot. Kermi) |
– rodzaj instalacji grzewczej,
– parametry pracy instalacji,
– niezbędną moc,
– sposób podłączenia.
Analizując funkcjonalność danego grzejnika oraz rozważając, czy spełni on nasze oczekiwania powinniśmy wziąć pod uwagę następujące cechy: sposób przekazywania ciepła, wymiary, łatwość utrzymania w czystości oraz oczywiście wygląd.
W instalacjach typu otwartego w najwyższym punkcie instalacji, umieszczane jest naczynie wzbiorcze z otwartym przelewem, w którym zbiera się nadmiar wody powstający w wyniku jej podgrzewania, a tym samym zwiększania objętości. Układ taki, umożliwia dostęp powietrza (głównie tlenu) do wody obiegowej, co znacząco przyspiesza procesy korozyjne zachodzące w instalacji. Dlatego też należy instalować grzejniki o dużej odporności na korozję (żeliwne lub aluminiowe). Instalację typu otwartego można przerobić na obieg zamknięty, pod warunkiem zamontowania wymiennika ciepła rozdzielającego dwa obiegi – otwarty (między kotłem, a wymiennikiem) oraz zamknięty (w części grzewczej instalacji). Otwarty system grzewczy jest wymagany przepisami w instalacjach zasilanych z kotłów na paliwa stałe.
Mogą one być podłączone do instalacji w dwojaki sposób – z boku lub od dołu – zależnie od typu grzejnika i sposobu prowadzenia rur. Można zatem ustalić, jakie rozwiązanie będzie dla nas najbardziej odpowiednie i kupić właściwe grzejniki. Gdy instalacja rozprowadzona jest pod podłogą zdecydowanie łatwiej wykonać podłączenie grzejników od dołu. Minusem grzejników, przystosowanych do podłączenia dolnego jest ich wysoka cena.
Płytowe, żeberkowe, rurowe? A może konwektory?
Zadaniem grzejników w instalacji centralnego ogrzewania jest przekazanie do pomieszczenia ciepła pochodzącego z wody krążącej w obiegu. Nie można zatem mówić o sprawności grzejników, bowiem nie następuje w nich zamiana jednego rodzaju energii na inny. Można natomiast oceniać efektywność przekazywania ciepła, która wynika z wymiarów oraz ukształtowania powierzchni grzewczych. Grzejniki o dużej efektywności zajmują wprawdzie mniej miejsca, ale w żaden sposób nie wpływa to na oszczędność energii zużywanej do ogrzewania pomieszczeń.Grzejniki przekazują ciepło do otoczenia na dwa sposoby:
– poprzez konwekcję, czyli nagrzewając opływające grzejnik powietrze, które następnie cyrkuluje w pomieszczeniu,
– przez promieniowanie cieplne, czyli emisję fal elektromagnetycznych.
Grzejniki płytowe – należą do urządzeń grzewczych instalowanych najczęściej. Wśród grzejników instalowanych w nowych domach jednorodzinnych stanowią aż 80%. Wykonywane są z blachy stalowej wysokiej jakości. Blachy tłoczone na prasie tworzą po zgrzaniu płytę, wewnątrz której powstają dwa poziome kanały wodne oraz szereg kanałów pionowych. Woda płynąca przez kanały, nagrzewa płytę, a ta oddaje ciepło do otoczenia. Grzejniki płytowe produkowane są w kilku odmianach jako: jedno-, dwu- lub trójpłytowe z dodatkowym radiatorem (użebrowanie z blachy, które zwiększa powierzchnię przekazywania ciepła przez element grzejny) lub bez niego.
Wytwarzane są w kilku wysokościach od 30 do 90 cm i szerokościach od 40 do 300 cm. Oddawanie ciepła w grzejnikach płytowych następuje głównie na drodze promieniowania. Jednak w przypadku tych wyposażonych w radiator duży udział w przekazywaniu ciepła ma również konwekcja. Najbardziej popularne są grzejniki dwupłytowe, które osiągają wysoką efektywność, a jednocześnie mają niewielką grubość i nieznacznie odstają od ściany.
Niewielka masa oraz mała pojemność wodna pozwalają zawieszać grzejnik płytowy nawet na ściankach gipsowo-kartonowych i zapewniają dobrą współpracę z automatyką regulującą temperaturę.
Grzejniki rurowe (drabinkowe) – łączą efektywne ogrzewanie z efektownym wzornictwem. Na rynku dostępna jest cała masa wzorów różniących się między sobą kształtem, formą i wykończeniem. Grzejniki tego rodzaju zbudowane są najczęściej z okrągłych przewodów stalowych (rzadziej miedzianych), które podłączone są do dwóch kolektorów (zasilającego i powrotnego) – zwykle o przekroju kwadratu lub prostokąta. Grzejniki rurowe wykorzystywane są najczęściej jako łazienkowe suszarki.
Grzejniki konwektorowe – ich budowa znacznie odbiega od budowy innych grzejników, co związane jest z odmiennym sposobem przekazywania ciepła. Element grzewczy w postaci wężownicy rurowej z radiatorem, umieszczony jest w blaszanej osłonie tworzącej „komin” zwiększający szybkość ruchu powietrza, a więc i efektywność oddawania ciepła. Od zewnątrz gorąca wężownica jest osłonięta. Jeżeli w domu są małe dzieci, ma to spore znaczenie dla ich bezpieczeństwa.
Grzejniki konwektorowe mają znikomą bezwładność cieplną i są bardzo lekkie. Mimo to ich zastosowanie jest ograniczone ponieważ doprowadzają do niekorzystnego rozkładu temperatur w pomieszczeniach. Ponadto duża ilość powietrza przepływająca przez grzejniki pozostawia na powierzchni radiatorów sporo zanieczyszczeń. Ponieważ dostęp do niektórych części grzejnika jest bardzo utrudniony, zachowanie higieny w pomieszczeniach staje się problematyczne, a w przypadku alergików jest naprawdę duża niedogodność.
Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2009