Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom - Dom Polski 2009
Kosztorys
Ten etap budowy domu jest najtrudniejszy z punktu widzenia kalkulacji kosztów, niemal każdy element wykończenia może się różnić o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Przy szacowaniu kosztów w tym przypadku, staraliśmy się uwzględnić stosunkowo podstawowy standard wykończenia – jednakże bez zbytniej oszczędności na elementach istotnych.

Kosztorys
Ogólne koszty robót wykończeniowych wg założeń kosztorysu redakcyjnego powinny zamknąć się w kwocie 89 000 zł, przy czym główne pozycje tych kosztów to roboty podłogowe oraz tynki i ścianki działowe. Dla inwestora istotny więc będzie taki dobór rozwiązań materiałowych, aby uzyskać możliwie duże oszczędności przy wykonywaniu tych prac.

 

Istotne ograniczenie kosztów umożliwia przede wszystkim dobór tańszych pokryć podłogowych, bo rozpiętość cenowa materiałów wykończeniowych w tej grupie jest ogromna.

 

Droższe materiały posadzkowe z reguły powodują również znaczący wzrost kosztów robocizny, tak więc za metr kwadratowy podłogi możemy zapłacić nawet pięć razy drożej niż za tanią posadzkę. Przy robotach tynkarskich różnice cenowe danych technologii ich nakładania nie są tak duże, a koszty tynków w znacznym stopniu zależeć będą od pożądanej jakości ich powierzchni i równości wymurowanych ścian.

 

Przy ich wyborze trzeba również uwzględnić czas niezbędny do ich wysychania, co w przypadku tynków tradycyjnych może trwać kilka tygodni, a przy okładzinach gipsowych ścianę można malować już po 2-3 dniach.

 

Ścianki działowe, pełniące funkcję przegród wewnętrznych, muszą spełniać określone wymagania i nie zawsze można je będzie postawić w tańszej lub wygodniejszej do wykonania formie. Korzystne cenowo ścianki szkieletowe z pokryciem płytami g-k nie powinny być budowane w miejscach narażonych na uszkodzenia mechaniczne oraz gdy przewidujemy zawieszenie na nich ciężkich przedmiotów. Oczywiście można je dodatkowo wzmocnić, np. przez ułożenie dodatkowej warstwy pokrycia, ale wtedy koszty przestaną być konkurencyjne do innych rozwiązań.

 

Natomiast nie warto bez uzasadnionej potrzeby murować ścianek działowych ze zwykłej cegły – tańsze i łatwiejsze do wykończenia będzie postawienie ich z bloczków, np. silikatowych lub betonu komórkowego. Przy określaniu kosztów okładzin ściennych wyliczenia komplikuje różny sposób przygotowania podłoża. Pod płytki ceramiczne konieczne jest nałożenie podkładu tynkarskiego i dokładne jego wyrównanie, natomiast przy okładzinach boazeryjnych można je mocować na surowej ścianie.

 

Oczywiście różne są właściwości użytkowe tych materiałów, ale położenie, np. tanich paneli boazeryjnych nie będzie droższe niż otynkowanie i pomalowanie ściany, zwłaszcza gdy jest ona bardzo nierówna. Koszty zakupu drzwi to głównie sprawa indywidualnych upodobań i standardu wykończenia, na który się zdecydowaliśmy. Jednak założenie nawet dość drogich drzwi, nie wpłynie znacząco na ogólne koszty wykończenia wnętrza.

TYNKI

Koszt tradycyjnych tynków cementowo-wapiennych w naszym kosztorysie określony został na kwotę 13 000 zł. Sam materiał – czyli zaprawa cementowo-wapienna przygotowywana na budowie, to wydatek rzędu 4000 zł, zatem duży wpływ na koszty tynkowania będzie miała cena robocizny. Przy wykorzystaniu gotowych mieszanek tynkarskich, koszt materiału wzrośnie do około 4500-5000 zł, ale jednocześnie będziemy mieć gwarancję uzyskania właściwej jakości materiału.

 

Warto jednak pamiętać, że tynk cementowo-wapienny nie zapewni całkowitej gładkości powierzchni i często wymaga nałożenia dodatkowej warstwy wygładzającej, a więc i zwiększenia kosztu materiału oraz robocizny. Równą i gładką powierzchnię ściany można uzyskać również po nałożeniu tynku gipsowego lub gipsowo-wapiennego nakładanego agregatem tynkarskim. Koszt całkowity takiej wyprawy wynosi 30-35 zł/m2, tak więc otynkowanie wnętrza całego domu powinno kosztować 13 000-17 000 zł, a sam materiał tynkarski przy zakupie detalicznym ok. 4000 zł.

 

Alternatywnym rozwiązaniem dla tynku mogą być okładziny z płyt gipsowo-kartonowych, mocowane do ściany metodą klejenia. Koszt płyty łącznie z klejem – to wydatek ok. 14 zł/m2, a więc w całym budynku będzie to kosztować ok. 7000 zł, podobnie jak materiał przy nakładaniu tynku gipsowego. Na gładkich ścianach murowanych z bloczków silikatowych lub betonu komórkowego zamiast tynku o grubości ok. 15 mm, można nakładać tynki cienkowarstwowe o średniej grubości nie przekraczającej 5 mm. Mimo wyższej ich ceny, koszt materiałów do tynkowania w ten sposób nie powinien przekroczyć kwoty 2000 zł.

 

Wszystkie rodzaje pokryć tynkarskich wymagają malowania. Używane powszechnie do tego celu farby emulsyjne kosztować będą łącznie z preparatami gruntującymi ok. 7000–9000 zł. Do pierwszego malowania warto używać farb wysokiej jakości, gdyż zapewniają one dobrą przyczepność do podłoża, co z kolei zapobiega ewentualnym złuszczeniom powłoki przy kolejnym odnawianiu.

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2009

 

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze kwiecień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje