Dachy

Dachy
Nakrycie budynku dachem sprawia, że dom zaczyna wreszcie wyglądać, jak prawdziwy dom. Bez żadnej przesady można więc stwierdzić, że ten etap prac stanowi dla wielu osób ukoronowanie stanu surowego. Ale dach to nie tylko estetyka. Jego podstawową funkcją jest ochrona budynku i mieszkańców przed kaprysami pogody.

Dachy
 (fot. Martens)
Statystyczne spojrzenie na problem remontów w nowo zasiedlonych domach nie jest niestety zbyt pocieszające. Wskazuje bowiem wyraźnie, że mniejszych lub większych poprawek trzeba dokonywać w przypadku większości dachów. Oczywiście przeważnie nie chodzi o remonty na dużą skalę takie jak: wymiana pokrycia czy zmiany konstrukcyjne. Na ogół są to drobne naprawy wadliwie wykonanych obróbek blacharskich lub uszczelnień kalenicy.

 

Każdy dach jest konstrukcją wielowarstwową, w której poszczególnym warstwom odpowiadają różne funkcje. Trwałość budynku i warunki życia w jego wnętrzu, zależą w dużym stopniu od skuteczności z jaką „zestrojono” poszczególne części dachowej układanki. Jest to nie tylko kwestia właściwego projektu, ale także odpowiedniego doboru materiałów oraz solidnego wykonania.

Spadzisty, a może płaski?

Od kilkunastu lat dachy strome, zwane inaczej spadzistymi, wróciły w naszym kraju do łask. Wprawdzie w bardzo dawnych czasach tylko takie były w Polsce budowane, ale w okresie PRL-u, usiłowano wmówić wszystkim, że najpiękniejszym budynkiem jednorodzinnym jest szara kostka z płaskim dachem. Tymczasem dachy strome są zdecydowanie lepiej dostosowane do naszego klimatu. Ukośne połacie doskonale radzą sobie z odprowadzeniem wody deszczowej, a w czasie zimy nie zalega na nich nadmiar śniegu.

 

Pomimo tych niewątpliwych zalet, dzisiejszą popularność dachów spadzistych należy jednak przypisać walorom estetycznym oraz świadomemu nawiązaniu do tradycji. Nowoczesne technologie i materiały pozwalają bowiem skutecznie rozwiązać problem zalegającego śniegu oraz odwodnienia, również w przypadku przekrycia płaskiego. Kierując się przy wyborze konstrukcji dachowej gustem i upodobaniami, a nie względami technologicznymi, należy jednak pamiętać, że wybierając określony kształt pokrycia, podejmuje się jednocześnie kilka innych decyzji.

 

Po pierwsze, kształt decyduje często o kosztach. Dzięki właściwemu doborowi materiałów, dach płaski okazuje się najczęściej tańszy, niż stromy. Ten ostatni nie musi być jednak wcale kosztowny. Warunek jest jeden, jego forma musi być prosta. Konstrukcja złożona z wielu połaci mających różne kąty nachylenia, a dodatkowo liczne lukarny, wieżyczki i zadaszone wykusze, to wydatek o astronomicznej skali. Cena materiałów oraz skomplikowanej robocizny z całą pewnością stanie się wówczas znaczącą pozycją w budżecie budowy.

 

Drugim ważnym elementem, na jaki ma wpływ wybór konstrukcji dachowej jest estetyka. O urodzie domu-kostki decydują przede wszystkim elewacje (dachu praktycznie nie widać). Dach stromy dominuje natomiast w architekturze budynku i nadaje mu zdecydowany styl oraz kolorystykę. Warto przy okazji wspomnieć, że mnożenie ozdób nie zawsze wychodzi na zdrowie budynkowi i krajobrazowi. Budynek z „pałacowym” dachem stojący na niewielkiej podmiejskiej działce wzbudza raczej rozbawienie niż podziw. O wysokim statusie właścicieli znacznie lepiej świadczą solidne, trwałe materiały oraz perfekcyjne wykończenie detali.

 

Po trzecie, można powiedzieć, że wybór dachu, to wybór stylu życia. Zdecydowanie inaczej wygląda ono pod dachem płaskim, a inaczej pod dachem stromym. W pierwszym przypadku pokoje łatwiej jest doświetlić, a sposobu umeblowania i swobody poruszania się mieszkańców nie ograniczają skosy sufitu. Pod dachem stromym wszystko się komplikuje, a dobranie mebli, to już naprawdę niełatwa sztuka. Zdarza się, że większość z nich trzeba zamawiać „na wymiar”. Należy jednak pamiętać, że owe niezbyt funkcjonalne skosy w opinii wielu inwestorów pozwalają na wyczarowanie niepowtarzalnego klimatu domu.

 

Dodatkowym magnesem są jeszcze okna połaciowe (dachowe) dające wrażenie życia „pod osłoną nieba”. Zupełnie inne wrażenia czekają na domowników, którzy zdecydują się zamieszkać pod dachem czterospadowym z lukarnami. W pokojach nie będzie wprawdzie zbyt wiele miejsca (kształt sufitu skutecznie ograniczy jego ilość) ani światła, ale przytulne skosy oraz półmrok mogą wykreować wymarzony nastrój do skupienia i wypoczynku.

Nie kombinować przy dachu!

„Udoskonalanie” projektów to, w przypadku dachów, praktyka niemal powszechna. Podnoszone są ścianki kolankowe (w celu uzyskania większej powierzchni użytkowej poddasza), zmieniane kąty nachylenia połaci dachowych, dodawane lukarny lub podmieniane pokrycia. Wielu inwestorów uważa, że jest to ekonomiczna i bezpieczna metoda poprawy warunków życia lub urody domu. Bardzo często ulegają oni również namowom wykonawców w stylu: „dodam tu panu po trzy cegły, a ile przybędzie miejsca!”.

 

Efekty bywają naprawdę różne. Inwestorzy, którzy ograniczyli swe twórcze aspiracje do niewielkiego podniesienia ścianki kolankowej, przeważnie faktycznie zyskują. Jeżeli jednak zmiany są daleko idące, to mogą się pojawić odkształcenia konstrukcji dachowej, problemy z nośnością elementów oraz z montażem okien dachowych. Często bardzo poważnie cierpi także estetyka, gdyż budynek zatraca pierwotne proporcje.

 

Aby uniknąć kłopotów w czasie odbioru budynku, wszelkie zmiany należy uzgodnić z projektantem i uzyskać pisemną zgodę na ich wprowadzenie. Modyfikacje konstrukcji wymagają ponadto wykonania dodatkowego projektu. Jeśli dokumentacja zawiera rozwiązania wariantowe (zwykle dotyczą one zmiany pokrycia dachowego), nie trzeba oczywiście zabiegać o zgodę autora. Warto jednak uważać na urzędników! Niemiłą niespodziankę może zgotować inwestorowi organ administracyjny wydający pozwolenie na budowę.

 

Część gmin i powiatów ustaliła bowiem przepisy, które ściśle określają dopuszczalne formy dachu, a czasami nawet jego kolorystykę. W zamyśle autorów pozwala to należycie zadbać o harmonię krajobrazu. To oczywiście kwestia dyskusyjna, ale i tak warto samemu zadbać o „zgranie” domu z otoczeniem. Budynek, który rażąco„odstaje” od pozostałych, z całą pewnością nie przynosi chluby właścicielowi. Trudno też powiedzieć, aby zyskiwał na wartości..

 

Ciąg dalszy artykułu w Budujemy Dom "Dom Polski" 2009

 

Pozostałe artykuły z tego numeru
Kredyty
Obecnie wielu z nas zastanawia się – własne mieszkanie czy dom? Jednak w ostatnim czasie odpowiedź na to pytanie staje się coraz prostsza. Wysokie ceny mieszkań, które w wielu miastach sięgają średnio poziomu 7-10 tys. zł za metr kwadratowy, sprawiają że budowa domu staje się dużo tańszą alternatywą pozwalającą na uzyskanie wysokiego standardu życia.
Kredyty
Wodociąg czy studnia
Wodę do domu można dostarczyć z zewnętrznej sieci wodociągowej, albo z własnego ujęcia (studni). Pierwsze rozwiązanie wymaga załatwienia licznych formalności i pokrycia kosztów doprowadzenia rurociągu (przyłącza). Nakładów wstępnych wymaga jednak także wykonanie studni.
Wodociąg czy studnia
Domowa sieć wodna
Instalacje ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania można wykonywać z różnych materiałów oraz w różny sposób. Przed podjęciem decyzji najlepiej dokonać przeglądu najpopularniejszych ofert na rynku.
Domowa sieć wodna
Kanalizacja
Inwestorzy, którzy problem ścieków rozwiązują podłączając dom do sieci kanalizacyjnej, są prawdziwymi szczęśliwcami. Rosnąca liczba terenów budowlanych sprawia jednak, że jest to sytuacja coraz rzadsza. Większości właścicieli nowych domów musi rozstrzygnąć alternatywę: wybudować szambo czy przydomową oczyszczalnię ścieków.
Kanalizacja
Wentylacja
W powietrzu, którym oddychamy unoszą się bakterie, pleśnie oraz drobiny kurzu. Jest ono ponadto nośnikiem wilgoci oraz rozmaitych zapachów. Dopóki owych zanieczyszczeń nie ma zbyt wiele nasz organizm radzi sobie z nimi bez większych problemów. Warto więc zadbać o komfort czystego powietrza w domu.
Wentylacja
Centralny odkurzacz
Istotę działania odkurzacza centralnego można scharakteryzować w następujący sposób: sprzątanie trwa krócej, jest mniej męczące niż tradycyjne, nie wymaga taszczenia za sobą kilkukilogramowego urządzenia, a odkurzacza nie widać ani nie słychać.
Centralny odkurzacz
Kominy, kominki
W przeszłości kominy spełniały przede wszystkim funkcję przewodów dymowych. Obecnie, gdy powszechne stało się użytkowanie w gospodarstwach domowych pieców na paliwa gazowe i płynne, kominy zaczęły odgrywać rolę znacznie bardziej złożoną.
Kominy, kominki
Elektryka
O przesyłaniu energii elektrycznej w sposób bezprzewodowy marzył już w pierwszej połowie XX wieku, wielki wizjoner nauki Nikola Tesla. Idea okazała się jednak znacznie trudniejsza do zrealizowania niż początkowo zakładano i nawet dzisiaj żarówkę świecącą bez podłączenia do kabla elektrycznego, najłatwiej jest znaleźć w laboratorium.
Elektryka
Dylematy inwestora
W wersji modelowej wygląda to w sposób następujący – „Wreszcie coś ciekawego – cieszy się żona – koniec bloczków, żeber, zbrojeń, lania betonu i układania papy. Teraz będę mogła zabłysnąć twórczo.” W odpowiedzi mąż wzdycha ponuro: „No, to teraz dopiero się zacznie”. Taka wizja to jednak uleganie stereotypom.
Dylematy inwestora
Kosztorys
Ten etap budowy domu jest najtrudniejszy z punktu widzenia kalkulacji kosztów, niemal każdy element wykończenia może się różnić o kilkadziesiąt, a nawet kilkaset procent. Przy szacowaniu kosztów w tym przypadku, staraliśmy się uwzględnić stosunkowo podstawowy standard wykończenia – jednakże bez zbytniej oszczędności na elementach istotnych.
Kosztorys
Ściany wewnętrzne
Dla jednych ideałem jest neutralna, gładka biel, dla innych bogactwo faktur, kolorów i wzorów. Doskonałe tło dla mebli, ozdób i rodzinnych pamiątek mogą też stanowić warianty pośrednie. Najważniejsze, aby ściany tworzyły właściwy klimat wnętrz, a także były dobrze wykonane, łatwe do utrzymania w czystości oraz trwałe.
Ściany wewnętrzne
Ścianki działowe
Dzięki ścianom działowym można wyodrębnić poszczególne pomieszczenia w domu. Poniższy artykuł podpowiada, w jaki sposób dobrze podzielić przestrzeń oraz wykonać ściany wewnętrzne w sposób trwały i estetyczny.
Ścianki działowe
Podłogi
Podłoga uważana jest przeważnie za konstrukcję bardzo prostą. To jednak złudzenie, które bierze się zapewne stąd, że w gotowym domu oglądamy jedynie wierzchnie warstwy podłóg czyli posadzki.
Podłogi
Schody
Tytułowe słowa wypowiedział Antoine Carles Louis de Lasalle dowódca lekkiej kawalerii francuskiej, kiedy na początku XIX wieku wjeżdżał konno na piętro pałacu Cezarinich w Perugii. Obecnie schody nie przechodzą tak ekstremalnych prób, ale i tak warto poznać jak wytrzymała powinna być ta konstrukcja i jakie warunki bezpieczeństwa powinna spełniać.
Schody
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Drzwi nie tylko chronią i izolują, ale także łączą i zdobią. Wiele z nich pracuje niemal nieprzerwanie. Dlatego też estetyka wykończenia jest w nich równie ważna, jak konstrukcja oraz funkcjonalność.
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Ogrzewanie pompą ciepła
Pompy ciepła od lat robią prawdziwą furorę w Europie – szczególnie w Skandynawii, Austrii i Niemczech. Również w Polsce stają się powoli coraz bardziej popularne. Dzięki nim koszty ogrzewania stają się rewelacyjnie niskie – dla domu 150 m2 jest to rząd wielkości 1200 -1500 zł na rok. Mimo to opłacalność tego rozwiązania jest często kwestionowana.
Ogrzewanie pompą ciepła
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Oczywiście z grzejników! Ale nie tylko. Ofertę handlową tego segmentu rynku uzupełnia ogrzewanie płaszczyznowe – podłogowe i ścienne. Jest ono rozpowszechnione wszędzie tam, gdzie inwestorzy stosują pompy ciepła lub kotły niskotemperaturowe
Grzejniki i ogrzewanie podłogowe
Kredyty
Obecnie wielu z nas zastanawia się – własne mieszkanie czy dom? Jednak w ostatnim czasie odpowiedź na to pytanie staje się coraz prostsza. Wysokie ceny mieszkań, które w wielu miastach sięgają średnio poziomu 7-10 tys. zł za metr kwadratowy, sprawiają że budowa domu staje się dużo tańszą alternatywą pozwalającą na uzyskanie wysokiego standardu życia.
Kredyty
Dylematy inwestora
Jedni uważają budowę domu za przedsięwzięcie tak proste, jak wznoszenie domków z klocków. Inni przerażeni są złożonością tego rodzaju inwestycji. Obie opinie zawierają zarówno nieco przesady, jak i sporo racji. Paradoks jest tylko pozorny. Owszem, budynek składa się z wielu skomplikowanych elementów i żadnego z nich nie powinno się bagatelizować.
Dylematy inwestora
Kosztorys
Doprowadzenie budowy do stanu surowego zamkniętego wg kosztorysu redakcyjnego wyniesie 156 000 zł, przy całkowitym koszcie inwestycji 284 000 zł. Kwota ta wyliczona została dla realizacji budowy tzw. „systemem gospodarczym”. Jednak w praktyce, koszty mogą być wyższe przy mniejszym zaangażowaniu inwestora, a sporo wyższe przy zaangażowaniu jednej ekipy, która wybuduje dom „pod klucz”.
Kosztorys
Fundamenty
Doprowadzenie robót do poziomu terenu, czyli zakończenie prac fundamentowych, określane jest w terminologii budowlanej jako „stan zero”. Fundament przenosi duże obciążenia konstrukcyjne i pełni rolę amortyzatora pomiędzy budynkiem, a podłożem. Sposób wykonania podstawy domu jest również ważnym sprawdzianem dla ekipy, której powierzona została budowa. Można dowiedzieć się bardzo wiele o jej fachowości, śledząc uważnie postęp prac fundamentowych oraz jakość ich wykonania.
Fundamenty
Ściany
Zadania jakim musi sprostać ściana współczesnego domu są coraz bardziej złożone. Odpowiedzią rynku jest bogactwo dostępnych materiałów. Mogą one zaspokoić wymagania nawet bardzo wymagających inwestorów. Zanim podejmie się decyzję jaki rodzaj ścian wybrać z szerokiej oferty materiałowej i technologicznej warto zastanowić się jakie cechy domu są dla nas najważniejsze.
Ściany
Stropy
Strop w potocznym rozumieniu jest utożsamiany z sufitem lub podłogą. Ta część budynku ma jednak znaczenie nie tylko funkcjonalne. To przede wszystkim jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych w domu.
Stropy
Termoizolacja
Ściany, dach i podłoga na gruncie – to bariery, które oddzielają wnętrze budynku od otoczenia. Aby mogły zapewnić domownikom komfortowe warunki życia, niezależne od warunków pogodowych panujących na zewnątrz, należy „uzbroić” je w odpowiednie materiały termoizolacyjne.
Termoizolacja
Okna
Zamknięcie konstrukcji domu oknami wiąże się ze sporymi wydatkami i to nawet wówczas, gdy inwestor wybierze ofertę z tzw. dolnej półki. Wydane pieniądze są jednak dobrze zainwestowane. Okna nie stanowią bowiem wyłącznie elementu, który decyduje o charakterze budynku i jego wyglądzie, dzięki nim dom może również zyskać na wygodzie oraz energooszczędności.
Okna
Bramy garażowe
Jaką wybrać bramę do garażu? Otwieraną na boki czy do góry? Drewnianą czy z przetłaczanych kasetonów? Taką, którą otworzymy sami czy też ona zrobi to za nas? I wreszcie – tą droższą czy może trochę tańszą? Zobaczmy co różni poszczególne typy bram oraz jakie są plusy i minusy rozwiązań oferowanych na naszym rynku.
Bramy garażowe
Tarasy i balkony
Taras w otoczeniu bujnej roślinności jest dla wielu inwestorów jednym z najpoważniejszych argumentów przemawiających na rzecz budowy własnego domu. Inni, za element równie istotny, uważają balkon. Jedni i drudzy mają oczywiście sporo racji. Ostatecznie kontakt z przyrodą, to niekwestionowany przywilej właścicieli domów jednorodzinnych.
Tarasy i balkony
Dylematy inwestora
Świeżo ukończone ściany i dach wznoszące się na działce mogą dawać inwestorowi złudzenie, że najważniejszy etap budowy jest już zakończony. Nic bardziej mylnego! To tylko pusta skorupa, w którą trzeba tchnąć życie. To życie to media – ciepło, woda oraz prąd. W domu należy ułożyć szereg instalacji, a to oznacza podejmowanie wielu nowych decyzji.
Dylematy inwestora
Kosztorys
Instalacje w domu jednorodzinnym stanowią zazwyczaj 15-20% kosztów całej budowy, ale przy rozbudowanych systemach ogrzewania, wentylacji czy wyposażeniu budynku w elementy „inteligentnego domu” nakłady mogą wzrosnąć nawet kilkakrotnie.
Kosztorys
Ogrzewanie - kotły
Wybór kotła grzewczego dla domu, to decyzja o charakterze strategicznym. Zależy od niej efektywność pracy całego systemu grzewczego oraz wysokość rachunków za ogrzewanie. Decyzja o zainstalowaniu konkretnego modelu kotła musi być poprzedzona rozstrzygnięciem innej ważnej kwestii dotyczącej wyboru paliwa.
Ogrzewanie - kotły
Kostka brukowa, ogrodzenia
Po zakończeniu budowy przychodzi zwykle czas na wykonanie ogrodzenia, ścieżek ogrodowych oraz podjazdu. Wtedy także rozpoczyna się żmudne, ale pasjonujące urządzanie ogrodu. Warto zadbać o przestrzeń wokół domu, gdyż nawet najpiękniejszy budynek nie będzie błyszczał pełnią blasku w zaniedbanym otoczeniu.
Kostka brukowa, ogrodzenia
Najnowsze wydanie
Prezentacje firmowe
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz