Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 10/2006
Filtr do uzdatniania wody
Jak wygląda nasza kranówka po odstaniu kilku godzin w szklance? Rzadko kiedy jest krystaliczna. Częściej mętnieje, a na ściankach naczynia pojawia się osad. Podobne zanieczyszczenia może zostawiać w naszych organizmach... Czysta woda jest podstawą zdrowego życia. Jeśli nawet kranówka jest przejrzysta i bez zapachu, może zawierać niewidoczne zanieczyszczenia – np. mikroorganizmy, chemikalia czy pestycydy....

Jak wygląda nasza kranówka po odstaniu kilku godzin w szklance? Rzadko kiedy jest krystaliczna. Częściej mętnieje, a na ściankach naczynia pojawia się osad. Podobne zanieczyszczenia może zostawiać w naszych organizmach...

Czysta woda jest podstawą zdrowego życia. Jeśli nawet kranówka jest przejrzysta i bez zapachu, może zawierać niewidoczne zanieczyszczenia – np. mikroorganizmy, chemikalia czy pestycydy. Woda, z której korzystamy w domach pochodzi z własnej studni lub wodociągu. Wprawdzie ta z wodociągu jest filtrowana przez lokalne stacje uzdatniania wody, ale ulega ponownemu zabrudzeniu w instalacjach rozprowadzających. Często zawiera takie zanieczyszczenia, jak rdza, piasek i różnego rodzaju zawiesiny. Zmieniają one smak i barwę wody, a także uszkadzają instalację, baterie i urządzenia domowe. Dlatego warto ją oczyszczać za pomocą filtrów mechanicznych, węglowych lub odwróconej osmozy. Woda czerpana z własnego ujęcia zawiera przeważnie więcej zanieczyszczeń, nie tylko mechanicznych. Są to głównie azotany, żelazo, mangan, jony wapnia i bakterie. Mogą w niej znajdować się także pozostałości po nadmiernie nawożonych uprawach, przecieki z nieszczelnych szamb. Skład wody może zmieniać się zależnie od pory roku – latem ma ona gorsze parametry niż zimą, dlatego wtedy właśnie warto przeprowadzić badania. W większości przypadków, woda studzienna wymaga stosowania złożonych systemów uzdatniania, które będą doprowadzać jej skład do wymaganego normą. Niektórzy z nas mają szczęście trafić na dobrą wodę, której nie muszą „poprawiać”. Mimo to powinni co kilka lat sprawdzać jej stan, ponieważ zanieczyszczenie środowiska następuje w zastraszającym tempie.

 

Po zbadaniu wody możemy założyć filtr, który oczyści ją z niezdrowych składników. Ale możemy też zadziałać dwustopniowo: kompletnie oczyścić wodę, a potem wzbogacić ją w zależności od potrzeb. Skuteczność uzdatniania wody zależy od ilości szkodliwych substancji w niej zawartych, zużycia oraz od wielkości strumienia jej poboru. Kupując filtr musimy zwrócić uwagę na jego wydajność – im większa liczba domowników, tym sprawniejszy filtr będzie potrzebny, aby w ciągu godziny przefiltrować wystarczającą ilość wody. Z kolei wpływ na trwałość filtrów ma częstotliwość płukania, regenerowania lub wymiany wkładów. Zabiegi płukania i regenerowania należy wykonywać tak często, jak zaleca producent. Niektóre urządzenia mają nawet zamontowane czujniki informujące o stanie zużycia, a te bardziej zaawansowane technologicznie same regenerują wkłady.

 

Czas na badania

 

Zakup filtra do wody powinno poprzedzić jej badanie. Do wstępnej oceny użyć możemy domowych testerów wody pitnej. Nie są one drogie (ok. 16 zł), a pozwalają sprawdzić stężenie najczęściej spotykanych zanieczyszczeń. Jednak do dobrania konkretnych urządzeń filtracyjnych potrzebne są badania wody w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub prywatnym laboratorium. Dopiero po precyzyjnym określeniu jej fizyko-chemicznego składu można dobrać odpowiedni system filtracji. To bardzo ważne, ponieważ od stopnia i rodzaju zanieczyszczeń zależy to, ile trzeba będzie zainwestować w urządzenia filtrujące. Koszt takiego badania wynosi ok. 200 zł.

 

Kiedy filtr, kiedy kolumna

 

Do uzdatniania wody stosuje się filtry mechaniczne, węglowe, zmiękczające, odżelaziacze i odmanganiacze oraz systemy odwróconej osmozy. Decydując się na zakup filtrów, warto wybrać takie, które produkowane są zarówno do użytku domowego, jak i przemysłowego (uzdatnianie wody do celów przemysłowych wymaga większego zaawansowania technologicznego). Jeśli wodę pobieramy z wodociągu, wystarczy poprawić jakość tylko tej przeznaczonej do spożycia. Tu wystarczą filtry z wkładami mechanicznymi, węglowymi lub z odwróconą osmozą. Jeśli korzystamy ze studni, warto uzdatnić całą wodę w domu. Do tego najlepsza będzie kolumna filtracyjna – w zależności od jakości wody z wkładem odżelaziającym, zmiękczającym lub węglowym.

 

Tanie, jak sznurek

 

Filtry mechaniczne zatrzymują zanieczyszczenia, takie jak piasek, resztki materiałów uszczelniających, rdza, żelazo, pył węglowy, drobiny osadów i koloidy. To pierwszy element systemu uzdatniania wody. Filtry mechaniczne mogą mieć postać kolumny wypełnionej materiałem filtrującym, wkładu z siatki tworzywowej lub stali nierdzewnej, wkładów wymiennych – z tworzyw sztucznych, sznurka, włókniny, filcu, kwarcu, keramzytu lub granitu. Najczęściej wybierane są filtry z wymiennymi wkładami – sznurkowym i polipropylenowym. Pierwsze zatrzymują ok. 95 proc. zanieczyszczeń i są mniej skuteczne od wkładów polipropylenowych. Plusem częściej kupowanego wkładu sznurkowego jest jego niższa cena oraz dłuższa żywotność – wkłady o większej skuteczności, szybciej się zapychają i częściej trzeba je wymieniać.

 

W kolorze wody

 

Woda o żółtej lub brunatnej barwie, mętna, z metalicznym posmakiem wymaga odżelaziaczy i odmanganiaczy. Wypełnione są one żwirem lub złożami katalitycznymi. Wybierając te filtry musimy zamontować dodatkowo napowietrzacz, aby woda miała odpowiedni czas kontaktu z powietrzem, co jest konieczne do wytrącenia żelaza. Filtry odżelaziająco-odmanganiające mogą być sterowane ręcznie lub automatycznie i regenerowane przez przepłukanie. Montuje się je za filtrem mechanicznym, urządzeniem napowietrzającym – ale przed zmiękczaczem.

 

Czysta jak... węgiel

 

Szkodliwe związki organiczne, tj. pestycydy, weglowodory, fenole i detergenty oraz metale ciężkie usuną filtry węglowe. Ich stosowanie poprawia barwę, smak i zapach wody. Powinny więc być montowane bezpośrednio przed punktem poboru wody, jako drugi stopień uzdatniania. Ma to znaczenie zarówno dla czasu jego pracy, jak i jego efektywności. Na rynku dostępne są dwa dominujące typy wkładów: wypełnione granulowanym lub prasowanym brykietowym węglem aktywnym. Dostępne są także wkłady węglowe zawierające srebro lub stop miedzi i cynku. Działają one bakteriostatycznie oraz bakteriobójczo. Warto jednak wiedzieć, że filtry z aktywnym srebrem zostały wycofane ze sprzedaży na rynku amerykańskim ze względu na możliwe reakcje chemiczne prowadzące do powstawania szkodliwych produktów. Filtry węglowe mogą być kolumnowe – montowane na początku instalacji lub narurowe – montowane pod zlewozmywakiem. Wydajność filtrów zależy od ich rodzaju. Nie należy dopuszczać do przestojów w pracy filtra dłuższych niż 7 dni, gdyż może to wpływać na rozwój flory bakteryjnej.

 

Walka z kamieniem

 

Twarda woda zawiera zwiększoną ilość jonów wapnia i magnezu. Dlatego w instalacjach i urządzeniach gospodarstwa domowego osadza się kamień kotłowy. Zmiękczacze montuje się jako wymienne filtry, bezpośrednio przed urządzeniami lub przed punktami poboru wody. Te, które mają postać kolumn ze złożem jonowymiennym, zakładamy jako końcowy element zespołu filtrów. Regeneruje się je płucząc roztworem soli kuchennej, a popłuczyny odprowadza do kanalizacji.

 

Oczyszczona i wzbogacona

 

Dokładnie oczyszczając wodę, możemy też pozbawić ją wszystkich składników a potem wzbogacić w miarę potrzeb. Wystarczy jeśli zastosujemy system odwróconej osmozy. Składa się on z dwóch filtrów mechanicznych i filtra węglowego, które chronią najważniejszy element całego systemu – półprzepuszczalną membranę. Oczyszczona woda magazynowana jest w zbiorniku, natomiast zagęszczone zanieczyszczenia odprowadza się bezpośrednio do kanalizacji. Dodatkowym elementem systemu jest filtr węglowy lub mineralizujący, który poprawia smak wody i wzbogaca ją w mikroelementy. System montuje się w szafce pod zlewozmywakiem. Wkłady systemu powinny być wymieniane co 3-6 miesięcy, natomiast membrana co 3-4 lata.

 

Lampka na wodę

 

Lampy UV są stosowane do usuwania zanieczyszczeń mikrobiologicznych (bakterii, wirusów, glonów). Muszą być instalowane bezpośrednio przed punktem poboru wody, a do lampy musi dochodzić woda pozbawiona zanieczyszczeń mechanicznych. Urządzenia te wymagają zasilania elektrycznego. Wydajność pracy takich lamp stosowanych w instalacjach domowych nie przekracza 1 m3/h, a czas eksploatacji promiennika wynosi ok. 80 tys. godzin. Po tym czasie lampę należy wymienić.

Aneta Demianowicz

Ciąg dalszy artykułu w formacie pdf:


Pobierz wersję pdf: Filtr do uzdatniania wody
Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje