Styl toskański

W pięknym świetle południowego słońca dzieją się rzeczy niezwykłe: barwy bledną, a oznaki upływającego czasu ujawniają swoją urodę. Właśnie tego szukamy w prawdziwym toskańskim domu.

Jego źródłem są malownicze krajobrazy słonecznych Włoch - soczyście zielone wzgórza, urokliwe miasteczka, w których czas zatrzymał się kilkaset lat temu, i nadbrzeżne skały zanurzone w Morzu Tyrreńskim. Styl toskański naśladuje prostotę i wdzięk włoskiej wsi.

Właściwe dla tego nurtu są naturalne materiały: kamień lub terakota na podłodze, niewykończone drewno mebli i domowej stolarki, kute elementy powtarzające finezyjne wygięcia charakterystyczne dla toskańskich studni, a także len i bawełna - tkaniny bez syntetycznych domieszek. Taki zestaw stworzy niezobowiązujący, swobodny i przytulny klimat. Równie istotna jest kolorystyka. Naturalne są tu wszelkie warianty żółcieni, od bladej cytryny po tony zbliżone do morelowego; ta rodzina kolorów zawsze wnosi do domu optymizm i słońce.

Charakterystyczne dla stylu jest także wykorzystywanie kilku odcieni tego samego koloru. Jaśniejsze elementy wyglądają wówczas na nieco spłowiałe, co jest efektem bardzo pożądanym. We wnętrzu toskańskim z powodzeniem można zastosować oczywiście wszystkie odcienie z palety pasteli. Chłodniejsze spośród nich - szarość, błękit czy fiolet - warto ocieplić białymi lub kremowymi detalami.

fot. Etro S.P.A/Mood

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny