Styl holenderski

Choć praktyczne, wyglądają niczym obrazy dawnych mistrzów. Wnętrza w stylu holenderskim łączą współczesną funkcjonalność z nostalgią za epoką późnego renesansu i baroku - czasem rozkwitu ojczyzny kupców i żeglarzy.

Bez krzykliwych dekoracji, nadmiaru ornamentów, kalejdoskopu kolorów... Za to z dużym udziałem fantazji. Holendrzy to indywidualiści; naród podróżników i odkrywców przez lata wypracował styl, który podziwiają i z upodobaniem naśladują miłośnicy designu na całym świecie. Ale skoro mieszkańcom niewielkiego kraju nad Morzem Północnym za wzór służą płótna Bruegela, Vermeera i Rembrandta, nie ma czemu się dziwić.

Tu tradycja przenika się z awangardą w sposób naturalny, niewymuszony i pełen subtelności, a kluczowe znaczenie dla budowania nastroju mają dwa czynniki: światło i kolory. Wszak Holandia to nie Włochy; pogoda jest tu kapryśna, a słońce często chowa się za mgłą. Mimo to mieszkańcy Amsterdamu, Utrechtu i Goudy we wnętrzach wystrzegają się feerii jaskrawych barw, jakby światło słoneczne chcieli mieć pod kontrolą. Nawet pomarańczowy - barwa narodowa – nie należy do ich podstawowej palety. Tworzą ją tony przełamane, mgliste, lekko przygaszone: nostalgiczne szarości, gołębie błękity, zgniłe zielenie i brązy, odcień palonej cegły. Często pojawia się czerń, jednak nie smolista lecz stłumiona, jakby zaczerpnięta wprost z obrazów mistrzów szkoły flamandzkiej z okresu Złotego Wieku.

Ten wnętrzarski teatr nastroju równoważą ogromne okna - architektoniczna spuścizna tradycji protestanckiej. Według doktryny kalwinizmu, który od czasów Reformacji aż do lat 60. XX wieku był w Holandii głównym nurtem wyznaniowym, ten, kto żyje w zgodzie z przykazaniami, nie ma przecież niczego do ukrycia. Te okna rzadko się tu zasłania, a złowione przez nie promienie słońca są pomnażane przez lustra, należące obok lamp do ulubionych motywów dekoracyjnych Holendrów.

fot. Quick-Step

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny