Neofolk

Inspirowane polskim folklorem wnętrze z założenia jest pogodne, bo zaaranżowane z przymrużeniem oka. Choć nowoczesne, to jednak dostarcza jego mieszkańcom potrzebnych chwil zapomnienia i oderwania od codzienności.

Umowność, prostota i miła swojskość potraktowana niezbyt dosłownie stanowią siłę tego stylu. Tu wiele elementów przypomina minimalistyczny apartament i tylko niektóre wybijają się na pierwszy plan przyciągając wzrok kolorami. Delikatnie ożywiają i energetyzują spokojne tło, jakie tworzą drewniane meble i jasne ściany. Liczy się pomysłowość i czerpanie z polskiej sztuki ludowej. A w polskiej tradycji są to łowickie wycinanki, pająki, kurpiowskie wzory, góralskie parzenice i pasiaste wełniaki. Do tego drewno, ale w rodzimym wydaniu: dąb, jesion, olcha, brzoza i buk.

Współczesny folkowy nurt to przede wszystkim prostota form i jasne tło dla ludowych detali w postaci pasiastego chodnika, poduszek udekorowanych łowicką wycinanką czy nawiązującej do ludowych dekoracji ceramiki. Ciekawy efekt dają także ściany i meble malowane na biało, okraszone subtelnymi nawiązaniami do wiejskiej izby - folkowym wzorem na tkaninach czy kwiatami w wazonie. We wnętrzach urządzonych na folkową nutę kolorystyka jest oparta na efektownych połączeniach i nowoczesnym skontrastowaniu bieli z typowymi folkowymi barwami: czerwienią, granatem, pomarańczami, żółcieniami, fioletami i zielenią. Brązy, beże, kolory piaskowe i złamana biel mają rację bytu, o ile towarzyszy im barwna dominanta.

Dość trudno określić, jakie powinny być meble w stylu folk, będą to nie tyle egzemplarze z wiejskim rodowodem, co w sposób przesadny takowe naśladujące. Polegamy tu jednak przede wszystkim na meblach prostych, których rolą jest towarzyszenie dekoracjom.

fot. Magnat

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny