Styl włoski

Włosi, jak chyba żaden inny naród na ziemi, zostali obdarzeni wyjątkowym wyczuciem piękna. Potwierdza to niewymuszony, stworzony jakby przypadkiem styl, którym posługują się z taką łatwością, jak nożem i widelcem przy stole.

Każdego roku, w Mediolanie, niekwestionowanej stolicy designu, odbywają się prestiżowe, największe na świecie targi wnętrzarskie. Nie jest to przypadek, bowiem obiegowa opinia o mieszkańcach Italii głosi, że piękno jest im potrzebne, jak powietrze do oddychania. I trzeba przyznać, że otrzymali go od losu niemało: monumentalne zabytki starożytności, średniowieczne miasteczka i renesansowe metropolie, a to wszystko osadzone w malowniczym krajobrazie półwyspu Apenińskiego i opiekuńczo otoczone najłagodniejszym, najbardziej słonecznym klimatem Europy. Taka kompozycja czynników jest niezwykle inspirująca. I faktycznie, włoska kreatywność w dziedzinie piękna nie ma sobie równych.

Rzeczą niemal świętą jest dla Włochów tradycja, ale nie poprzestają oni na jej kultywowaniu. Ich specjalnością jest odmładzanie zabytkowej scenografii ożywczym fermentem nowoczesności. Dlatego w mieszkaniu w stylu włoskim musimy znaleźć miejsce na historię i na awangardę. Dla takiej aranżacji idealnym punktem wyjścia jest wnętrze w stylu starej kamienicy: wysokie i przestronne, jasne dzięki dużym płaszczyznom okien, bogate w sztukaterie i reliefy, wykończone materiałami szlachetnie naturalnymi lub doskonale takie imitującymi. Baza powinna być pozbawiona ekstrawagancji; na ścianach i posadzkach dopuszczalne są oznaki zniszczenia w postaci delikatnej patyny czasu - lekkie przetarcia i przebarwienia.

Raczej należy wystrzegać się mocnych efektów w postaci kontrastowych tapet, jaskrawych farb czy okładzin. W gamie materiałów wykończeniowych obowiązuje łagodna paleta kolorów. Rolę jaskrawych akcentów rezerwujemy dla mobilnych elementów wyposażenia: lamp, grubych miękkich dywanów i oczywiście mebli. Na równi z kolorami Włosi wielbią biel; kilka białych sprzętów uwydatnionych złamanymi barwami tła wprowadzi do wnętrza powiew świeżości, ale i wysmakowanej elegancji.

fot. Bonaldo

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny