Styl energetyczny

Czy wielobarwny dom wygląda niepoważnie? Dziś chyba nikt już tak nie uważa. Zdobycze nauki pozwalają nam wykorzystywać wpływ kolorów na nasze zmysły, a dzięki projektantom wnętrz doceniliśmy ich niezwykłą urodę.

Do niedawna uważano, że żywiołowe barwy w domu są tylko dla dzieci. To do nich producenci adresowali żółte krzesła, czerwone lampy i komody w paski. Na szczęście barwny design wydoroślał, a my nabraliśmy odwagi. Dzięki temu możemy dziś korzystać z bogatego doświadczenia naukowców, którzy od dawna analizują wpływ kolorów na nasze samopoczucie. Ich siła znana jest ludzkości od wieków; na długo przedtem, zanim człowiek zdobył narzędzia do naukowego badania wpływu barw na nasz nastrój, przeczuwał ukrytą w nich siłę. Już starożytne cywilizacje używały ich jako wyróżników, wiążąc je ze świętami i ważnymi wydarzeniami lub przypisując określonej klasie społecznej.

To właśnie na znajomości działania kolorów opiera się nurt wnętrzarski, w którym barwa jest głównym narzędziem kreowania atmosfery. Dobierając paletę, jaka będzie nam nieprzerwanie towarzyszyć, szukamy zwykle odcieni pogodnych i pobudzających witalność, dlatego nazwa "energetyczny" jest tu szczególnie uzasadniona. Jak posługiwać się kolorami, by najlepiej wykorzystać ich zbawienną moc, a jednocześnie uniknąć wrażenia męczącego kalejdoskopu?

Projektanci doradzają wybór stonowanej bazy, która niczym klamra, zepnie aranżację w harmonijną całość. W tej roli doskonale sprawdza się neutralna biel, ale równie godna uwagi jest szarość, gdyż to właśnie na jej tle inne barwy zyskują niezwykłą głębię i witalność. Przed opresyjnym działaniem kolorów skutecznie zabezpieczy nas też użycie tonów z pokrewnej palety; warto w tym celu posłużyć się kołem barw, wybierając z niego odcienie sąsiadujące. Najodważniejszym pozostają połączenia kolorów przeciwstawnych: niebieskiego z żółtym czy czerwieni z zielenią - te duety wniosą do naszego domu wiele energii, choć ich ekspresja może po pewnym czasie zmusić nas do remontu.

fot. IKEA

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny