Minimalizm

Kiedy piętrzą się wokół przedmioty, czujemy się źle. Terapia jest prosta - wystarczy ograniczyć liczbę rzeczy, kolorów i form do minimum. Zastosowaliśmy ją ponad dekadę temu i działa do dziś.

Minimalizm narodził się jako antidotum na aranżacyjny nadmiar wcześniejszej epoki, był reakcją obronną na wybujałe plusze, politury i bibeloty. Można powiedzieć, że ponad dekadę temu minimalistami byliśmy wszyscy. Dziś pozostali nimi ci, którzy czują rzeczywistą potrzebę estetycznego ładu i harmonii.

Nurt ten jest daleko spokrewniony z filozofią Zen, a jego korzenie tkwią głęboko w europejskim modernizmie, który dyktował kształt architektury i formy mebli od początku lat 20. przez niemal cały ubiegły wiek. Jego podstawowa idea - przewaga funkcji nad formą - wyraża się we wnętrzach przez ograniczenie liczby przedmiotów do tych niezbędnych. Oznacza to rezygnację z ozdób, czystość linii i jednolitość powierzchni, a także tzw. szczerość materiałów, czyli koncepcję wykorzystywania tworzyw naturalnych i niewykończonych. Aranżując własne miejsce do życia, nie musimy jednak ściśle trzymać się stylistycznych dogmatów. To, że regał jest pokryty lakierem, albo że panele laminowane tylko imitują drewno, nie wyklucza ich automatycznie z kręgu naszych zainteresowań. Warto za to zainwestować w rozwiązania najlepszej jakości; wszak niedociągnięcia są bardziej widoczne w przestrzeni pozbawionej przyciągających wzrok detali.

Minimalistyczne wnętrze, choć unikamy w nim ozdób, nie musi być pozbawione dekoracji. W pustej uporządkowanej przestrzeni ich rolę może pełnić na przykład pejzaż za oknem, widoczny przez wielkie przeszklone powierzchnie. Mogą to być także elementy wyposażenia - designerskie meble, wyjątkowa lampa lub wyrazisty grzejnik. Jednolite powierzchnie podłóg, a przede wszystkim ścian to również korzystne tło dla wyrazistych elementów wyposażenia, a także dzieł sztuki, które we wnętrzu o minimalistycznych założeniach będą doskonale wyeksponowane i pozbawione konkurencji.

fot. Planika

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny