Pałacowa klasyka

Wyrafinowane zdobienia, połysk cennych kruszców i kamieni, okazałe przestrzenie o nienagannych proporcjach... Te atrybuty mogą wyróżniać również współczesne wnętrza, trzeba jednak wyczucia i rozsądku, który pozwoli nam uniknąć przesady.

Klasyczny styl pałacowy bardzo źle znosi brak umiaru i proporcji, ale zrealizowany z wyczuciem pozwala odpocząć od zwykłej codzienności, zachwycić się harmonią kolorów i kształtów. To propozycja dla pewnych siebie tradycjonalistów i miłośników komfortu. Choć jego nazwa kojarzy się z czasami antycznymi lub znacznie późniejszym klasycyzmem, nie jest związana z określoną epoką, ale raczej z klasycznym kanonem dowolnie wybranego nurtu z przeszłości. W zależności od upodobań możemy wprowadzić do naszego domu akcenty ze starorzymskiej świątyni, średniowiecznego zamku lub barokowego pałacu.

Styl pałacowy cieszy się dziś niesłabnącym zainteresowaniem, ponieważ stanowi odpowiedź na blokową unifikację. W ograniczonym metrażu nie odnajdą się gipsowe gzymsy, fantazyjnie upięte ciężkie zasłony czy monumentalne meble. Należy im zapewnić odpowiednią ilość miejsca; luksus to nie tylko kunsztowne formy i szlachetne materiały, ale także - a może przede wszystkim - przestrzeń. Pałacowa klasyka potrzebuje jej jak żaden inny nurt. Tradycyjne meble wymagają odpowiedniego wyeksponowania, by mogły zachwycić. Spływające fałdami kotary wołają o wysokie sufity, a zbyt niskie drzwi czy za małe okna zniweczą trud wniesiony w aranżację wnętrza.

Ważnymi wyznacznikami pałacowej aranżacji są przede wszystkim kunsztowne zdobienia i nasycone kolory - burgund, brąz, ciemna butelkowa zieleń. Jednak dziś chętnie posługujemy się również jasnymi odcieniami. Ciężkie zasłony zastępujemy półprzejrzystymi tkaninami, które można starannie upiąć lub zawiesić w luźno puszczonych falach, obowiązkowo sięgających podłogi. Jednak kluczowym elementem dla stylowego salonu będzie usytuowany centralnie, zdobiony kryształkami okazały żyrandol.

fot. Zimmer + Rohde

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny