Styl graficzny

Jest wyrazisty, nie toleruje niedomówień. Nurt graficzny bawi się geometrią, gra mocną kreską, sugestywnym obrazem i foremną bryłą. Cechuje go duża dynamika i wielki potencjał energetyczny, dlatego jest świetną propozycją dla osób zdecydowanych.

Chłodny i oszczędny w dekoracjach, oparty na zestawieniu czytelnych form, mocnych wzorów i barw podstawowych, styl graficzny wygląda, jakby trafił do wnętrz prosto z modowych wybiegów. A jednak jego historia jest znacznie dłuższa; narodził się już sto lat temu, w czasach rozkwitu modernizmu, choć można go nazwać efektem ubocznym nurtu modernistycznego - pochodną idei surowej, pozbawionej wszelkich ozdobników formy. Ale to właśnie moderniści nadali nowe znaczenie pojęciu proporcji i wynieśli na piedestał geometrię - dwa czynniki, które decydują o jego charakterze.

Ten styl nie pozostawia miejsca niuansom i półtonom. Jego wiodącym motywem jest kontrast, dlatego urządzając graficzne wnętrze, operujemy zwykle paletą zaledwie dwóch-trzech przeciwstawnych kolorów. Wśród duetów pierwszą lokatę zajmują bezdyskusyjnie czerń i biel, jako barwy o skrajnie odmiennym temperamencie. By aranżacja nie wydała się zbyt chłodna i uboga, można wzbogacić ją różnorodnością wzorów i faktur; warto też wprowadzić jeden żywiołowy i wesoły kolor dodatkowy - takie uzupełnienie nie przesłoni przewodniej koncepcji, zwłaszcza jeśli wykorzystamy do tego celu łatwo wymienialne dodatki lub tekstylia. Urozmaicenie wprowadzą też naturalne niebarwione materiały - stal, miedź, lniane płótno czy drewno - które niejako mimochodem „przemycają” właściwe sobie, nieagresywne tony.

Taka metoda urządzania wnętrz ma duży potencjał - można z jej pomocą dowolnie kształtować dramaturgię domowej narracji - ale niesie też pewne ryzyko. Ograniczenie gamy kolorów silnie podkreśla formy elementów i wzmacnia ich wzajemne oddziaływanie; w dwubarwnym świecie każda linia i kształt zyskują na znaczeniu.

fot. Nowodvorski Lighting

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny