Styl graficzny

Jest wyrazisty, nie toleruje niedomówień. Nurt graficzny bawi się geometrią, gra mocną kreską, sugestywnym obrazem i foremną bryłą. Cechuje go duża dynamika i wielki potencjał energetyczny, dlatego jest świetną propozycją dla osób zdecydowanych.

Chłodny i oszczędny w dekoracjach, oparty na zestawieniu czytelnych form, mocnych wzorów i barw podstawowych, styl graficzny wygląda, jakby trafił do wnętrz prosto z modowych wybiegów. A jednak jego historia jest znacznie dłuższa; narodził się już sto lat temu, w czasach rozkwitu modernizmu, choć można go nazwać efektem ubocznym nurtu modernistycznego - pochodną idei surowej, pozbawionej wszelkich ozdobników formy. Ale to właśnie moderniści nadali nowe znaczenie pojęciu proporcji i wynieśli na piedestał geometrię - dwa czynniki, które decydują o jego charakterze.

Ten styl nie pozostawia miejsca niuansom i półtonom. Jego wiodącym motywem jest kontrast, dlatego urządzając graficzne wnętrze, operujemy zwykle paletą zaledwie dwóch-trzech przeciwstawnych kolorów. Wśród duetów pierwszą lokatę zajmują bezdyskusyjnie czerń i biel, jako barwy o skrajnie odmiennym temperamencie. By aranżacja nie wydała się zbyt chłodna i uboga, można wzbogacić ją różnorodnością wzorów i faktur; warto też wprowadzić jeden żywiołowy i wesoły kolor dodatkowy - takie uzupełnienie nie przesłoni przewodniej koncepcji, zwłaszcza jeśli wykorzystamy do tego celu łatwo wymienialne dodatki lub tekstylia. Urozmaicenie wprowadzą też naturalne niebarwione materiały - stal, miedź, lniane płótno czy drewno - które niejako mimochodem „przemycają” właściwe sobie, nieagresywne tony.

Taka metoda urządzania wnętrz ma duży potencjał - można z jej pomocą dowolnie kształtować dramaturgię domowej narracji - ale niesie też pewne ryzyko. Ograniczenie gamy kolorów silnie podkreśla formy elementów i wzmacnia ich wzajemne oddziaływanie; w dwubarwnym świecie każda linia i kształt zyskują na znaczeniu.

fot. Nowodvorski Lighting

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny