Styl etno

Ciemne stłumione kolory, tkaniny o grubym splocie i deseniach, jak z dawnych magazynów "Kontynenty" czy "Dookoła Świata" - styl etno, choć jego nazwa wskazuje na szersze konotacje, najczęściej kojarzymy z równikową, spaloną słońcem Afryką.

Dziś, gdy granice geograficzne przekraczamy z niespotykaną wcześniej swobodą, znacznie łatwiej niż kiedyś przychodzi nam też pokonywanie barier kulturowych. I właśnie owa łatwość sprzyja popularyzowaniu nurtów stylistycznych, które naszym prababciom i pradziadkom wydawały się zupełnie egzotyczne, o ile w ogóle były im znane. Czy oznacza to, że osobliwość świata nam spowszedniała? W żadnym razie. Turystyczna eksploracja globu w stylu XXI wieku, choć pełna rozmachu, w większości przypadków pozostaje powierzchowna. Właśnie dlatego egzotyka jest dla nas nadal atrakcyjna, fascynuje nas barwną odmiennością i uwodzi tajemnicą.

Trend etno, obiegowo utożsamiany z klimatem Czarnego Lądu, także przed epoką lotów czarterowych i wczasów last minute cieszył się wśród Europejczyków dużym powodzeniem. Tym podróżującym palcem po globusie pozwalał umownie przenieść się w odległe rejony, przesycone rozwibrowaną atmosferą sawanny i gorączkowym tętnem równikowej dżungli. Autentycznym globtroterom zapewniał na co dzień wspomnienia dalekich wojaży. W tej dziedzinie niewiele się zmieniło: ciemna nasycona kolorystyka etno natychmiast budzi afrykańskie asocjacje.

Styl ten jest także doskonałą propozycją dla indywidualistów, jak mało który kierunek wnętrzarski stawia bowiem na rękodzieło i przedmioty unikalne, wytwarzane na obrzeżach nurtu masowej produkcji przemysłowej. Wyroby rzemiosła są tu szczególnie cenione; oryginalne lampy, tkaniny i naczynia - ręcznie wykonane lub na takie wyglądające - tworzą podstawę jego kanonu estetycznego.

fot. Muuto

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny