Hampton

Hampton

Mieszkańcy północnego wybrzeża Long Island czują ten styl doskonale, bo też sami go stworzyli. Niejako przez przypadek, przenosząc nieco nowojorskiego szyku do letnich domów stojących nad brzegiem oceanu.

Trudno uwierzyć, że do niedawna styl Hampton był u nas prawie nieznany. Wszystko zmieniło się po premierze filmu "Lepiej późno niż później", który zdobył sobie grono entuzjastów. Jego nazwa pochodzi od urokliwych miasteczek, położonych na samym skraju słynnej wyspy, nad niebotycznie długą piaszczystą plażą, którą od Nowego Jorku dzieli zaledwie półtorej godziny drogi.

East Hampton, Southampton, Westhampton Beach czy Hampton Bays to ulubione wakacyjne adresy mieszkańców Wielkiego Jabłka. Letnie wille mają tu wszyscy sławni i bogaci; przy odrobinie szczęścia w miejscowym sklepie można spotkać Umę Thurman, Howarda Sterna czy Roberta De Niro. Złośliwi nazywają tę okolicę najbardziej snobistycznym zakątkiem Ameryki Północnej, inni zachwycają się beztroską atmosferą, sielską architekturą i przede wszystkim pełnym luzu i szyku stylem, wypracowanym przez projektantów wnętrz zatrudnionych przez majętnych rezydentów.

Właściciele willi w okolicach Hampton, wysiadając ze swoich luksusowych samochodów, z miejsca stają się żeglarzami; w stroju i w wystroju obowiązuje ten sam marynistyczny dress code. Kolorystyka - dużo bieli z dodatkiem granatu i odrobiny czerwieni - to także zestaw przeniesiony wprost z amerykańskiej flagi. Przekraczając próg domu urządzonego w stylu Hampton, powinniśmy odnieść wrażenie, że wszystko tu zostało wyprane w wybielaczu. Spłowiałe barwy tkanin, przetarte meble i wytrawione boazerie wyglądają, jakby przez wiele miesięcy miały kontakt ze słoną morską wodą.

fot. Boråstapeter

Pozostałe artykuły z tego numeru
Wielkomiejski modernizm
Styl wielkomiejski ma wielu zwolenników, bo sprawia, że lepiej radzimy sobie z natłokiem codziennych obowiązków i brakiem czasu. Jest też odpowiedzią na nasze potrzeby dobrej organizacji, wygody i odpoczynku.
Wielkomiejski modernizm
Wielkomiejski modernizm
Styl wielkomiejski ma wielu zwolenników, bo sprawia, że lepiej radzimy sobie z natłokiem codziennych obowiązków i brakiem czasu. Jest też odpowiedzią na nasze potrzeby dobrej organizacji, wygody i odpoczynku.
Wielkomiejski modernizm
Pałacowa klasyka
Wyrafinowane zdobienia, połysk cennych kruszców i kamieni, okazałe przestrzenie o nienagannych proporcjach... Te atrybuty mogą wyróżniać również współczesne wnętrza, trzeba jednak wyczucia i rozsądku, który pozwoli nam uniknąć przesady.
Pałacowa klasyka
Styl eko
Estetyka eko jest wyjątkowa. Wypływa bowiem nie tylko z indywidualnego postrzegania piękna, ale też z wewnętrznej potrzeby powrotu do natury i autentycznej chęci życia z nią w zgodzie.
Styl eko
Styl energetyczny
Czy wielobarwny dom wygląda niepoważnie? Dziś chyba nikt już tak nie uważa. Zdobycze nauki pozwalają nam wykorzystywać wpływ kolorów na nasze zmysły, a dzięki projektantom wnętrz doceniliśmy ich niezwykłą urodę.
Styl energetyczny
Minimalizm
Kiedy piętrzą się wokół przedmioty, czujemy się źle. Terapia jest prosta - wystarczy ograniczyć liczbę rzeczy, kolorów i form do minimum. Zastosowaliśmy ją ponad dekadę temu i działa do dziś.
Minimalizm
Neofolk
Inspirowane polskim folklorem wnętrze z założenia jest pogodne, bo zaaranżowane z przymrużeniem oka. Choć nowoczesne, to jednak dostarcza jego mieszkańcom potrzebnych chwil zapomnienia i oderwania od codzienności.
Neofolk
Styl postindustrialny
Szorstki beton, nieotynkowana cegła, szyny stalowej konstrukcji i pajęczyna kabli na ścianach - niektórzy skłonni są zapłacić za nie fortunę. Wiedzą co robią; w starej faktorii czy stuletnim warsztacie można zamieszkać naprawdę wyjątkowo!
Styl postindustrialny
Vintage
Styl, który dorośli pamiętają z własnej młodości, siłą rzeczy nie wywołuje zachwytu. Zdarza się jednak, że zanim popadnie w zapomnienie - ożywa. Tak właśnie stało się w przypadku bezpretensjonalnej i wyjątkowej urody vintage.
Vintage
Styl etno
Ciemne stłumione kolory, tkaniny o grubym splocie i deseniach, jak z dawnych magazynów "Kontynenty" czy "Dookoła Świata" - styl etno, choć jego nazwa wskazuje na szersze konotacje, najczęściej kojarzymy z równikową, spaloną słońcem Afryką.
Styl etno
Styl graficzny
Jest wyrazisty, nie toleruje niedomówień. Nurt graficzny bawi się geometrią, gra mocną kreską, sugestywnym obrazem i foremną bryłą. Cechuje go duża dynamika i wielki potencjał energetyczny, dlatego jest świetną propozycją dla osób zdecydowanych.
Styl graficzny
Art Deco
W założeniach art déco uroda przedmiotu miała jedynie dopełniać jego funkcję. Ostatecznie to jednak forma, kunszt wykonania i szlachetne materiały stały się kwintesencją stylu i tym, co fascynuje nas niezmiennie już od niemal stu lat.
Art Deco
Styl zen
W dekoracji wnętrz po latach przepychu i wybujałych form zawsze wraca moda na ascezę. Styl Zen doskonale spełnia się w roli odskoczni od nadmiaru przynosząc nam harmonię i zachęcając do kontemplacji.
Styl zen
Styl toskański
W pięknym świetle południowego słońca dzieją się rzeczy niezwykłe: barwy bledną, a oznaki upływającego czasu ujawniają swoją urodę. Właśnie tego szukamy w prawdziwym toskańskim domu.
Styl toskański
Soft loft
Kochacie fabryczne klimaty, ale lubicie też, gdy winda zwozi was wprost do podziemnego garażu? Jeśli tak, soft loft jest stylem właśnie dla was. Bo oferuje industrialny klimat bez niewygód i wyrzeczeń - po prostu w wersji light.
Soft loft
Styl holenderski
Choć praktyczne, wyglądają niczym obrazy dawnych mistrzów. Wnętrza w stylu holenderskim łączą współczesną funkcjonalność z nostalgią za epoką późnego renesansu i baroku - czasem rozkwitu ojczyzny kupców i żeglarzy.
Styl holenderski
Co to jest styl Boho?
Malowniczość, swoboda i dezynwoltura. Artystyczny rozmach, cygański folklor i barwne wizje z epoki dzieci-kwiatów - w tym nurcie znajdziemy wszystko, co tylko podpowie nam nieskrępowana wyobraźnia. Poza jednym: regułami.
Co to jest styl Boho?
Styl nowojorski
Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec, na czym polega jego elegancja. Nie ulega jednak wątpliwości, że styl nowojorski robi doskonały użytek z ponadczasowych rozwiązań - stonowanych barw i szlachetnych form.
Styl nowojorski
Styl angielski
Pełen ciepłych barw, kwiatów i rodzinnych pamiątek, a jednocześnie dostojny i w najlepszym gatunku. Dom w angielskim stylu nie ma w sobie pałacowego chłodu, ale angielska królowa z chęcią spędziłaby tu wolny czas.
Styl angielski
Glamour
Jedni go uwielbiają, a inni nie znoszą. Te skrajne emocje styl glamour zawdzięcza swojej podwójnej naturze. Choć ujawnia się ona w przepychu i obfitości, to jednocześnie mruga do nas porozumiewawczo.
Glamour
Styl prowansalski
Kojarzy się z zapachem lawendy, słońcem i wakacjami, dlatego uspokaja i skłania do relaksu. Te właśnie cechy sprawiły, że styl prowansalski pokochali nie tylko Francuzi.
Styl prowansalski
Styl paryski
We wnętrzach szacownej kamienicy, obok stylowego sekretarzyka, pojawiają się nowoczesne sprzęty przełamujące wyniosły charakter miejsca. W ten sposób rodzi się styl paryski - lekki, ale wysmakowany.
Styl paryski
Styl romantyczny
Pastelowy, miękki, pachnący bukietem kwiatów. Ani grama testosteronu. Taki właśnie jest styl romantyczny. Nie zmieniajmy go na siłę.
Styl romantyczny
Styl dworkowy
Światło przesiane przez gęste firanki, zapach drewna i urocze drobiazgi, pamiętające niejedno pokolenie. To cechy polskiego dworku, który dziś każdy z nas śmiało może nazwać swoim dziedzictwem.
Styl dworkowy
Styl skandynawski
Przytulny, rodzinny, znobilitował proste rozwiązania i naturalne materiały. A także - co tu kryć - skutecznie przemeblował polskie wnętrza. Do dziś styl skandynawski pozostaje jednym z liderów naszych nadwiślańskich rankingów "ulubionych".
Styl skandynawski
Styl włoski
Włosi, jak chyba żaden inny naród na ziemi, zostali obdarzeni wyjątkowym wyczuciem piękna. Potwierdza to niewymuszony, stworzony jakby przypadkiem styl, którym posługują się z taką łatwością, jak nożem i widelcem przy stole.
Styl włoski
Shabby Chic
Wszystko, co spłowiałe, poszarzałe, spękane, znajdzie u miłośników tego stylu zrozumienie i otrzyma drugą szansę. Sprzęty odwdzięczą się urokiem niepowtarzalności i nastrojem przytulnego ciepła. Shabby chic to królestwo atmosfery!
Shabby Chic
Pop Art
Kicz czy poważne dzieło? Dyplomatycznej odpowiedzi na to pytanie udziela styl pop-art - nurt, który motywy pospolite i codzienne znobilitował do rangi sztuki. Pełne życia, kolorów i cytatów z popkultury wnętrza zachwycają dynamiką i świeżością.
Pop Art
Najnowsze wydanie
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz