Glamour

Jedni go uwielbiają, a inni nie znoszą. Te skrajne emocje styl glamour zawdzięcza swojej podwójnej naturze. Choć ujawnia się ona w przepychu i obfitości, to jednocześnie mruga do nas porozumiewawczo.

To wyjątkowa estetyka, która domaga się uznania. Nie pojawiła się, by pozostawać w cieniu. Lubi błyszczeć i być w centrum uwagi. Styl glamour olśniewa i jest demonstracyjnie dekoracyjny, bogaty, ekstrawertyczny, niemal krzykliwy. To mocna odpowiedź na surową dyscyplinę funkcjonalizmu i sposób na odreagowanie rygoru form i kolorów. Jego motywem przewodnim jest indywidualizm - potrzeba zaznaczenia własnej niepowtarzalności.

W języku angielskim glamour oznacza przepych, splendor, blask, który nie boi się połysku i rozmachu. Upaja się lustrzanymi refleksami, miękkością pikowanego aksamitu, błyskiem srebra i złota, migotaniem kryształów i nasyconymi barwami. Choć częściej niż inne style ociera się o kicz, przed popadnięciem w karykaturalny banał chroni go poczucie humoru; ci, którzy się na tę spektakularną estetykę decydują, często traktują ją z lekkim przymrużeniem oka. I właśnie ten brak dosłowności jest jej siłą. Aranżacja w stylu glamour przypomina trochę kurtkę z imitacji krokodylej skóry - niby sztuczna, ale przecież czujemy się w niej jak w żadnej innej, bo to przecież przepych na niby.

Choć trudno w to czasem uwierzyć, ten widowiskowy styl nie jest nieokrzesany, bowiem szuka inspiracji w architekturze i sztuce baroku, ale także w negującym minimalizm postmodernizmie, a nawet w latach 80. ubiegłego wieku, opanowanych przez subkulturę disco. Stąd międzyepokowe zestawienia: klasyczne fotele uszaki ubrane w lekki błękit i zestawione z nowoczesnymi meblami przypominającymi figury z kolorowych klocków oraz zabawne parafrazy: zamiast angielskiej kraty - róż, w miejscu dalmatyńczyka - piesek salonowy, a w roli tapety w królewskie lilijki i ze scenkami z polowania - fototapeta.

fot. Bessa Design

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny