Shabby Chic

Wszystko, co spłowiałe, poszarzałe, spękane, znajdzie u miłośników tego stylu zrozumienie i otrzyma drugą szansę. Sprzęty odwdzięczą się urokiem niepowtarzalności i nastrojem przytulnego ciepła. Shabby chic to królestwo atmosfery!

Czy wśród pasjonatów aranżacji wnętrz słowo "zużyty" może budzić pozytywne emocje? Okazuje się, że tak; wystarczy wrażliwe oko i trochę wyobraźni. Wykazała się nimi Brytyjka Rachel Ashwell, inicjując w latach 80. ubiegłego wieku, a przez kolejne dekady popularyzując styl shabby chic - nurt, charakteryzujący się umiłowaniem wszystkiego, co nosi ślady czasu. Ashwell, która karierę stylistki na dobre rozwinęła w Kalifornii, gdzie przeniosła się z rodzinnej Anglii, sentyment do staroci wyniosła z domu; jej matka zajmowała się renowacją starych zabawek, a ojciec był znanym w Londynie antykwariuszem.

Jednak dopiero ich córka wpadła na pomysł, by antyki prezentować inaczej: mniej majestatycznie i bez tradycyjnego rygoru. Ashwell znobilitowała rupiecie: szafki z pordzewiałymi zawiasami, porysowane drewniane komody, przetarte dywany i spękane dzbanki, odnawiając je z czułością i wbrew tradycyjnym zasadom konserwatorskim. Poddane jej zabiegom sprzęty nie wyglądały jak nowe, bo też nie miały tak wyglądać. Chodziło właśnie o zachowanie oznak zużycia, wyeksponowanie szlachetnej patyny czasu.

Klimat utrzymanych w stylistyce shabby wnętrz budują "spracowane" materiały i łagodna paleta spłowiałych barw. Drewniane meble - zwykle malowane, a następnie delikatnie przecierane - harmonijnie komponują się z podniszczonym tynkiem czy wysłużonym parkietem, a dekoracje mają w sobie coś z ulotności dawno nieodnawianych fresków. Oczywiście znamiona upływu lat nie muszą być autentyczne; moda na postarzane przedmioty nadała dynamikę procesowi patynowania, który nabrał przemysłowego rozmachu. Na rynku działa dziś wiele firm, które specjalizują się w sprzedaży "współczesnych staroci". Zwykle wytwarza się je jednak według tradycyjnych wzorów, co dodaje im autentyczności i wdzięku.

fot. H&M Home

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny