Shabby Chic

Wszystko, co spłowiałe, poszarzałe, spękane, znajdzie u miłośników tego stylu zrozumienie i otrzyma drugą szansę. Sprzęty odwdzięczą się urokiem niepowtarzalności i nastrojem przytulnego ciepła. Shabby chic to królestwo atmosfery!

Czy wśród pasjonatów aranżacji wnętrz słowo "zużyty" może budzić pozytywne emocje? Okazuje się, że tak; wystarczy wrażliwe oko i trochę wyobraźni. Wykazała się nimi Brytyjka Rachel Ashwell, inicjując w latach 80. ubiegłego wieku, a przez kolejne dekady popularyzując styl shabby chic - nurt, charakteryzujący się umiłowaniem wszystkiego, co nosi ślady czasu. Ashwell, która karierę stylistki na dobre rozwinęła w Kalifornii, gdzie przeniosła się z rodzinnej Anglii, sentyment do staroci wyniosła z domu; jej matka zajmowała się renowacją starych zabawek, a ojciec był znanym w Londynie antykwariuszem.

Jednak dopiero ich córka wpadła na pomysł, by antyki prezentować inaczej: mniej majestatycznie i bez tradycyjnego rygoru. Ashwell znobilitowała rupiecie: szafki z pordzewiałymi zawiasami, porysowane drewniane komody, przetarte dywany i spękane dzbanki, odnawiając je z czułością i wbrew tradycyjnym zasadom konserwatorskim. Poddane jej zabiegom sprzęty nie wyglądały jak nowe, bo też nie miały tak wyglądać. Chodziło właśnie o zachowanie oznak zużycia, wyeksponowanie szlachetnej patyny czasu.

Klimat utrzymanych w stylistyce shabby wnętrz budują "spracowane" materiały i łagodna paleta spłowiałych barw. Drewniane meble - zwykle malowane, a następnie delikatnie przecierane - harmonijnie komponują się z podniszczonym tynkiem czy wysłużonym parkietem, a dekoracje mają w sobie coś z ulotności dawno nieodnawianych fresków. Oczywiście znamiona upływu lat nie muszą być autentyczne; moda na postarzane przedmioty nadała dynamikę procesowi patynowania, który nabrał przemysłowego rozmachu. Na rynku działa dziś wiele firm, które specjalizują się w sprzedaży "współczesnych staroci". Zwykle wytwarza się je jednak według tradycyjnych wzorów, co dodaje im autentyczności i wdzięku.

fot. H&M Home

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny