Styl skandynawski

Przytulny, rodzinny, znobilitował proste rozwiązania i naturalne materiały. A także - co tu kryć - skutecznie przemeblował polskie wnętrza. Do dziś styl skandynawski pozostaje jednym z liderów naszych nadwiślańskich rankingów "ulubionych".

Zmarły niedawno Ingvar Kamprad, założyciel i wieloletni prezes szwedzkiego giganta meblowego IKEA, wykazał się nie lada intuicją, nawiązując prawie 60 lat temu współpracę z polskimi zakładami przemysłowymi. Liczył nie tylko na tańszą wykwalifikowaną siłę roboczą, ale także na blisko czterdziestomilionowy rynek zbytu, i - choć podbicie tego rynku zajęło mu trochę czasu - niewiele się pomylił. Dla nas, Słowian dom to przecież rodzina, a w nurcie skandynawskim, którego koncern był ambasadorem, symbolika rodzinna jest silnie obecna i szczególnie mocno zakorzeniona.

To właśnie z północy Europy dotarła do nas moda na proste, masywne i niezwykle praktyczne meble, które niełatwo zniszczyć czy zabrudzić, na miękkie pledy i poduchy czy gromadzące wokół siebie domowników kominki (fot. 3). Styl Skandynawii przekonuje nas do siebie jasną, łagodną kolorystyką i przyjaznymi materiałami, a także motywami zaczerpniętymi z natury, która w tym wydaniu nie wydaje się egzotyczna, ale swojska i bliska. Prostota dekoracji, rodzime odmiany drewna, lniana tapicerka, wełniany koc, którym miło owinąć stopy w zimowy wieczór, a w dłoni duży kubek parującej herbaty z malinami - wszystko to przenosi nas w sielskie klimaty "Dzieci z Bullerbyn".

Nic dziwnego, że w czasach transformacji ustrojowej trend, zainicjowany przez wielkich architektów: Fina Aalto, Duńczyków Jacobsena i Utzona, podbił Polskę skuteczniej, niż Szwedzi w XVII wieku. I zadomowił się u nas na dobre. Jego niezobowiązujący urok i przyjazna, pozbawiona koturnów estetyka potrzebowały zaledwie kilkunastu lat, by wyprzeć z naszych domów meblościanki, sztuczne plusze czy błyszczące politury.

fot. Inne Meble

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny