Styl romantyczny

Pastelowy, miękki, pachnący bukietem kwiatów. Ani grama testosteronu. Taki właśnie jest styl romantyczny. Nie zmieniajmy go na siłę.

Znane z dziewiętnastowiecznej literatury romantyczne porywy to domena młodych kobiet. Trudno się z tym nie zgodzić i trudno też nie dostrzec, że styl określany jako romantyczny ma wiele wspólnego z sentymentalnym pensjonarskim rozmarzeniem. Jednak pojęcie to w rzeczywistości ma wiele znaczeń i odniesień. Jeśli chodzi o wyposażenie wnętrz, romantyzm jest słodki, ale nie musi być mdły. Możemy potraktować go nieco inaczej, bardziej nowocześnie, dostrzegając w nim przede wszystkim harmonię i silny walor emocjonalny, który dziś dosyć sobie cenimy.

Romantyczna aranżacja wnętrz ma nas wprowadzić w stan błogostanu i rozmarzenia. Należy się jednak zastanowić, czy na dłuższą metę wypełnią tę misję pełne słodyczy kwiatowe desenie w odcieniach bieli i różu, uznawanych za sztandarową paletę stylu... Być może - wzorem mistrzyń gatunku, takich jak Nina Campbell czy Laura Ashley - róż warto zastąpić kolorem mniej cukierkowym lub połączyć kwieciste wzory z subtelnymi paskami lub kratką. Podobny efekt zapewni kontrapunkt w postaci jednego mebla z nieco innej bajki: cięższego, o zdecydowanym zarysie. Może to być przysadzisty fotel, wiklinowy kosz lub drewniane belki sufitowe w naturalnym odcieniu. Aranżacja, nie tracąc harmonijnej równowagi, nabierze wówczas pikanterii i dłużej będzie cieszyć oczy, nie dopuszczając nudy.

Kolorem podstawowym w romantycznym wnętrzu jest najczęściej biel, która doskonale komponuje się ze wszystkimi pastelami: różem, błękitem, odcieniem lawendy i jasnego drewna. Najszlachetniej prezentuje się obok szarości. Taki zestaw zyska z pewnością aprobatę osób, które nie przepadają za łączeniem wielu barw.

fot. Laura Ashley

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny