Styl nowojorski

Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec, na czym polega jego elegancja. Nie ulega jednak wątpliwości, że styl nowojorski robi doskonały użytek z ponadczasowych rozwiązań - stonowanych barw i szlachetnych form.

Kolorystycznie spokojne wnętrze w stylu nowojorskiej klasyki stanowi tło dla dodatków. Akcenty czerni, srebra i szkła są niczym biżuteria. Nowojorska elegancja jest powściągliwa i wysmakowana. Ponieważ harmonijnie łączy elementy retro w wydaniu klasycznym z nowoczesnymi, można określić ją jako uniwersalną i ponadczasową.

Nowojorska klasyka, podpatrywana i podziwiana przez nas w kolorowych czasopismach, kultowych amerykańskich filmach i serialach, jest trudno uchwytna. Polega bowiem na umiejętności pogodzenia aranżacyjnego rozmachu z dyscypliną. Styl manhattański nie jest sztywny, jego ram nie wytyczają rygorystyczne granice. Mimo to oparty jest na idei porządku. Mocne kolory trzyma tu w ryzach prostota formy; jeśli decydujemy się na użycie czerni czy granatu, używajmy ich oszczędnie i "pod linijkę". Niech złagodzi je sąsiedztwo szarości i drewna. Zamiast migotliwych kryształów zawieśmy elegancką lampę.

Gdy mamy ochotę na wzory, unikajmy barokowych ornamentów; wybierzmy jeden, geometryczny i zdecydowany - na dywanie albo na jednym z foteli. Kolejną zasadą jest niełączenie deseni. Wnętrze w stylu nowojorskim nie zniesie mieszaniny kwiatów, pasków i ciapek. Wyjątkiem bywa krata - wzór najsilniej z tą estetyką związany. Możemy zestawić dwie jej odmiany, ale wtedy przynajmniej jedna z nich powinna być subtelna.

fot. Planika/apartament w NYC

Pozostałe artykuły
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny