Styl nowojorski

Na pierwszy rzut oka trudno dostrzec, na czym polega jego elegancja. Nie ulega jednak wątpliwości, że styl nowojorski robi doskonały użytek z ponadczasowych rozwiązań - stonowanych barw i szlachetnych form.

Kolorystycznie spokojne wnętrze w stylu nowojorskiej klasyki stanowi tło dla dodatków. Akcenty czerni, srebra i szkła są niczym biżuteria. Nowojorska elegancja jest powściągliwa i wysmakowana. Ponieważ harmonijnie łączy elementy retro w wydaniu klasycznym z nowoczesnymi, można określić ją jako uniwersalną i ponadczasową.

Nowojorska klasyka, podpatrywana i podziwiana przez nas w kolorowych czasopismach, kultowych amerykańskich filmach i serialach, jest trudno uchwytna. Polega bowiem na umiejętności pogodzenia aranżacyjnego rozmachu z dyscypliną. Styl manhattański nie jest sztywny, jego ram nie wytyczają rygorystyczne granice. Mimo to oparty jest na idei porządku. Mocne kolory trzyma tu w ryzach prostota formy; jeśli decydujemy się na użycie czerni czy granatu, używajmy ich oszczędnie i "pod linijkę". Niech złagodzi je sąsiedztwo szarości i drewna. Zamiast migotliwych kryształów zawieśmy elegancką lampę.

Gdy mamy ochotę na wzory, unikajmy barokowych ornamentów; wybierzmy jeden, geometryczny i zdecydowany - na dywanie albo na jednym z foteli. Kolejną zasadą jest niełączenie deseni. Wnętrze w stylu nowojorskim nie zniesie mieszaniny kwiatów, pasków i ciapek. Wyjątkiem bywa krata - wzór najsilniej z tą estetyką związany. Możemy zestawić dwie jej odmiany, ale wtedy przynajmniej jedna z nich powinna być subtelna.

fot. Planika/apartament w NYC

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny