Styl angielski

Pełen ciepłych barw, kwiatów i rodzinnych pamiątek, a jednocześnie dostojny i w najlepszym gatunku. Dom w angielskim stylu nie ma w sobie pałacowego chłodu, ale angielska królowa z chęcią spędziłaby tu wolny czas.

Choć styl angielski wydaje się znajomy i bliski, to jednak znajdziemy w nim elementy, które przenoszą nas do epoki wiktoriańskiej, do czasów, kiedy Wielka Brytania była światową potęgą gospodarczą. Rodził się wówczas przemysł, a wraz z nim wzornictwo przemysłowe. Panował dobrobyt, zamiłowanie do przepychu i nadmiernej ornamentyki. Z drugiej strony tendencje te były poskramiane przez surowe społeczne obyczaje, dlatego dom i rodzina to w stylu angielskim wartości szczególnie eksponowane. Salon nie jest miejscem bankietów czy pełnych blichtru spotkań. To azyl domowników, w którym wspólnie spędzają czas i spotykają się ze znajomymi ze ściśle określonego kręgu towarzyskiego.

Z racji swej popularności nurt ten ma różne oblicza. W tej najbliższej nam postaci odwołuje się w mniejszym stopniu do pałacowej dekoracyjności, a więcej czerpie ze stylu wiejskich rezydencji majętnej klasy średniej - warstwy społecznej, która przed ponad stuleciem odnotowała na wyspach brytyjskich okres bujnego rozkwitu. Z tego powodu wnętrza urządzone według wyspiarskiej recepty są nieodłącznie związane z otaczającym je ogrodem.

Można powiedzieć, że są nawet jego odbiciem. Decydują o tym duże okna, łagodna pastelowa kolorystyka, obfitość kwiatowych wzorów, a także połączenie mebli masywnych z lekkimi, plecionymi, o charakterze ogrodowym. Ta sielska niezobowiązująca swoboda spotyka się tu z elementami miejskiej elegancji. W stylu angielskim duże znaczenie mają detale - dekoracyjne obramowania okien i drzwi czy skontrastowane ze ścianami, zwykle białe lub kremowe listwy przypodłogowe i boazerie. Ważne są też piękne i solidne posadzki oraz nieodłączny atrybut życia rodzinnego - okazały kominek.

fot. Boråstapeter/JVD

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny