Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Kolektory słoneczne

Dbałość o środowisko naturalne oraz kurczące się zasoby surowców energetycznych sprawiają, że w coraz większym stopniu wykorzystujemy odnawialne źródła energii. W domach jednorodzinnych najczęściej jest to energia słoneczna służąca do ogrzania wody. Jej stosowanie wiąże się z przemyślanym doborem poszczególnych elementów instalacji, która powinna zapewniać wysoką efektywność pozyskiwania energii solarnej w różnych warunkach pogodowych oraz komfort używania ciepłej wody.

Geograficzne położenie Polski sprawia, że całkowita energia słoneczna docierająca do nas wynosi średnio ok. 1000 kWh na m2 powierzchni w ciągu roku. Jednak jej dopływ w poszczególnych miesiącach jest bardzo zróżnicowany – ponad 3/4 tej wartości przypada na miesiące ciepłe: maj–wrzesień. Oczywiście nie całą potencjalnie dostępną energię udaje się wykorzystać, gdyż zależy to od efektywności przejmowania ciepła przez układy solarne. Zysk energetyczny tych urządzeń w skali roku wynosi przeciętnie 400–500 kWh na 1 m2 powierzchni kolektora, a wytwarzane ciepło przeznaczane jest głównie do podgrzewania wody użytkowej.

 

Wybierając takie źródło ciepła, musimy jednak pamiętać, że jest ono dość kapryśne, bowiem uzależnione od warunków pogodowych. Nie gwarantuje zatem ciągłości pozyskiwania energii i wymaga współpracy z tradycyjnymi urządzeniami podgrzewającymi wodę.

 

W naszym klimacie, kolektory tylko w niewielkim stopniu mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń (głównie jesienią i wiosną), choć przy bardzo dobrej ciepłochronności budynku i dużej powierzchni kolektorów, udział energii z tego źródła w ogólnym bilansie grzewczym może być znaczący.

Kiedy ciepła woda z kolektora?

Praktycznie, na pełne zaspokojenie zapotrzebowania na ciepłą wodę pozyskiwaną z kolektorów słonecznych możemy liczyć jedynie w sezonie wiosenno-letnim, natomiast zimą udział energii solarnej wyniesie tylko 10–15%.

 

Zamontowanie kolektorów warto szczególnie rozważyć ze względu na komfort otrzymania ciepłej wody w przypadku, gdy do ogrzewania domu stosujemy paliwa stałe. W sezonie letnim, gdy instalacja c.o. nie pracuje, musimy specjalnie rozpalać kocioł do podgrzania wody lub korzystać z drogiej energii elektrycznej.

Cezary Jankowski
fot. Hewalex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny