Dbałość o środowisko naturalne oraz kurczące się zasoby surowców energetycznych sprawiają, że w coraz większym stopniu wykorzystujemy odnawialne źródła energii. W domach jednorodzinnych najczęściej jest to energia słoneczna służąca do ogrzania wody. Jej stosowanie wiąże się z przemyślanym doborem poszczególnych elementów instalacji, która powinna zapewniać wysoką efektywność pozyskiwania energii solarnej w różnych warunkach pogodowych oraz komfort używania ciepłej wody.
Geograficzne położenie Polski sprawia, że całkowita energia słoneczna docierająca do nas wynosi średnio ok. 1000 kWh na m2 powierzchni w ciągu roku. Jednak jej dopływ w poszczególnych miesiącach jest bardzo zróżnicowany – ponad 3/4 tej wartości przypada na miesiące ciepłe: maj–wrzesień. Oczywiście nie całą potencjalnie dostępną energię udaje się wykorzystać, gdyż zależy to od efektywności przejmowania ciepła przez układy solarne. Zysk energetyczny tych urządzeń w skali roku wynosi przeciętnie 400–500 kWh na 1 m2 powierzchni kolektora, a wytwarzane ciepło przeznaczane jest głównie do podgrzewania wody użytkowej.
Wybierając takie źródło ciepła, musimy jednak pamiętać, że jest ono dość kapryśne, bowiem uzależnione od warunków pogodowych. Nie gwarantuje zatem ciągłości pozyskiwania energii i wymaga współpracy z tradycyjnymi urządzeniami podgrzewającymi wodę.
W naszym klimacie, kolektory tylko w niewielkim stopniu mogą służyć do ogrzewania pomieszczeń (głównie jesienią i wiosną), choć przy bardzo dobrej ciepłochronności budynku i dużej powierzchni kolektorów, udział energii z tego źródła w ogólnym bilansie grzewczym może być znaczący.
Kiedy ciepła woda z kolektora?
Praktycznie, na pełne zaspokojenie zapotrzebowania na ciepłą wodę pozyskiwaną z kolektorów słonecznych możemy liczyć jedynie w sezonie wiosenno-letnim, natomiast zimą udział energii solarnej wyniesie tylko 10–15%.
Zamontowanie kolektorów warto szczególnie rozważyć ze względu na komfort otrzymania ciepłej wody w przypadku, gdy do ogrzewania domu stosujemy paliwa stałe. W sezonie letnim, gdy instalacja c.o. nie pracuje, musimy specjalnie rozpalać kocioł do podgrzania wody lub korzystać z drogiej energii elektrycznej.
Redakcja BudujemyDom fot. Hewalex
Pompa ciepła. Źródło górne - jakie wybrać?
Powodów do zastosowania ogrzewania podłogowego jest wiele, jednak w instalacji z pompą ciepła jeden ma zasadnicze znaczenie. Tylko ogrzewanie płaszczyznowe może skutecznie grzać, wykorzystując wodę o niskiej temperaturze.
Ogród pasjonata
Pan Jerzy z zakładaniem ogrodu nie czekał, aż skończy się budowa domu. Prace ogrodnicze toczyły się równolegle z budowlanymi. Na szczęście nie kolidowały ze sobą, ponieważ działka jest dostatecznie duża. Ma 4000 m2 powierzchni.
Woda w ogrodzie
Nawet niewielkie oczko wodne poprawia mikroklimat i wabi do ogrodu ptaki i owady. Przydomowy basen to natomiast wielka frajda dla całej rodziny. Właśnie z tych powodów wielu właścicieli ogrodów decyduje się na zbiornik wodny, pomimo niemałych kosztów jego budowy i utrzymania.
Impregnaty do drewna
Drewno, jako naturalny, ekologiczny materiał, od dawna wykorzystywane jest do budowy i wykańczania domów. Oprócz tego robi się z niego altanki, tarasy, meble ogrodowe, płoty, pergole, balustrady, piaskownice, ławki i inne elementy małej, przydomowej architektury. Aby wszystkie te konstrukcje długo zachowywały swoje właściwości i wyglądały estetycznie, należy o nie odpowiednio zadbać. Pierwszą, podstawową, ale i najważniejszą ochronę zapewnią drewnu różnego rodzaju impregnaty.
Wanna czy brodzik?
PYTANIE CZYTELNIKA: Przy najbliższym remoncie planuję montaż kabiny prysznicowej w łazience – prowadzę intensywny tryb życia i nie mam czasu na długie kąpiele w wannie. Obawiam się jednak, że ścianki kabiny będą wymagały żmudnego czyszczenia. Ponadto trzeba dobrać do niej brodzik, tak by powstała spójna całość. W przypadku wanny jest prościej – wystarczy wybrać odpowiedni kształt, wielkość i obudować ją płytkami – dlatego ciągle nie jestem pewna swojej decyzji.
Kostka brukowa
Bruk kamienny wygląda szlachetnie i ma trwały kolor. Klinkierowy nie płowieje, bo jego barwa nie jest wynikiem dodawania barwników. Drewniany ma piękny rysunek słojów. Betonowy natomiast, choć najmniej naturalny, cieszy się największym powodzeniem. Na szczęście zarówno kostka betonowa, jak i inne elementy małej architektury z betonu – bloki schodowe, elementy do budowy murków czy obrzeża rabat – mogą konkurować nawet z kamieniem i klinkierem, bo doskonale je imitują dzięki uszlachetnieniu powierzchni.
Odkurzanie centralne
Odkurzacz centralny to urządzenie o dużej mocy, montowane najczęściej w garażu, połączone z pomieszczeniami domu systemem ukrytych w ścianach rur. Choć taką instalację trzeba starannie zaplanować (najlepiej na etapie projektowania domu), warto podjąć ten wysiłek, bo żaden tradycyjny odkurzacz nie zapewni równie cichego, wygodnego i higienicznego sprzątania.
Osprzęt elektroinstalacyjny
Układając w domu instalację elektryczną należy pamiętać o konieczności uwzględnienia w projekcie łączników instalacyjnych i gniazd, występujących w wersjach natynkowej, podtynkowej i wtynkowej. Włączniki i gniazda dobrze jest wybrać wcześniej, od razu planując ich rozkład w poszczególnych pomieszczeniach, co może zaoszczędzić nam później uciążliwego kucia.
Markizy
Nadmiar słońca bywa uciążliwy, szczególnie latem, ale już wiosną może dawać się nam we znaki. Przeszkadza w spożywaniu posiłków i relaksie na tarasie. Ponadto promienie wpadające przez duże okna tarasowe mogą za bardzo nagrzewać wnętrze. Sposobem na poradzenie sobie ze zbyt dużym nasłonecznieniem tarasu jest zamontowanie markiz, najlepiej wyposażonych w napęd elektryczny.
Okna
Okna mimo prostej budowy ciągle są udoskonalane pod względem zastosowanych materiałów i właściwości użytkowych. Nowości, początkowo o dość wysokiej cenie, w krótkim czasie stają się standardem, nieznacznie odbiegającym od obecnego poziomu cenowego. Zanim zdecydujemy o wyborze rodzaju okien, oprócz walorów estetycznych (koloru i materiału profili), powinniśmy wziąć pod uwagę rachunek ekonomiczny, zachowując rozsądne proporcje między nakładami inwestycyjnymi na nowoczesne, bardzo ciepłe okna, a spodziewanym zmniejszeniem kosztów ogrzewania.
Posadzka w salonie
Salon – wizytówka domu. To w nim spędzamy większość czasu, przyjmując gości, bawiąc się z dziećmi i oglądając telewizję. Wybór posadzki do tzw. dużego pokoju uzależnia się od intensywności jej użytkowania (czy będziemy po niej chodzić w butach, czy tylko w kapciach, czy mamy dzieci i zwierzęta), od przewidywanej długości eksploatacji oraz, przede wszystkim, od budżetu, jakim dysponujemy.
Ściany zewnętrzne
Z jakich materiałów wznieść ściany? To pytanie zadaje sobie większość osób planujących swój pierwszy dom. Obecnie jednak spotykamy świadomych inwestorów, którzy sporo już wiedzą na temat dostępnych rozwiązań technologicznych. Rzadko kto dziś budowę wymarzonego domu prowadzi „pod linijkę” wg danych projektowych, czy po prostu polegając na zdaniu ekipy. Chcąc uprościć podjęcie decyzji, opisujemy kilka wybranych wariantów wykonania przegród ściennych, a także obliczenia parametrów cieplnych i kosztów ich postawienia.
Wymiana bramy garażowej
Najmniej kłopotliwa jest wymiana bramy na model tego samego typu i o podobnych wymiarach, bo prace ograniczą się do zdemontowania ościeżnicy, wyrównania ewentualnych ubytków w murze i założenia nowego obramowania. Najczęściej jednak inwestorzy wymieniają zniszczoną bramę rozwieraną na segmentową bądź uchylną, o większym rozmiarze, bo są one bardzo wygodne w użytkowaniu.
Osadnik gnilny
Spójrzmy na przykład najpopularniejszej oczyszczalni z drenażem. Za co chętniej dopłaci inwestor – dłuższy drenaż czy większy osadnik gnilny? Typowy Kowalski najpewniej wybierze dłuższy drenaż (bo przecież tam oczyszcza się ścieki), nie troszcząc się o osadnik. Niestety, w ten sposób źle wyda swoje pieniądze.
Pokrycia dachowe i rynny
Rodzaj pokrycia wybieramy już na etapie powstawiania projektu. Architekt dopasowuje do niego wytrzymałość więźby. Często jednak w trakcie budowy koncepcje się zmieniają. Wówczas zawsze konieczna jest konsultacja z projektantem, nierzadko polegająca na powtórnych przeliczeniach. Ale to dopiero początek zmagań z dachem. Najistotniejsze jest fachowe ułożenie pokrycia i zamontowanie orynnowania. Od nich zależy szczelność i trwałość dachu. Zanim wybierzemy ekipę, obejrzyjmy kilka dachów przez nią wykonanych, popytajmy właścicieli. Dekarze z polecenia to gwarancja solidności i mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów.
Konstrukcja dachu
O rodzaju konstrukcji i przekrojach belek decyduje projektant na podstawie wyliczeń obciążeń dachu. Może to być więźba tradycyjna lub prefabrykowana. Niezależnie od stopnia skomplikowania dachu do wykonania więźby należy zatrudnić cieśli, specjalizujących się w takich konstrukcjach. Więźba prefabrykowana w całości przywożona jest na budowę i montowana przez ekipę z fabryki.
Instalacje w domu energooszczędnym
Instalacje zapewniają nam w domu ciepło, świeże powietrze, wodę. Bez nich nie dałoby się w nim żyć. Jednak bardzo często nie zwracamy na instalacje należytej uwagi. Powstają często bez projektu, jako ostatni element. A tkwi w nich bardzo duży potencjał oszczędzania energii. Lub przeciwnie – zmarnowania niemałych pieniędzy, jeśli zostaną nieumiejętnie dobrane.
Konstrukcja podłogi
Sposobów wykonania podłogi jest wiele. Aby wybrać najlepszy, musimy uwzględnić, w jakiej części budynku się znajdzie – na gruncie, na stropie, czy może w nieogrzewanej piwnicy. Specyficzne wymagania mogą też wynikać z charakteru pomieszczenia lub zastosowania ogrzewania podłogowego.
Kosiarki i narzędzia ogrodowe
Nawet pielęgnacja małego ogrodu wymaga posługiwania się różnorodnymi narzędziami ogrodniczymi. Wbrew pozorom, zgromadzenie optymalnego zestawu nie jest proste. Wielkość i ciężar poszczególnych narzędzi trzeba dopasować do możliwości fizycznych użytkownika oraz do rozmiaru ogrodu. Jaki zestaw mają i według jakiego klucza go kompletowali, opowiedzieli nam właściciele czterech ogrodów.
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne
Wybieranie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, to znak, że budowa ma się ku końcowi. Dla wielu kupujących to przyjemność, inni czują się przytłoczeni mnogością ważnych do uwzględnienia parametrów technicznych i estetycznych, jak również wyjątkowo bogatą w tej dziedzinie ofertą rynkową. Co się liczyło podczas zakupu drzwi, na jakie elementy zwracali szczególną uwagę, wreszcie czy wybór okazał się trafny – opowiedzieli nam wieloletni użytkownicy domów jednorodzinnych.
Kominki
Niemal każdy nowy dom ma kominek. Choć dziś aż trudno w to uwierzyć, to w Polsce powszechnie weszły na salony zaledwie ćwierć wieku temu. W tym czasie ich wybór stał się tak duży, że każdy znajdzie coś w swoim stylu.
Z miejscem na motocyklowe hobby
Aneta i Robert zrobili dużo, żeby utrzymanie domu było przyjazne dla rodzinnego budżetu. Mają przydomową oczyszczalnię ścieków, kolektory słoneczne oraz nowoczesny kocioł na groszek węglowy. Kiedy kocioł się zamortyzuje, a oni sami złapią finansowy oddech po budowie, zamierzają założyć pompę ciepła.
Parterowy na emeryturę
Danuta i Janusz mają za sobą budowę dwóch domów. Pierwszy z nich był piętrowy i wielopokoleniowy. Drugi tylko dla dwojga, w którym obecnie mieszkają, to dom parterowy z rozwiązaniami ułatwiającymi życie seniorom.
Parterowy na emeryturę
Danuta i Janusz mają za sobą budowę dwóch domów. Pierwszy z nich był piętrowy i wielopokoleniowy. Drugi tylko dla dwojga, w którym obecnie mieszkają, to dom parterowy z rozwiązaniami ułatwiającymi życie seniorom.