Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Pokrycia dachowe i rynny

Rodzaj pokrycia wybieramy już na etapie powstawiania projektu. Architekt dopasowuje do niego wytrzymałość więźby. Często jednak w trakcie budowy koncepcje się zmieniają. Wówczas zawsze konieczna jest konsultacja z projektantem, nierzadko polegająca na powtórnych przeliczeniach. Ale to dopiero początek zmagań z dachem. Najistotniejsze jest fachowe ułożenie pokrycia i zamontowanie orynnowania. Od nich zależy szczelność i trwałość dachu. Zanim wybierzemy ekipę, obejrzyjmy kilka dachów przez nią wykonanych, popytajmy właścicieli. Dekarze z polecenia to gwarancja solidności i mniejsze prawdopodobieństwo popełnienia błędów.

Inwestorzy budujący obecnie domy najczęściej decydują się na dachówki (ceramiczne, cementowe) lub blachodachówkę, rzadziej na blachę płaską lub gont bitumiczny. Nieliczni wybierają gont drewniany czy strzechę. Szczególnie dwa pierwsze z daleka trudno odróżnić. Obecnie też w kosztach nie są to już duże różnice.

 

Dobrej jakości blachodachówka znanego producenta na średniej wielkości, prosty dach dwuspadowy będzie tańsza o 2000–3000 zł w porównaniu z dachówką cementową. Koszty ułożenia dachu też będą się różniły nieznacznie. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie rodzaju pokrycia, warto zlecić wykonanie wycen kilku składom budowlanym i porównać ceny np. dachówki i blachodachówki w komplecie ze wszystkimi obróbkami blacharskimi i kosztem ułożenia dachu.

 

Powszechnie przyjęło się, że w przypadku dachówek klientów odstraszają ceny akcesoriów. Prawdą jest, że wszelkie dachówki końcowe, kominki wentylacyjne, drabinki przeciwśnieżne są drogie, ale w większości dachów udaje się z wielu z nich zrezygnować. Jeśli zależy nam na maksymalnym obniżeniu kosztów, specjalne dachówki możemy zastąpić blachą, choć nie każdemu taka alternatywa się spodoba.

 

Dachówki cementowe są nieznacznie tańsze od ceramicznych. Dobrze jest śledzić ceny, szczególnie w okresie zimowym, bo spora część producentów co jakiś czas organizuje różnego typu promocje. Możemy wówczas kupić dachówki ceramiczne w podobnej cenie jak cementowe albo nawet nieco tańsze.

Joanna Dąbrowska
fot. Röben

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny