Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Osprzęt elektroinstalacyjny

Układając w domu instalację elektryczną należy pamiętać o konieczności uwzględnienia w projekcie łączników instalacyjnych i gniazd, występujących w wersjach natynkowej, podtynkowej i wtynkowej. Włączniki i gniazda dobrze jest wybrać wcześniej, od razu planując ich rozkład w poszczególnych pomieszczeniach, co może zaoszczędzić nam później uciążliwego kucia.

Do osprzętu elektroinstalacyjnego, oprócz różnego rodzaju łączników instalacyjnych, służących do uruchamiania odbiorników energii elektrycznej i gniazd elektrycznych (popularnych kontaktów, gniazd komputerowych, telefonicznych, antenowych itp.), zaliczamy także puszki instalacyjne, listwy, kanały, w których można umieścić przewody, a także termostaty, czujniki i programatory.

Łączniki instalacyjne

Rozmieszczenie łączników planować należy na etapie projektowania instalacji elektrycznej, uwzględniając nie tylko oświetlenie, którym głównie będziemy za ich pośrednictwem sterować, ale także inne zasilane energią elektryczną urządzenia, jak na przykład mechanizm odpowiedzialny za automatyczne otwieranie rolet. Łączniki powinny być rozmieszczone tak, aby można było korzystać z nich intuicyjnie. Zwykle lokuje się je wewnątrz pomieszczeń, po tej samej stronie ściany co klamka drzwi – około 140 cm nad poziomem podłogi (jeśli będą korzystać z nich dorośli) i 110–120 cm nad podłogą w pokojach dziecięcych (lub gdy w domu przebywać mają osoby niepełnosprawne, poruszające się na wózkach).

 

W przypadku mniejszych pomieszczeń, jak garderoba, spiżarnia, kotłownia, pralnia, łączniki zaleca się umieszczać przed wejściem. Do listy tej można dodać także łazienki, ponieważ łącznik zamontowany za zewnątrz nie musi mieć szczelnej obudowy.

Tomasz Wojciuk
fot. Ospel

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny