Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Markizy

Nadmiar słońca bywa uciążliwy, szczególnie latem, ale już wiosną może dawać się nam we znaki. Przeszkadza w spożywaniu posiłków i relaksie na tarasie. Ponadto promienie wpadające przez duże okna tarasowe mogą za bardzo nagrzewać wnętrze. Sposobem na poradzenie sobie ze zbyt dużym nasłonecznieniem tarasu jest zamontowanie markiz, najlepiej wyposażonych w napęd elektryczny.

Jeśli planujemy budowę domu z niezadaszonym tarasem, powinniśmy już na etapie stanu surowego pomyśleć o markizach. Niektóre bowiem trudno zamontować do wykończonej elewacji, ocieplonej grubą warstwą styropianu lub wełny mineralnej. Wymaga to odpowiednich kotew i doświadczenia wykonawcy.

 

Na początek warto prześledzić ofertę producentów by optymalnie dopasować rozmiar wyrobu do wielkości tarasu i odpowiednio wcześniej przewidzieć sposób montażu. Markizy składają się z aluminiowej konstrukcji, na której jest naciągnięte poszycie. Rura nawojowa, na którą zwiją się poszycie i ramiona połączone są z belką mocującą, przytwierdzaną do ściany lub nadproża nad tarasem. Niektóre modele mają dodatkowe wsporniki ramion. Wewnątrz ramion umieszczone są sprężyny, które pociągane łańcuchem lub linką stalową składają i rozkładają markizę.

 

Przed zakupem warto poprosić o wycenę kilka punktów usługowych. Fachowcy powinni przyjechać na miejsce i dobrać rodzaj markizy, jej wymiary, sposób montażu oraz sterowanie do stopnia nasłonecznienia i kształtu tarasu oraz powierzchni, jaką chcemy zacienić. Ponadto firma powinna zamontować osłonę i napęd (jeśli na taki się zdecydujemy), udzielić gwarancji oraz zapewnić serwis, np. naprawę siłownika lub czyszczenie poszycia.

Joanna Dąbrowska
fot. ©Somfy

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny