Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Drzwi zewnętrzne i wewnętrzne

Wybieranie drzwi zewnętrznych i wewnętrznych, to znak, że budowa ma się ku końcowi. Dla wielu kupujących to przyjemność, inni czują się przytłoczeni mnogością ważnych do uwzględnienia parametrów technicznych i estetycznych, jak również wyjątkowo bogatą w tej dziedzinie ofertą rynkową. Co się liczyło podczas zakupu drzwi, na jakie elementy zwracali szczególną uwagę, wreszcie czy wybór okazał się trafny – opowiedzieli nam wieloletni użytkownicy domów jednorodzinnych.

Fakt, że najczęściej już w projekcie budynku określa się wymiar i typ drzwi, może stanowić dobry początek poszukiwań. Aby jednak dokonać rozsądnego wyboru, należy wziąć pod uwagę jeszcze wiele innych kryteriów. Jedno jest pewne, w przypadku drzwi zewnętrznych i wewnętrznych kierowanie się tylko niską ceną może doprowadzić późniejszych użytkowników na manowce. Drzwi to jeden z najczęściej oglądanych i eksploatowanych elementów budynku – muszą być solidne, bezpieczne i ładne.

DRZWI ZEWNĘTRZNE

Idealne drzwi wejściowe to takie, które (oprócz wyżej wymienionych cech) powinny być dodatkowo: ocieplone, dobrze izolowane akustycznie, odporne na działanie czynników atmosferycznych, no i oczywiście mieć rozsądną cenę. Nietrudno się domyślić, że z takimi cechami drzwi nie mogą być bardzo tanie.

 

Ale zacznijmy od rzeczy najprostszej, czyli... wygody. Aby komunikacja drzwiami wejściowymi była dostatecznie funkcjonalna, ich wysokość powinna mieścić się w przedziale 201– 210 cm, natomiast szerokość 90 cm i więcej (dotyczy otworu z wstawioną już ościeżnicą). Przy takich wymiarach łatwo wejść do domu z zakupami lub bagażem, wjechać do sieni na wózku. Ważny jest sposób otwierania – lepiej, gdy skrzydło otwiera się na zewnątrz. Wtedy trudniej je wyłamać, woda nie wpływa do środka, nie zajmuje miejsca w wiatrołapie, jest bardziej szczelne (wiatr dociska je do ościeżnicy). Takie drzwi wymagają jednak odpowiedniego podestu, o głębokości co najmniej półtora metra.

Lilianna Jampolska
fot. Pol-Skone

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny