Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Okna

Okna mimo prostej budowy ciągle są udoskonalane pod względem zastosowanych materiałów i właściwości użytkowych. Nowości, początkowo o dość wysokiej cenie, w krótkim czasie stają się standardem, nieznacznie odbiegającym od obecnego poziomu cenowego. Zanim zdecydujemy o wyborze rodzaju okien, oprócz walorów estetycznych (koloru i materiału profili), powinniśmy wziąć pod uwagę rachunek ekonomiczny, zachowując rozsądne proporcje między nakładami inwestycyjnymi na nowoczesne, bardzo ciepłe okna, a spodziewanym zmniejszeniem kosztów ogrzewania.

Energooszczędność to dominujący kierunek rozwoju w obecnie produkowanej stolarce okiennej. W dobie dążenia do ograniczenia zużycia energii, szczególne znaczenie ma uzyskanie możliwie jak najlepszej izolacyjności cieplnej okien. Zależnie od udziału powierzchni przeszklonej w przegrodach zewnętrznych, straty ciepła tą drogą mogą sięgać ponad 50% ogólnego zapotrzebowania na ciepło do ogrzewania. Choć formalne wymagania odnośnie ciepłochronności okien są dość liberalne – współczynnik U nie może przekraczać 1,7 lub 1,8 W/(m2•K) – zależnie od strefy klimatycznej – to niemal wszystkie oferowane modele mają ciepłochronność przynajmniej 1,2–1,5 W/(m2•K).

 

O izolacyjności cieplnej okna decyduje nie tylko przenikalność oszklenia i profili, ale również udział powierzchni szyb w całym oknie. Ze względu na ciepłochronność ram mniejszą od stosowanego obecnie oszklenia, okna małe charakteryzować się więc będą nieco gorszym współczynnikiem U, niż okna duże, z mniejszym udziałem profili okiennych. W najnowszych rozwiązaniach okna jako całość uzyskują już przenikalność cieplną na poziomie 0,7–0,8.

Kiedy to się opłaca?

Powierzchnia okien w przeciętnym domu jednorodzinnym nie przekracza 20% powierzchni użytkowej, ale straty ciepła tą drogą w przeliczeniu na 1 m2 powierzchni przegrody są kilkakrotnie większe, niż przez równoważną powierzchnię ściany, stropu czy dachu. Wstępną ocenę opłacalności zamontowania droższych okien o wysokiej ciepłochronności możemy przeprowadzić sami, uwzględniając różnice w przenikalności cieplną oferowanych modeli.

Cezary Jankowski
fot. Vetrex

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny