Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Wanna czy brodzik?

PYTANIE CZYTELNIKA: Przy najbliższym remoncie planuję montaż kabiny prysznicowej w łazience – prowadzę intensywny tryb życia i nie mam czasu na długie kąpiele w wannie. Obawiam się jednak, że ścianki kabiny będą wymagały żmudnego czyszczenia. Ponadto trzeba dobrać do niej brodzik, tak by powstała spójna całość. W przypadku wanny jest prościej – wystarczy wybrać odpowiedni kształt, wielkość i obudować ją płytkami – dlatego ciągle nie jestem pewna swojej decyzji.

REDAKCJA: Zarówno asortyment wanien, jak i brodzików oraz kabin jest obecnie bardzo szeroki. Producenci prześcigają się we wzornictwie i rozwiązaniach ułatwiających czyszczenie. Najłatwiej wybrać gotowy zestaw – z jednej serii danego producenta. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że brodzik pod każdym względem jest idealnie dopasowany do kabiny. 

 

Gdy łazienka jest duża, bez problemu ustawimy w niej zarówno wannę, jak i brodzik. W mniejszej natomiast trzeba najczęściej wybierać między tymi urządzeniami albo postawić na inne rozwiązanie. Funkcje wanny i natrysku można połączyć poprzez zainstalowanie na wannie parawanu lub zastosowanie wanno-kabiny.

Relaks i wygoda

Jedni wolą szybką kąpiel pod prysznicem, inni – długie odprężające kąpiele w solach leczniczych lub kosmetycznych, które umożliwia wanna. Dla osób starszych, niepełnosprawnych, otyłych łatwiejsze od kąpieli w wannie jest korzystanie z odpowiednio przystosowanego natrysku (z płytkim lub płaskim brodzikiem, tzw. tacą, albo jedynie z kratką odpływową, zamontowaną w posadzce). Zarówno wśród wanien, jak i kabin znajdziemy modele ze specjalnymi uchwytami czy siedziskami. Są też wanny z otwieranym wejściem w ściance.

 

Komfort kąpieli pod prysznicem zwiększy hydromasaż – w tym celu można zastosować panel do hydromasażu bądź zamontować kabinę wielofunkcyjną z oprogramowaniem, która zapewni hydromasaż, a nawet saunę. Za najwygodniejsze uważane są brodziki o wymiarach min. 90 × 90 cm.

 

Wygoda i upodobania powinny odgrywać kluczową rolę podczas wyboru między wanną i brodzikiem. Na szczęście nawet do małej łazienki można dopasować odpowiedni model wanny.

Małgorzata Kolmus
fot. Graff

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny