Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Instalacje w domu energooszczędnym

Instalacje zapewniają nam w domu ciepło, świeże powietrze, wodę. Bez nich nie dałoby się w nim żyć. Jednak bardzo często nie zwracamy na instalacje należytej uwagi. Powstają często bez projektu, jako ostatni element. A tkwi w nich bardzo duży potencjał oszczędzania energii. Lub przeciwnie – zmarnowania niemałych pieniędzy, jeśli zostaną nieumiejętnie dobrane.

Kupuj w pakiecie

Wykonanie instalacji – grzewczej, wentylacyjnej itd. to jeden z najważniejszych i najdroższych etapów budowy domu. Od nich w dużym stopniu zależy też przyszły komfort i koszty eksploatacji.

 

Niestety bardzo często część instalacyjna w projektach domów jednorodzinnych jest bardzo słabo opracowana. „Dorabia się” je na samym końcu, gdy część architektoniczno-konstrukcyjna jest już gotowa. Brak przy tym należytej staranności o ich współdziałanie i optymalizację. Powstają każda z osobna, bez współpracy pomiędzy projektantami, a powinno się je traktować jako pakiet, w którym wzajemne zależności sięgają bardzo głęboko.

 

Przykładowo:

 

- zastosowanie odzysku ciepła w wentylacji znacząco zmienia wymaganą moc grzewczą. Różnica np. 30% to już bardzo dużo, a jeśli mamy pompę ciepła, a nie kocioł, to innego zwymiarowania wymaga też źródło dolne;

 

- lekka lub ciężka konstrukcja budynku wpływa na sposób sterowania instalacją grzewczą oraz zapotrzebowanie na moc chłodniczą klimatyzacji;

 

- ustawienie budynku względem stron świata, wielkość i orientacja przeszkleń oraz obecność lub brak osłon zacieniających wpływają na zapotrzebowanie na ciepło zimą oraz chłód latem. Ma też niebagatelne znaczenie, jeśli chcemy wykorzystać kolektory słoneczne.

 

Niestarannie wykonany projekt to marnowanie potencjału oszczędności, które tkwią w instalacjach. A nierzadko i strata pokaźnych sum na etapie inwestycji, jeśli pieniądze można by wydać lepiej.

Jarosław Antkiewicz
fot. Ariston

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny