Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Parterowy na emeryturę

Danuta i Janusz mają za sobą budowę dwóch domów. Pierwszy z nich był piętrowy i wielopokoleniowy. Drugi tylko dla dwojga, w którym obecnie mieszkają, to dom parterowy z rozwiązaniami ułatwiającymi życie seniorom.

Komfortowo wyposażony dom na warszawskiej Białołęce Danuta i Janusz zbudowali dla siebie i córki z rodziną. Budynek miał dwa wejścia i dwie osobne strefy mieszkalne, by starszemu i młodszemu małżeństwu zapewnić poczucie wspólnoty i prywatności zarazem. Okazało się jednak, że rodzinom nie potrzeba aż tak dużo przestrzeni, szczególnie gdy nadchodził czas sprzątania. Młodsze małżeństwo, zajmujące piętro, przyznało się, że prawie wcale nie korzystało z jednego z pokojów. Ogrzewanie domu o powierzchni 320 m2 gazem płynnym było bardzo drogie nawet dla dwóch rodzin. Przez 3 lata, zanim doprowadzono do działki gaz ziemny, ogrzewanie kosztowało 10 000 zł. Po zmianie źródła ciepła spadło do 3500 zł.

 

W szóstym roku mieszkania rodzice oraz córka i zięć doszli do zgodnego wniosku, że zamiast utrzymywać wielki dom, lepiej będzie go sprzedać i zbudować dwa mniejsze, za to dostosowane do coraz bardziej rozbieżnych potrzeb obu pokoleń.

Seniorzy w parterowym, a córka w piętrowym

Córka z mężem zbudowała parterowy dom z poddaszem użytkowym, obliczonym dla rodziny z dwojgiem dzieci, natomiast seniorzy – parterowy. Oba domy mają podobną powierzchnię mieszkalną i garażową. Ponadto, znajdują się w odległości 10 kilometrów od siebie, czyli na tyle blisko, by rodziny mogły się często widywać. A co się najbardziej liczyło w nowym i docelowym domu dla seniorów?

Lilianna Jampolska

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny