Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Posadzka w salonie

Salon – wizytówka domu. To w nim spędzamy większość czasu, przyjmując gości, bawiąc się z dziećmi i oglądając telewizję. Wybór posadzki do tzw. dużego pokoju uzależnia się od intensywności jej użytkowania (czy będziemy po niej chodzić w butach, czy tylko w kapciach, czy mamy dzieci i zwierzęta), od przewidywanej długości eksploatacji oraz, przede wszystkim, od budżetu, jakim dysponujemy.

W domach jednorodzinnych salon jest sercem domu. Obecnie często łączony jest z jadalnią lub otwartą kuchnią. Zwykle wychodzimy z niego na taras. Jego posadzka powinna nie tylko komponować się z wnętrzem i stylem domu, ale również być odporna na zarysowania, zaplamienia oraz łatwa do utrzymania w czystości. Na rynku jest ogromny wybór materiałów o różnym wykończeniu powierzchni i właściwościach. Podpowiadamy zatem, co wybrać.

1. Płytki ceramiczne

Występują w tysiącach kolorów, wzorów i kształtów. Dają nam więc nieograniczone możliwości aranżacyjne, dobrze też wyglądają w połączeniu z innymi materiałami (np. parkietem). Producenci często zmieniają kolekcje – średnio raz do roku pojawiają się nowe wzory – zatem wybierajmy wyroby uniwersalne, czyli takie, które nie wyjdą zbyt szybko z mody. Na co więc zwrócić uwagę przed zakupem okładziny ceramicznej?

 

Wielkość płytek powinno się dobierać z uwzględnieniem wielkości pomieszczenia. Te w dużych formatach optycznie powiększą niewielki salon, z kolei te mniejsze (np. 30 x 30 cm) – będą źle wyglądać w obszernych wnętrzach. Należy przede wszystkim unikać skrajności – w salonie o powierzchni 20 m2 dobrze będą się prezentowały płytki w formatach 40 x 40, 45 x 45 lub 60 x 60 cm. Większe (na rynku są gresy np. o wym. 120 x 120 cm) będą wyglądały karykaturalnie. Wielkość okładziny wpływa również bezpośrednio na cenę robocizny.

 

Dużych płytek wcale nie układa się łatwiej ani szybciej, a wszystko dlatego, że wyroby wielkoformatowe wymuszają bardzo staranne przygotowanie podłoża, są ciężkie – trudno więc je przenosić – oraz muszą swobodnie pracować na posadzce – do ich układania trzeba używać klejów odkształcalnych klasy S1.

Monika Dąbrowska
fot. Ceramika Paradyż

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny