Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013

Ściany zewnętrzne

Z jakich materiałów wznieść ściany? To pytanie zadaje sobie większość osób planujących swój pierwszy dom. Obecnie jednak spotykamy świadomych inwestorów, którzy sporo już wiedzą na temat dostępnych rozwiązań technologicznych. Rzadko kto dziś budowę wymarzonego domu prowadzi „pod linijkę” wg danych projektowych, czy po prostu polegając na zdaniu ekipy. Chcąc uprościć podjęcie decyzji, opisujemy kilka wybranych wariantów wykonania przegród ściennych, a także obliczenia parametrów cieplnych i kosztów ich postawienia.

Zatem murowane jedno-, dwu- czy trójwarstwowe, a może jeszcze inne? Szukając materiałów ściennych, chcemy, by miały jak najlepsze parametry. Jest to jednak bardzo dalekie od rzeczywistości, gdyż niektóre własności wyrobów murowych wzajemnie się wykluczają, np. bloczek o bardzo dobrej izolacyjności cieplnej będzie miał mniejszą wytrzymałość na ściskanie i słabszą zdolność do tłumienia dźwięków. Dlatego właśnie wznoszone są ściany warstwowe – połączone ze sobą materiały o różnych właściwościach gwarantują korzystne cechy całej ściany.

 

Ściany jednowarstwowe nadal u nas wznosi się dość rzadko. Wynika to częściowo z powątpiewania inwestorów w to, czy mur bez izolacji termicznej może być wystarczająco ciepły oraz z powodu konieczności starannego wykonania – o co dość trudno na małych budowach. Aby spełniały one swoje zadanie, muszą być pozbawione mostków termicznych, czyli wykonane w sposób jednorodny. Co to oznacza? Otóż do ich murowania używa się wyłącznie specjalnych zapraw ciepłochronnych lub cienkowarstwowych klejowych, a wieńce i nadproża, jeśli nie są kształtkami systemowymi (czyli są wylewane z betonu na budowie), trzeba koniecznie ocieplić i osłonić od zewnątrz „płytką” z właściwego materiału ściennego. Warto także pamiętać, że nośna przegroda jednowarstwowa wymaga szerszych fundamentów niż dwuwarstwowa.

 

Możliwa do uzyskania w tym przypadku ciepłochronność, przy ekonomicznie i technicznie uzasadnionej grubości ściany, wynosi ok. 0,25 W/(m2·K). Przegrody jednowarstwowe (jednorodne) wznosi się najczęściej z odpowiednich odmian betonu komórkowego oraz ceramiki poryzowanej. Porównamy ich parametry i koszty w dalszej części artykułu, analizując konkretne rozwiązania materiałowe.

Monika Dąbrowska
fot. Grupa Silikaty

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!