Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Konstrukcja dachu

O rodzaju konstrukcji i przekrojach belek decyduje projektant na podstawie wyliczeń obciążeń dachu. Może to być więźba tradycyjna lub prefabrykowana. Niezależnie od stopnia skomplikowania dachu do wykonania więźby należy zatrudnić cieśli, specjalizujących się w takich konstrukcjach. Więźba prefabrykowana w całości przywożona jest na budowę i montowana przez ekipę z fabryki.

Konstrukcję i przekroje elementów więźby dachowej dobiera konstruktor współpracujący z architektem projektującym dom, na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych, w których uwzględnia następujące elementy:

 

- odległość między ścianami nośnymi;
- kąt nachylenia dachu;
- rodzaj przewidzianego pokrycia;
- strefę obciążenia wiatrem i śniegiem, w której będzie stał budynek.

Rodzaje więźby dachowej

Krokwiowa – najprostsza konstrukcja dachowa – stosowana, gdy rozpiętość między zewnętrznymi ścianami nośnymi nie przekracza 7 m. Podstawowym elementem nośnym jest para krokwi połączonych w kalenicy. Rozstaw między nimi wynosi przeciętnie 80–120 cm.

 

Krokwiowo-jętkowa – wykorzystywana w dachach o rozpiętości do 9 m (czasem nawet 12 m). Każda para krokwi jest w niej usztywniona poziomą belką (jętką), umieszczoną na wysokości równej 2/3 długości krokwi – licząc od jej dolnego oparcia.

 

Płatwiowo-kleszczowa – najbardziej uniwersalna i najczęściej wykonywana. Można ją stosować zarówno w dachach jedno-, jak i dwuspadowych, płaskich i stromych (o nachyleniu nawet 70°). Rozpiętość więźby płatwiowo- kleszczowej może sięgać nawet 16 m, jednak zalecana jest 9–12 m. Konstrukcja tego typu zbudowana jest z dwóch rodzajów wiązarów: głównych oraz pośrednich. Wiązary główne są rozstawione co 3–5 m i składają się z dwóch krokwi opartych na płatwiach, słupów i pary kleszczy, które obejmują pozostałe elementy z dwóch stron. Usztywnieniem w kierunku poprzecznym są zastrzały oraz miecze. W wiązarach pośrednich są tylko krokwie.

Joanna Dąbrowska
fot. M. Szymanik

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny