Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Odkurzanie centralne

Odkurzacz centralny to urządzenie o dużej mocy, montowane najczęściej w garażu, połączone z pomieszczeniami domu systemem ukrytych w ścianach rur. Choć taką instalację trzeba starannie zaplanować (najlepiej na etapie projektowania domu), warto podjąć ten wysiłek, bo żaden tradycyjny odkurzacz nie zapewni równie cichego, wygodnego i higienicznego sprzątania.

Centralne odkurzanie może kosztować nawet kilka tysięcy złotych, ale jeśli poszczególne elementy systemu właściwie się dobierze, a potem fachowo zamontuje według projektu, będzie to rentowna inwestycja. Przy dobrze wykonanej instalacji sprzątanie jest komfortowe – w przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań nie trzeba ciągnąć za sobą odkurzacza, a opróżnianie pojemnika na śmieci jest rzadsze.

 

Ponadto, wbrew obiegowej opinii, instalacja jest czysta, bo prędkość przepływu powietrza przez rury wynosi ponad 100 km/h, więc zanieczyszczenia i zarazki nie mogą przywrzeć do ich ścianek. Zresztą powietrze z systemu i tak nie jest wpuszczane do wnętrza domu, lecz po wstępnym przefiltrowaniu wydmuchiwane na zewnątrz. Dzięki temu odkurzanie nie powoduje ruchu powietrza we wnętrzach i wzbijania kurzu, co szczególnie liczy się w domach alergików. Poza tym w odkurzaczach przenośnych priorytetem są małe wymiary, niewielka masa oraz cicha praca, co przekłada się na efektywność. W urządzeniu centralnym bez problemu można zastosować silnik o wysokiej mocy i duży wentylator, a hałas urządzenia, ulokowanego w garażu, nie jest zbyt istotny.

 

W odkurzaczu przenośnym filtr musi oczyszczać zasysane powietrze (bo jest z powrotem wdmuchiwane do pomieszczenia) – dokładne filtry znacznie obniżają siłę ssania. Nie dotyczy to odkurzaczy centralnych, bo powietrze wydmuchiwane jest na zewnątrz budynku, a filtr jedynie chroni silnik i wentylator.

Małgorzata Kolmus
fot. Beam (Electrolux)

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny