Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Woda w ogrodzie

Nawet niewielkie oczko wodne poprawia mikroklimat i wabi do ogrodu ptaki i owady. Przydomowy basen to natomiast wielka frajda dla całej rodziny. Właśnie z tych powodów wielu właścicieli ogrodów decyduje się na zbiornik wodny, pomimo niemałych kosztów jego budowy i utrzymania.

Oczka i stawy

Naturalna wielkość

 

W dużym ogrodzie można pokusić się o staw (z kaskadą lub strumieniem). Im większy jest bowiem zbiornik, tym mniej wymaga troski, bo mniejsze są wahania temperatury wody, łatwiej zachodzą procesy samooczyszczania i powstaje równowaga biologiczna. W płytkich oczkach podczas upałów woda nadmiernie się nagrzewa (co sprzyja namnażaniu glonów) i odparowuje. Zaleca się by zbiornik miał powierzchnię min. 10–15 m2 i głębokość min. 1 m – mróz nie uszkodzi roślin i nie spowoduje śnięcia ryb. Niecka może być płytsza (ok. 40 cm), jeśli nie będą w niej hodowane ryby ani uprawiane rośliny strefy głębokiej (lilie wodne). Bardziej naturalnie wyglądają oczka o falistym kształcie, jednak w nowoczesne, minimalistyczne ogrody lepiej wpasowują się zbiorniki geometryczne.

 

Uszczelnienie wykopu

 

Przed wykonaniem wykopu pod zbiornik, wierzchnią, urodzajną warstwę ziemi, tzw. próchnicę (sięga ok. 20 cm w głąb i ma ciemny kolor) należy zdjąć, nie mieszając jej z jaśniejszym podglebiem, i składować w pryzmie – przyda się do rozplantowania pod trawnikiem lub na rabatach (ziemię z głębszych partii można wykorzystać do uformowania pagórków w ogrodzie). Dno zagłębienia trzeba zagęścić. Wykop musi być nieco większy i głębszy od docelowego zbiornika, jeśli uszczelniony ma być folią (trzeba bowiem pod nią wysypać 20 cm warstwę piasku) albo wykładziną EPDM (dno wzmacnia się betonem). W każdym przypadku na dnie wykopu warto wykonać dodatkowe zagłębienie na pompę lub donice z roślinami strefy głębokiej (zimą będzie to także dobre schronienie dla ryb). Trzeba też wyprofilować ścianki i brzegi oczka. Półki ukształtowane ściankach powinny mieć przynajmniej 30 cm szerokości, aby bez problemu umieścić na nich kosze z roślinami. Łagodnie opadające brzegi zbiornika umożliwią drobnym zwierzętom swobodny dostęp do wody.

Małgorzata Kolmus

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny