Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Impregnaty do drewna

Drewno, jako naturalny, ekologiczny materiał, od dawna wykorzystywane jest do budowy i wykańczania domów. Oprócz tego robi się z niego altanki, tarasy, meble ogrodowe, płoty, pergole, balustrady, piaskownice, ławki i inne elementy małej, przydomowej architektury. Aby wszystkie te konstrukcje długo zachowywały swoje właściwości i wyglądały estetycznie, należy o nie odpowiednio zadbać. Pierwszą, podstawową, ale i najważniejszą ochronę zapewnią drewnu różnego rodzaju impregnaty.

Chyba żaden inny stosowany w budownictwie materiał nie jest tak narażony na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych i mikroorganizmów jak drewno. Kiedyś zniszczone elementy drewniane po prostu zastępowano nowymi, dziś można je zakonserwować, dzięki czemu będą służyły nam latami.

Czynniki niszczące drewno

Jednym z największych „wrogów” drewna jest słońce, które powoduje jego rozsychanie i pękanie. Ponadto emitowane przez nie promienie UV rozkładają ligninę – składnik drewna, łączący jego komórki. Pozbawiona ligniny struktura zmienia kolor na szary, zaczyna się kruszyć i robi się podatna na zawilgocenie. Innym czynnikiem niszczącym jest woda, która wypłukuje z surowego drewna jego naturalne impregnaty, czyli żywicę i garbniki. Kiedy wilgotność belek lub desek przekroczy 20%, zaczynają rozwijać się w nich porosty, grzyby, w tym pleśnie, inicjując procesy gnilne. Zainfekowany materiał szybko zaczyna tracić swoje właściwości mechaniczne i estetyczne.

 

Zarówno do wilgotnego, jak i suchego drewna ciągną owady, które roznoszą bakterie i zarodniki grzybów, ale przede wszystkim na nim żerują i drążą korytarze, osłabiając jego strukturę. Na świeżym drewnie, zwłaszcza z gatunków iglastych, często rozwija się sinica lub barwica, za co odpowiedzialne są grzyby workowce. Choć drewno jest materiałem łatwopalnym, istnieją sposoby, aby uodpornić je na działanie ognia. Służące do tego impregnaty (np. solny) utrudniają zapalenie się drewnianych belek, a także rozprzestrzenianie płomieni. Jeden impregnat może zabezpieczać drewno przed kilkoma – mogącymi przyczyniać się do jego degradacji – czynnikami, np. ogniem, owadami, grzybami. Są jednak i takie, które dają ochronę zaledwie przed jednym czynnikiem niszczącym.

Tomasz Wojciuk
fot. Blanchon

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny