Artykuł pochodzi z: Budujemy Dom 4/2013
Wymiana bramy garażowej

Najmniej kłopotliwa jest wymiana bramy na model tego samego typu i o podobnych wymiarach, bo prace ograniczą się do zdemontowania ościeżnicy, wyrównania ewentualnych ubytków w murze i założenia nowego obramowania. Najczęściej jednak inwestorzy wymieniają zniszczoną bramę rozwieraną na segmentową bądź uchylną, o większym rozmiarze, bo są one bardzo wygodne w użytkowaniu.

Niezbędne pomiary

Bramę uchylną o standardowych wymiarach możemy kupić w składzie budowlanym i zamontować samodzielnie. Wcześniej jednak musimy zmierzyć zarówno wymiary otworu wjazdowego, jak i wysokość nadproża, szerokość ścianek bocznych oraz głębokość wolnej przestrzeni pod sufitem. Jeśli natomiast zdecydujemy się na montaż bramy segmentowej, która z reguły powstaje na zamówienie, samodzielne pomiary przydadzą się jedynie podczas wstępnego wyboru modelu. Ze względu na bardziej rozbudowaną konstrukcję, w porównaniu do bram uchylnych, właściwe pomiary powinien wykonać przedstawiciel producenta. Pamiętajmy, by uwzględnić przy tym grubość nowych warstw podłogowych, jeśli zmieniana będzie także posadzka w garażu.

Przygotowanie otworu wjazdowego

Obecnie najczęściej wymianie podlegają bramy rozwierane, których skrzydła przytwierdzane były do drewnianej ramy za pomocą zawiasów. Po zdjęciu skrzydeł ramę najłatwiej zdemontować, przecinając ją na każdym boku w dwóch miejscach, co umożliwia wyciągniecie jej odcinkami z muru.

 

W ten sposób ogranicza się ewentualne uszkodzenia tynku wokół ramy. Zaprawą wystarczy wypełnić pozostały po niej rowek. Po demontażu bramy rozwieranej, uzyskujemy otwór wjazdowy szerszy i wyższy o kilkanaście centymetrów, bo nową bramę montujemy zwykle od środka garażu. Ponadto krawędzie prowadnic bramy uchylnej wystają jedynie 5–10 mm poza obrys muru, a w przypadku bramy segmentowej – w całości osłania je ściana.

Cezary Jankowski
fot. Krispol

Pozostałe artykuły

Prezentacje firmowe

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny